International Orienteering Federation

Official results for Sprint the Bay

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Sprint the Bay
Organiser: New Zealand
Date: 15 January 2013

Men

74 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Tim Robertson New Zealand 17:34
2 Matthias Leonhardt Switzerland 18:17 +0:43
3 Julian Dent Australia 18:30 +0:56
4 Gernot Kerschbaumer Austria 18:31 +0:57
4 Tuomo Makela Finland 18:31 +0:57
6 Matthew Ogden New Zealand 18:42 +1:08
7 Alessio Tenani Italy 18:49 +1:15
8 Toby Scott New Zealand 18:54 +1:20
9 Eskil Kinneberg Norway 19:04 +1:30
10 Martin Hubmann Switzerland 19:09 +1:35
11 Jan Sedivy Czech Republic 19:19 +1:45
12 Tue Lassen Denmark 19:24 +1:50
12 Zsolt Lenkei Hungary 19:24 +1:50
14 Graham Gristwood United Kingdom 19:28 +1:54
15 Ian Lawford Australia 19:47 +2:13
16 Oliver Poland Australia 19:53 +2:19
17 Jan Prochazka Czech Republic 19:54 +2:20
18 Antti Parjanne Finland 19:56 +2:22
19 Oscar McNulty Australia 20:14 +2:40
20 Bryn Davies New Zealand 20:16 +2:42
21 Gene Beveridge New Zealand 20:22 +2:48
22 Bruce Arthur Australia 20:30 +2:56
23 Yannick Michiels Belgium 20:43 +3:09
24 Tane Cambridge New Zealand 20:49 +3:15
25 Ivar Haugen Norway 21:01 +3:27
26 Alistair Richardson New Zealand 21:25 +3:51
27 Nick Barrable United Kingdom 21:39 +4:05
28 Will Critchley Canada 21:48 +4:14
29 Christopher Naunton Australia 21:54 +4:20
30 Henry McNulty Australia 22:01 +4:27
31 Joshua Blatchford Australia 22:21 +4:47
32 Lachlan Hallett Australia 22:22 +4:48
32 Shamus Morrison New Zealand 22:22 +4:48
34 Kasimir Gregory Australia 22:24 +4:50
35 Ryan Batin New Zealand 22:26 +4:52
35 Eric Hansson Sweden 22:26 +4:52
37 Eugene Campbell New Zealand 22:27 +4:53
38 Liam Paterson New Zealand 22:32 +4:58
39 Erik  Simkovics Nilsson Austria 22:37 +5:03
40 Matthew Dickinson United Kingdom 22:38 +5:04
41 Andrew Barnett Australia 22:47 +5:13
41 Ashley Nankervis Australia 22:47 +5:13
43 Greg Flynn New Zealand 22:50 +5:16
44 Darren Ashmore New Zealand 22:55 +5:21
45 Brodie Nankervis Australia 22:57 +5:23
46 Thomas Eatson New Zealand 23:00 +5:26
47 Matthew Goodall New Zealand 23:07 +5:33
47 Matt Parton Australia 23:07 +5:33
49 Alistair Cory-Wright New Zealand 23:17 +5:43
50 Oscar Bjorck Sweden 23:20 +5:46
51 Jakob Andersson Sweden 23:22 +5:48
52 Bill Edwards Ireland 23:30 +5:56
53 Martin Peat New Zealand 23:40 +6:06
54 Gabriel Lombriser Switzerland 23:52 +6:18
55 Todd Oates New Zealand 24:20 +6:46
56 Joshua Campbell New Zealand 24:24 +6:50
57 Matt Doyle Australia 24:50 +7:16
58 Rhys Findlay-Robinson United Kingdom 25:07 +7:33
59 Todd Neve Australia 25:32 +7:58
60 Duncan Grassie United Kingdom 25:43 +8:09
61 Kieran Woods New Zealand 25:45 +8:11
62 Fraser Mills New Zealand 26:10 +8:36
63 Jim Russell Australia 26:26 +8:52
64 Christian Arnesson Sweden 26:40 +9:06
65 David Tay Australia 29:06 +11:32
66 Steven Simpson New Zealand 31:58 +14:24
67 Paul Jensen New Zealand 34:06 +16:32
68 Peter Bakos New Zealand 38:23 +20:49
69 Ian McKenzie Australia 45:20 +27:46
70 Dion Kennedy New Zealand 46:49 +29:15
Charlie Adams United Kingdom disqualified
Simon Rouse Australia disqualified
Gergo Verhas New Zealand disqualified
Roger Woodroofe New Zealand disqualified

Women

40 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Judith Wyder Switzerland 17:35
2 Lena Eliasson Sweden 18:14 +0:39
3 Lizzie Ingham New Zealand 18:15 +0:40
4 Mari Fasting Norway 18:20 +0:45
5 Minna Kauppi Finland 18:24 +0:49
6 Amber Morrison New Zealand 18:41 +1:06
7 Venla Niemi Finland 18:47 +1:12
8 Helen Palmer United Kingdom 19:00 +1:25
9 Laura Robertson New Zealand 19:13 +1:38
10 Hanna Raitanen Finland 19:34 +1:59
11 Piret Klade Estonia 20:06 +2:31
12 Cosette Saville New Zealand 20:52 +3:17
13 Tessa Ramsden New Zealand 21:18 +3:43
14 Annika Rihma Estonia 21:23 +3:48
15 Jula McMillan New Zealand 21:34 +3:59
16 Heather Muir Australia 21:36 +4:01
17 Susanne Casanova Australia 21:40 +4:05
18 Felicity Brown Australia 21:54 +4:19
19 Bridget Anderson Australia 22:06 +4:31
20 Aislinn Prendergast Australia 22:10 +4:35
21 Sarah-Jane Gaffney United Kingdom 22:24 +4:49
22 Sara Bailey New Zealand 22:38 +5:03
23 Rebecca Gray New Zealand 22:41 +5:06
24 Mary Fleming Australia 22:42 +5:07
25 Clare Brownridge Australia 22:44 +5:09
26 Anna Gray New Zealand 22:54 +5:19
27 Lauren Gillis Australia 23:08 +5:33
28 Belinda Lawford Australia 23:11 +5:36
29 Erin Paterson New Zealand 23:37 +6:02
30 Karin Leonhardt Austria 23:39 +6:04
31 Renee Beveridge New Zealand 23:43 +6:08
32 Carol Ross Canada 23:48 +6:13
33 Jacqui Doyle Australia 23:58 +6:23
34 Holly Edmonds New Zealand 24:57 +7:22
35 Lisa Grant Australia 25:06 +7:31
36 Susanna Forsell Finland 26:11 +8:36
37 Rebecca Smith New Zealand 26:34 +8:59
38 Sabeth Kosch Germany 26:44 +9:09
39 Emily Prudhoe Australia 29:19 +11:44
Fanni Gyurko Hungary disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
All4O
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org