International Orienteering Federation

Official results for SkiO Tour

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: SkiO Tour
Organiser: France
Date: 5 January 2013

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Andrei LamovRussian FederationRussian Federation1:18:39
2Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:18:41+0:02
3Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation1:18:44+0:05
4Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland1:18:45+0:06
5Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland1:18:54+0:15
6Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation1:19:04+0:25
7Staffan TunisFinlandFinland1:19:14+0:35
8Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation1:19:43+1:04
9Andreas HolmbergSwedenSweden1:21:12+2:33
10Martin HammarbergSwedenSweden1:21:18+2:39
11Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation1:21:24+2:45
12Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland1:21:35+2:56
13Ove SaetraNorwayNorway1:22:08+3:29
14Eivind TonnaNorwayNorway1:22:15+3:36
15Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria1:22:46+4:07
16Peter ArnessonSwedenSweden1:23:33+4:54
17Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation1:25:20+6:41
18Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland1:25:56+7:17
19Michail SorokinKazakhstanKazakhstan1:26:00+7:21
20Janne HakkinenFinlandFinland1:26:04+7:25
21Maksim TrifonenkovRussian FederationRussian Federation1:26:11+7:32
22Christian HohlSwitzerlandSwitzerland1:26:15+7:36
23Marc LauensteinSwitzerlandSwitzerland1:28:03+9:24
24Johan GranathSwedenSweden1:28:21+9:42
25Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic1:28:50+10:11
26Francois GononFranceFrance1:31:12+12:33
27Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic1:31:20+12:41
28Joel SjolanderSwedenSweden1:31:35+12:56
29Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic1:32:14+13:35
29Simo TurunenFinlandFinland1:32:14+13:35
31Linus RappSwedenSweden1:34:21+15:42
32Klaus CsucsRomaniaRomania1:37:45+19:06
33Bernd KohlschmidtGermanyGermany1:42:42+24:03
34Adrian OwensUnited StatesUnited States1:50:27+31:48
35Yann LocatelliFranceFrance1:53:33+34:54
36Greg WalkerUnited StatesUnited States1:54:34+35:55
37Markus LundholmSwedenSweden2:01:33+42:54
38Andrei KraemerGermanyGermany2:02:23+43:44
39Thomas HodlerSwitzerlandSwitzerland2:05:27+46:48
40Zoltan SzepRomaniaRomania2:07:06+48:27
41Baptiste PetinFranceFrance2:27:29+1:08:50
Sebastian BergmannGermanyGermanydisqualified
Rudy GouyFranceFrancedisqualified
Adam KarlssonSwedenSwedendisqualified
Stefan LauensteinSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Carl MagnussonSwedenSwedendisqualified
Lars Hol MoholdtNorwayNorwaydisqualified
Vit PospisilSlovakiaCzech Republicdisqualified
Hans-Heiri SpoerrySwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Vadim TcherepanovRussian FederationRussian Federationdisqualified

Women

37 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation1:05:02
2Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation1:05:14+0:12
3Alison CrockerUnited StatesUnited States1:06:26+1:24
4Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation1:07:23+2:21
5Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland1:07:42+2:40
6Christina Lo Hellberg LovaldNorwayNorway1:07:45+2:43
7Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan1:07:50+2:48
8Magdalena OlssonSwedenSweden1:07:51+2:49
9Pernilla TunisFinlandFinland1:08:01+2:59
10Tatyana OborinaRussian FederationRussian Federation1:08:23+3:21
11Kajsa RichardssonSwedenSweden1:08:39+3:37
12Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic1:08:41+3:39
13Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation1:08:42+3:40
14Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation1:09:37+4:35
15Marjut TurunenFinlandFinland1:09:44+4:42
16Tatyana MendelRussian FederationRussian Federation1:10:16+5:14
17Elin VedinSwedenSweden1:12:20+7:18
18Charlotte BouchetFranceFrance1:14:58+9:56
19Anni ToiviainenFinlandFinland1:15:30+10:28
20Natalia GaleevaRussian FederationRussian Federation1:15:36+10:34
21Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic1:17:30+12:28
22Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic1:20:59+15:57
23Elodie Bourgeois-PinFranceFrance1:21:50+16:48
24Veronika KortylevaRussian FederationRussian Federation1:21:56+16:54
25Elena JagherItalyItaly1:24:52+19:50
26Sarah KiegerSwitzerlandSwitzerland1:26:06+21:04
27Lucia LauensteinSlovakiaSlovakia1:26:15+21:13
28Iris BolligerSwitzerlandSwitzerland1:26:51+21:49
28Laura Csucs FenyvesiHungaryHungary1:26:51+21:49
30Fanny RocheFranceFrance1:27:07+22:05
31Stefania MonsornoItalyItaly1:30:24+25:22
32Yuliya BorodulinaRussian FederationRussian Federation1:31:49+26:47
33Cristina LuisUnited StatesUnited States2:09:46+1:04:44
Lauriane Foulet-MoureauFranceFrancedisqualified
Bente RostSwedenSwedendisqualified
Tiia TallilaFinlandFinlanddisqualified
Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federationdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org