International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 3
Organiser: New Zealand
Date: 13 January 2013

Men

62 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Jerker Lysell Sweden 40:33
2 Olav Lundanes Norway 40:38 +0:05
3 Peter Oberg Sweden 41:14 +0:41
4 Matthias Merz Switzerland 43:49 +3:16
5 Fabian Hertner Switzerland 43:54 +3:21
6 Gernot Kerschbaumer Austria 43:59 +3:26
6 William Lind Sweden 43:59 +3:26
8 Matthias Kyburz Switzerland 44:06 +3:33
9 Jan Sedivy Czech Republic 44:08 +3:35
10 Gustav Bergman Sweden 44:21 +3:48
11 Martin Hubmann Switzerland 44:22 +3:49
12 Tue Lassen Denmark 44:24 +3:51
13 Graham Gristwood United Kingdom 44:29 +3:56
14 Carl Kaas Codager Norway 44:32 +3:59
15 Erik Rost Sweden 44:56 +4:23
16 Baptiste Rollier Switzerland 45:31 +4:58
17 Jonas Leandersson Sweden 45:52 +5:19
18 Matthias Leonhardt Switzerland 46:00 +5:27
19 Marius  Odum Thrane Denmark 46:18 +5:45
20 Rasmus  Hansen Thrane Denmark 46:29 +5:56
21 Jan Prochazka Czech Republic 46:41 +6:08
22 Andreas Kyburz Switzerland 46:49 +6:16
23 Chris Forne New Zealand 46:53 +6:20
24 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 47:02 +6:29
25 Marten B. Bostrom Finland 47:06 +6:33
26 Murray Strain United Kingdom 48:15 +7:42
27 Matthew Crane United Kingdom 48:19 +7:46
28 Zsolt Lenkei Hungary 48:28 +7:55
29 Daniel Hubmann Switzerland 48:45 +8:12
30 Jonas Vytautas Gvildys Lithuania 48:55 +8:22
31 Tim Robertson New Zealand 49:03 +8:30
32 Tane Cambridge New Zealand 49:08 +8:35
33 Alessio Tenani Italy 49:35 +9:02
34 Ross Morrison New Zealand 50:01 +9:28
35 Johan Runesson Sweden 50:27 +9:54
36 Julian Dent Australia 50:31 +9:58
37 Raffael Huber Switzerland 51:03 +10:30
38 Simon Uppill Australia 51:23 +10:50
39 Yannick Michiels Belgium 51:33 +11:00
40 Magne Daehli Norway 52:34 +12:01
41 Tuomo Makela Finland 52:50 +12:17
42 Nick Barrable United Kingdom 53:33 +13:00
43 Gene Beveridge New Zealand 53:46 +13:13
44 Antti Parjanne Finland 53:56 +13:23
45 Thomas Reynolds New Zealand 56:07 +15:34
46 Matthew Ogden New Zealand 56:11 +15:38
47 Bryn Davies New Zealand 56:14 +15:41
48 Will Critchley Canada 56:27 +15:54
49 Toby Scott New Zealand 56:53 +16:20
50 James Bradshaw New Zealand 58:30 +17:57
51 Erik  Simkovics Nilsson Austria 59:00 +18:27
52 Rob Preston Australia 59:22 +18:49
53 Oliver Poland Australia 1:00:43 +20:10
54 Rhys Findlay-Robinson United Kingdom 1:01:37 +21:04
55 Christopher Naunton Australia 1:02:16 +21:43
56 Ian Lawford Australia 1:04:28 +23:55
57 Joshua Blatchford Australia 1:05:22 +24:49
58 Lachlan Dow Australia 1:06:04 +25:31
59 Bruce Arthur Australia 1:08:25 +27:52
Eskil Kinneberg Norway disqualified
Oscar McNulty Australia disqualified
Matt Scott New Zealand disqualified

Women

50 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Tove Alexandersson Sweden 37:09
2 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 38:32 +1:23
3 Minna Kauppi Finland 38:52 +1:43
4 Tatyana Riabkina Russian Federation 39:18 +2:09
5 Lena Eliasson Sweden 39:29 +2:20
6 Ida Bobach Denmark 40:16 +3:07
7 Helena Jansson Sweden 40:52 +3:43
8 Lizzie Ingham New Zealand 41:43 +4:34
9 Lina Strand Sweden 43:51 +6:42
10 Judith Wyder Switzerland 43:56 +6:47
11 Outi Ojanen Finland 43:58 +6:49
12 Venla Niemi Finland 44:02 +6:53
13 Sara Luscher Switzerland 44:04 +6:55
14 Mari Fasting Norway 44:10 +7:01
15 Riina Kuuselo Finland 44:27 +7:18
16 Maja Alm Denmark 44:39 +7:30
17 Annika Billstam Sweden 45:39 +8:30
18 Grace Crane Australia 46:24 +9:15
19 Frida Sandberg Sweden 46:27 +9:18
20 Tessa Hill United Kingdom 46:34 +9:25
21 Josefine Engstrom Sweden 46:44 +9:35
22 Piret Klade Estonia 46:46 +9:37
23 Ines Brodmann Switzerland 48:45 +11:36
24 Lilian Forsgren Sweden 48:57 +11:48
25 Amber Morrison New Zealand 50:54 +13:45
26 Fanni Gyurko Hungary 51:13 +14:04
27 Lara Prince New Zealand 51:30 +14:21
28 Kathryn Preston Ewels Australia 52:42 +15:33
29 Rachel Smith New Zealand 52:53 +15:44
30 Felicity Brown Australia 52:59 +15:50
31 Rahel Friederich Switzerland 54:38 +17:29
32 Aislinn Prendergast Australia 54:43 +17:34
33 Annika Rihma Estonia 55:53 +18:44
34 Signe Klinting Denmark 56:00 +18:51
35 Anna Sheldon Australia 56:10 +19:01
36 Laura Robertson New Zealand 57:43 +20:34
37 Anna Reinhardt Germany 58:03 +20:54
38 Imogene Scott New Zealand 59:17 +22:08
39 Esther Doetsch Germany 59:56 +22:47
40 Greta Knarston New Zealand 1:00:32 +23:23
41 Jasmine Neve Australia 1:01:22 +24:13
42 Mace Neve Australia 1:05:10 +28:01
43 Susanne Casanova Australia 1:05:52 +28:43
44 Heather Muir Australia 1:07:48 +30:39
45 Georgia Whitla New Zealand 1:08:22 +31:13
46 Bridget Anderson Australia 1:11:20 +34:11
47 Cosette Saville New Zealand 1:15:19 +38:10
48 Tessa Ramsden New Zealand 1:15:53 +38:44
49 Carol Ross Canada 1:20:09 +43:00
Tone Wigemyr Norway disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org