International Orienteering Federation

Official results for SkiO Tour

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: SkiO Tour
Organiser: Switzerland
Date: 8 January 2013

Men

56 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria1:16:40
2Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation1:18:30+1:50
3Andrei LamovRussian FederationRussian Federation1:19:55+3:15
4Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:20:08+3:28
5Andreas HolmbergSwedenSweden1:20:37+3:57
6Lars Hol MoholdtNorwayNorway1:20:39+3:59
7Johan GranathSwedenSweden1:21:06+4:26
8Peter ArnessonSwedenSweden1:21:26+4:46
9Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation1:21:31+4:51
10Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation1:22:06+5:26
11Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation1:22:16+5:36
12Martin HammarbergSwedenSweden1:23:11+6:31
13Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation1:23:12+6:32
14Janne HakkinenFinlandFinland1:24:08+7:28
15Eivind TonnaNorwayNorway1:24:29+7:49
16Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland1:25:02+8:22
17Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland1:25:30+8:50
18Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland1:25:33+8:53
19Michail SorokinKazakhstanKazakhstan1:26:05+9:25
20Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland1:26:21+9:41
21Joel SjolanderSwedenSweden1:27:10+10:30
22Christian HohlSwitzerlandSwitzerland1:30:07+13:27
23Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic1:30:50+14:10
24Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic1:32:40+16:00
25Simo TurunenFinlandFinland1:33:14+16:34
26Erik BlomgrenSwedenSweden1:33:31+16:51
27Maksim TrifonenkovRussian FederationRussian Federation1:33:47+17:07
28Linus RappSwedenSweden1:34:41+18:01
29Klaus CsucsRomaniaRomania1:34:51+18:11
30Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic1:35:42+19:02
31Sebastian BergmannGermanyGermany1:35:52+19:12
32Carl MagnussonSwedenSweden1:36:29+19:49
33Adam KarlssonSwedenSweden1:37:55+21:15
34Vit PospisilSlovakiaCzech Republic1:39:13+22:33
35Francois GononFranceFrance1:40:24+23:44
36Hans-Heiri SpoerrySwitzerlandSwitzerland1:42:12+25:32
37Markus LundholmSwedenSweden1:42:30+25:50
38Sandro TruttmannSwitzerlandSwitzerland1:43:06+26:26
39Staffan TunisFinlandFinland1:43:58+27:18
40Philipp Von ArxSwitzerlandSwitzerland1:44:08+27:28
41Bernd KohlschmidtGermanyGermany1:44:12+27:32
42Simon HodlerSwitzerlandSwitzerland1:49:38+32:58
43Vadim TcherepanovRussian FederationRussian Federation1:50:00+33:20
44Andrei KraemerGermanyGermany1:50:22+33:42
45Tobias LutzSwitzerlandSwitzerland1:50:49+34:09
46Rudy GouyFranceFrance1:50:54+34:14
47Yann LocatelliFranceFrance1:52:17+35:37
48Adrian OwensUnited StatesUnited States1:57:24+40:44
49Greg WalkerUnited StatesUnited States2:01:43+45:03
50Zoltan SzepRomaniaRomania2:02:06+45:26
51Loic LonchamptFranceFrance2:10:00+53:20
52Thomas HodlerSwitzerlandSwitzerland2:24:38+1:07:58
53Matthias PoellAustriaAustria3:09:16+1:52:36
Baptiste PetinFranceFrancedisqualified
Ove SaetraNorwayNorwaydisqualified
Oyvind WatterdalNorwayNorwaydisqualified

Women

35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation1:11:35
1Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation1:11:35
3Alison CrockerUnited StatesUnited States1:13:58+2:23
4Magdalena OlssonSwedenSweden1:14:40+3:05
5Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation1:15:35+4:00
6Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation1:15:51+4:16
7Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation1:17:07+5:32
8Christina Lo Hellberg LovaldNorwayNorway1:17:23+5:48
9Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan1:17:34+5:59
10Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federation1:20:50+9:15
11Marjut TurunenFinlandFinland1:21:46+10:11
12Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland1:23:05+11:30
13Tatyana MendelRussian FederationRussian Federation1:23:48+12:13
14Pernilla TunisFinlandFinland1:24:12+12:37
15Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic1:24:19+12:44
16Tatyana OborinaRussian FederationRussian Federation1:25:28+13:53
17Kajsa RichardssonSwedenSweden1:25:54+14:19
18Elin VedinSwedenSweden1:28:08+16:33
19Bente RostSwedenSweden1:29:37+18:02
20Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic1:32:58+21:23
21Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic1:33:24+21:49
22Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland1:34:22+22:47
23Natalia GaleevaRussian FederationRussian Federation1:34:31+22:56
24Sarah KiegerSwitzerlandSwitzerland1:34:50+23:15
25Elena JagherItalyItaly1:35:37+24:02
26Elodie Bourgeois-PinFranceFrance1:36:12+24:37
27Manon JouetFranceFrance1:38:19+26:44
28Tiia TallilaFinlandFinland1:41:07+29:32
29Sara RappSwedenSweden1:41:38+30:03
30Yuliya BorodulinaRussian FederationRussian Federation1:42:30+30:55
31Veronika KortylevaRussian FederationRussian Federation1:42:45+31:10
32Laura Csucs FenyvesiHungaryHungary1:44:40+33:05
33Fanny RocheFranceFrance1:47:44+36:09
34Lauriane Foulet-MoureauFranceFrance2:00:27+48:52
Charlotte BouchetFranceFrancedisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org