International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 3

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 3
Organiser: New Zealand
Date: 13 January 2013

Men

62 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jerker LysellSwedenSweden40:33
2Olav LundanesNorwayNorway40:38+0:05
3Peter ObergSwedenSweden41:14+0:41
4Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland43:49+3:16
5Fabian HertnerSwitzerlandSwitzerland43:54+3:21
6Gernot KerschbaumerAustriaAustria43:59+3:26
6William LindSwedenSweden43:59+3:26
8Matthias KyburzSwitzerlandSwitzerland44:06+3:33
9Jan SedivyCzech RepublicCzech Republic44:08+3:35
10Gustav BergmanSwedenSweden44:21+3:48
11Martin HubmannSwitzerlandSwitzerland44:22+3:49
12Tue LassenDenmarkDenmark44:24+3:51
13Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain44:29+3:56
14Carl Kaas CodagerNorwayNorway44:32+3:59
15Erik RostSwedenSweden44:56+4:23
16Baptiste RollierSwitzerlandSwitzerland45:31+4:58
17Jonas LeanderssonSwedenSweden45:52+5:19
18Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland46:00+5:27
19Marius  Odum ThraneDenmarkDenmark46:18+5:45
20Rasmus  Hansen ThraneDenmarkDenmark46:29+5:56
21Jan ProchazkaCzech RepublicCzech Republic46:41+6:08
22Andreas KyburzSwitzerlandSwitzerland46:49+6:16
23Chris ForneNew ZealandNew Zealand46:53+6:20
24Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway47:02+6:29
25Marten B. BostromFinlandFinland47:06+6:33
26Murray StrainUnited KingdomGreat Britain48:15+7:42
27Matthew CraneUnited KingdomAustralia48:19+7:46
28Zsolt LenkeiHungaryHungary48:28+7:55
29Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland48:45+8:12
30Jonas Vytautas GvildysLithuaniaLithuania48:55+8:22
31Tim RobertsonNew ZealandNew Zealand49:03+8:30
32Tane CambridgeNew ZealandNew Zealand49:08+8:35
33Alessio TenaniItalyItaly49:35+9:02
34Ross MorrisonNew ZealandNew Zealand50:01+9:28
35Johan RunessonSwedenSweden50:27+9:54
36Julian DentAustraliaAustralia50:31+9:58
37Raffael HuberSwitzerlandSwitzerland51:03+10:30
38Simon UppillAustraliaAustralia51:23+10:50
39Yannick MichielsBelgiumBelgium51:33+11:00
40Magne DaehliNorwayNorway52:34+12:01
41Tuomo MakelaFinlandFinland52:50+12:17
42Nick BarrableUnited KingdomGreat Britain53:33+13:00
43Gene BeveridgeNew ZealandNew Zealand53:46+13:13
44Antti ParjanneFinlandFinland53:56+13:23
45Thomas ReynoldsNew ZealandNew Zealand56:07+15:34
46Matthew OgdenNew ZealandNew Zealand56:11+15:38
47Bryn DaviesNew ZealandNew Zealand56:14+15:41
48Will CritchleyCanadaCanada56:27+15:54
49Toby ScottNew ZealandNew Zealand56:53+16:20
50James BradshawNew ZealandNew Zealand58:30+17:57
51Erik  Simkovics NilssonAustriaAustria59:00+18:27
52Rob PrestonAustraliaAustralia59:22+18:49
53Oliver PolandAustraliaAustralia1:00:43+20:10
54Rhys Findlay-RobinsonUnited KingdomGreat Britain1:01:37+21:04
55Christopher NauntonAustraliaAustralia1:02:16+21:43
56Ian LawfordAustraliaAustralia1:04:28+23:55
57Joshua BlatchfordAustraliaAustralia1:05:22+24:49
58Lachlan DowAustraliaAustralia1:06:04+25:31
59Bruce ArthurAustraliaAustralia1:08:25+27:52
Eskil KinnebergNorwayNorwaydisqualified
Oscar McNultyAustraliaAustraliadisqualified
Matt ScottNew ZealandNew Zealanddisqualified

Women

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tove AlexanderssonSwedenSweden37:09
2Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway38:32+1:23
3Minna KauppiFinlandFinland38:52+1:43
4Tatyana RiabkinaRussian FederationRussian Federation39:18+2:09
5Lena EliassonSwedenSweden39:29+2:20
6Ida BobachDenmarkDenmark40:16+3:07
7Helena JanssonSwedenSweden40:52+3:43
8Lizzie InghamNew ZealandNew Zealand41:43+4:34
9Lina StrandSwedenSweden43:51+6:42
10Judith WyderSwitzerlandSwitzerland43:56+6:47
11Outi OjanenFinlandFinland43:58+6:49
12Venla NiemiFinlandFinland44:02+6:53
13Sara LuscherSwitzerlandSwitzerland44:04+6:55
14Mari FastingNorwayNorway44:10+7:01
15Riina KuuseloFinlandFinland44:27+7:18
16Maja AlmDenmarkDenmark44:39+7:30
17Annika BillstamSwedenSweden45:39+8:30
18Grace CraneAustraliaAustralia46:24+9:15
19Frida SandbergSwedenSweden46:27+9:18
20Tessa HillUnited KingdomGreat Britain46:34+9:25
21Josefine EngstromSwedenSweden46:44+9:35
22Piret KladeEstoniaEstonia46:46+9:37
23Ines BrodmannSwitzerlandSwitzerland48:45+11:36
24Lilian ForsgrenSwedenSweden48:57+11:48
25Amber MorrisonNew ZealandNew Zealand50:54+13:45
26Fanni GyurkoHungaryHungary51:13+14:04
27Lara PrinceNew ZealandNew Zealand51:30+14:21
28Kathryn Preston EwelsAustraliaAustralia52:42+15:33
29Rachel SmithNew ZealandNew Zealand52:53+15:44
30Felicity BrownAustraliaAustralia52:59+15:50
31Rahel FriederichSwitzerlandSwitzerland54:38+17:29
32Aislinn PrendergastAustraliaAustralia54:43+17:34
33Annika RihmaEstoniaEstonia55:53+18:44
34Signe KlintingDenmarkDenmark56:00+18:51
35Anna SheldonAustraliaAustralia56:10+19:01
36Laura RobertsonNew ZealandNew Zealand57:43+20:34
37Anna ReinhardtGermanyGermany58:03+20:54
38Imogene ScottNew ZealandNew Zealand59:17+22:08
39Esther DoetschGermanyGermany59:56+22:47
40Greta KnarstonNew ZealandNew Zealand1:00:32+23:23
41Jasmine NeveAustraliaAustralia1:01:22+24:13
42Mace NeveAustraliaAustralia1:05:10+28:01
43Susanne CasanovaAustraliaAustralia1:05:52+28:43
44Heather MuirAustraliaAustralia1:07:48+30:39
45Georgia WhitlaNew ZealandNew Zealand1:08:22+31:13
46Bridget AndersonAustraliaAustralia1:11:20+34:11
47Cosette SavilleNew ZealandNew Zealand1:15:19+38:10
48Tessa RamsdenNew ZealandNew Zealand1:15:53+38:44
49Carol RossCanadaCanada1:20:09+43:00
Tone WigemyrNorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org