International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 1
Organiser: New Zealand
Date: 6 January 2013

Men

62 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Fabian Hertner Switzerland 32:58
2 Johan Runesson Sweden 33:55 +0:57
3 Jerker Lysell Sweden 34:31 +1:33
4 Matthias Merz Switzerland 34:35 +1:37
5 William Lind Sweden 35:01 +2:03
6 Baptiste Rollier Switzerland 35:13 +2:15
7 Matthias Leonhardt Switzerland 35:35 +2:37
8 Gustav Bergman Sweden 35:44 +2:46
9 Carl Kaas Codager Norway 35:58 +3:00
10 Tue Lassen Denmark 36:36 +3:38
11 Peter Oberg Sweden 37:02 +4:04
12 Marius  Odum Thrane Denmark 37:22 +4:24
13 Jonas Leandersson Sweden 37:30 +4:32
14 Andreas Kyburz Switzerland 37:37 +4:39
15 Erik Rost Sweden 37:49 +4:51
16 Jan Sedivy Czech Republic 37:52 +4:54
17 Matthias Kyburz Switzerland 37:57 +4:59
18 Daniel Hubmann Switzerland 38:02 +5:04
19 Graham Gristwood United Kingdom 38:03 +5:05
20 Rasmus  Hansen Thrane Denmark 38:06 +5:08
21 Jan Prochazka Czech Republic 39:08 +6:10
22 Chris Forne New Zealand 39:12 +6:14
23 Thomas Reynolds New Zealand 39:21 +6:23
24 Martin Hubmann Switzerland 39:24 +6:26
25 Anders Holmberg Sweden 39:27 +6:29
26 Ross Morrison New Zealand 39:31 +6:33
27 Julian Dent Australia 39:37 +6:39
28 Alessio Tenani Italy 40:11 +7:13
29 Gernot Kerschbaumer Austria 40:12 +7:14
30 Jonas Vytautas Gvildys Lithuania 40:17 +7:19
31 Raffael Huber Switzerland 40:28 +7:30
31 Tuomo Makela Finland 40:28 +7:30
33 Zsolt Lenkei Hungary 40:48 +7:50
33 Yannick Michiels Belgium 40:48 +7:50
35 Matthew Ogden New Zealand 41:00 +8:02
36 Simon Uppill Australia 41:09 +8:11
37 Eskil Kinneberg Norway 41:48 +8:50
38 Magne Daehli Norway 42:34 +9:36
39 Antti Parjanne Finland 42:40 +9:42
40 Erik  Simkovics Nilsson Austria 42:45 +9:47
41 Brent Edwards New Zealand 43:20 +10:22
42 Lachlan Dow Australia 43:24 +10:26
43 Rhys Findlay-Robinson United Kingdom 43:27 +10:29
44 Murray Strain United Kingdom 44:06 +11:08
45 Tane Cambridge New Zealand 44:24 +11:26
46 Gene Beveridge New Zealand 45:12 +12:14
46 Greg Flynn New Zealand 45:12 +12:14
48 Christopher Naunton Australia 45:15 +12:17
49 Matt Scott New Zealand 45:28 +12:30
50 Nick Barrable United Kingdom 46:31 +13:33
51 Matthew Crane United Kingdom 46:47 +13:49
52 Oliver Poland Australia 46:55 +13:57
53 Bruce Arthur Australia 47:18 +14:20
54 James Bradshaw New Zealand 47:25 +14:27
55 Joshua Blatchford Australia 49:32 +16:34
56 Ian Lawford Australia 50:46 +17:48
57 Rob Preston Australia 53:18 +20:20
58 Wataru Teragauchi Japan 1:03:03 +30:05
Marten B. Bostrom Finland disqualified
Will Critchley Canada disqualified
Olav Lundanes Norway disqualified
Toby Scott New Zealand disqualified

Women

49 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Helena Jansson Sweden 33:31
2 Ida Bobach Denmark 34:54 +1:23
3 Tatyana Riabkina Russian Federation 35:21 +1:50
4 Tone Wigemyr Norway 35:32 +2:01
5 Annika Billstam Sweden 35:49 +2:18
6 Venla Niemi Finland 35:55 +2:24
7 Lina Strand Sweden 36:11 +2:40
8 Lilian Forsgren Sweden 37:14 +3:43
9 Mari Fasting Norway 37:36 +4:05
10 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 37:53 +4:22
11 Tove Alexandersson Sweden 38:05 +4:34
12 Riina Kuuselo Finland 38:16 +4:45
13 Ines Brodmann Switzerland 38:19 +4:48
14 Tessa Hill United Kingdom 38:57 +5:26
14 Sara Luscher Switzerland 38:57 +5:26
16 Grace Crane Australia 39:12 +5:41
17 Fanni Gyurko Hungary 39:20 +5:49
18 Rahel Friederich Switzerland 39:38 +6:07
19 Frida Sandberg Sweden 39:45 +6:14
20 Judith Wyder Switzerland 39:50 +6:19
21 Lizzie Ingham New Zealand 40:09 +6:38
22 Rachel Smith New Zealand 41:10 +7:39
23 Amber Morrison New Zealand 42:31 +9:00
24 Piret Klade Estonia 43:00 +9:29
25 Signe Klinting Denmark 43:13 +9:42
26 Emma Klingenberg Denmark 43:50 +10:19
27 Georgia Whitla New Zealand 44:48 +11:17
28 Outi Ojanen Finland 45:21 +11:50
29 Jenni Adams New Zealand 45:56 +12:25
30 Laura Robertson New Zealand 46:07 +12:36
31 Kathryn Preston Ewels Australia 46:33 +13:02
32 Esther Doetsch Germany 46:55 +13:24
33 Lara Prince New Zealand 47:04 +13:33
33 Annika Rihma Estonia 47:04 +13:33
35 Rachel Effeney Australia 47:22 +13:51
36 Jasmine Neve Australia 47:23 +13:52
37 Tessa Ramsden New Zealand 48:38 +15:07
38 Anna Reinhardt Germany 49:08 +15:37
39 Josefine Engstrom Sweden 49:41 +16:10
40 Aislinn Prendergast Australia 50:18 +16:47
41 Imogene Scott New Zealand 50:40 +17:09
42 Felicity Brown Australia 50:43 +17:12
43 Mace Neve Australia 50:58 +17:27
44 Susanne Casanova Australia 53:11 +19:40
45 Carol Ross Canada 54:23 +20:52
46 Lena Eliasson Sweden 55:11 +21:40
47 Anna Sheldon Australia 57:02 +23:31
48 Bridget Anderson Australia 1:03:20 +29:49
Greta Knarston New Zealand disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org