International Orienteering Federation

Official results for Ensilumen Hiihtosuunnistus

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Ensilumen Hiihtosuunnistus
Organiser: Finland
Date: 1 December 2012

Men

58 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Staffan TunisFinlandFinland40:28
2Lars Hol MoholdtNorwayNorway40:35+0:07
3Janne HakkinenFinlandFinland41:00+0:32
4Andrei LamovRussian FederationRussian Federation41:02+0:34
5Matti KeskinarkausFinlandFinland41:42+1:14
6Martin HammarbergSwedenSweden41:48+1:20
7Ove SaetraNorwayNorway41:52+1:24
8Hans Jorgen KvaleNorwayNorway42:19+1:51
9Simo TurunenFinlandFinland43:03+2:35
10Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland43:27+2:59
11Andreas HolmbergSwedenSweden43:44+3:16
11Ville-Petteri SaarelaFinlandFinland43:44+3:16
13Adam KarlssonSwedenSweden44:19+3:51
14Jarno ParkkinenFinlandFinland44:23+3:55
15Hannu-Pekka PukemaFinlandFinland44:29+4:01
16Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland44:32+4:04
17Even ToomasEstoniaEstonia44:46+4:18
18Erik BlomgrenSwedenSweden45:21+4:53
19Stepan MalinovskiyRussian FederationRussian Federation45:34+5:06
20Petri KiiskinenFinlandFinland46:15+5:47
21Joel SjolanderSwedenSweden46:30+6:02
22Tommi ReponenFinlandFinland46:53+6:25
23Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland47:04+6:36
24Tiit ToomasEstoniaEstonia47:10+6:42
25Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation47:27+6:59
26Markku SiponenFinlandFinland47:52+7:24
27Mihail UtkinRussian FederationRussian Federation47:57+7:29
28Carl MagnussonSwedenSweden48:02+7:34
29Eero-Matti VainioFinlandFinland48:15+7:47
30Jorgen MadslienNorwayNorway48:50+8:22
31Tero LinnainmaaFinlandFinland50:31+10:03
32Teemu NiskanenFinlandFinland50:55+10:27
33Jarkko UrpalainenFinlandFinland51:00+10:32
34Eivind TonnaNorwayNorway51:07+10:39
35Tobias LutzSwitzerlandSwitzerland51:34+11:06
36Grigory MedvedevRussian FederationRussian Federation52:03+11:35
37Raino PesuFinlandFinland52:11+11:43
38Sandro TruttmannSwitzerlandSwitzerland52:51+12:23
39Maxim KapitonovRussian FederationRussian Federation55:14+14:46
40Igor ZvontsovBelarusBelarus55:32+15:04
41Janne VirkkiFinlandFinland55:52+15:24
42Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria56:20+15:52
43Joona ViholainenFinlandFinland56:42+16:14
44Tonis ErmEstoniaEstonia56:50+16:22
45Tuomo LahtinenFinlandFinland59:03+18:35
46Marko VapaFinlandFinland1:00:07+19:39
47Lauri LinnainmaaFinlandFinland1:00:57+20:29
48Philipp Von ArxSwitzerlandSwitzerland1:01:10+20:42
49Samuel PokalaFinlandFinland1:02:16+21:48
50Teijo MarttinenFinlandFinland1:05:15+24:47
51Evgeny BaranovRussian FederationRussian Federation1:16:30+36:02
Erik JohanssonSwedenSwedendisqualified
Dmitriy KhrykinRussian FederationRussian Federationdisqualified
Markus LundholmSwedenSwedendisqualified
Joonas OjaEstoniaEstoniadisqualified
Priit RandmanEstoniaEstoniadisqualified
Peter SundelinFinlandFinlanddisqualified
Denis ZhelomonovRussian FederationRussian Federationdisqualified

Women

35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anna NarhiFinlandFinland39:18
2Milka LeppasalmiFinlandFinland40:18+1:00
3Sonja MorskyFinlandFinland40:51+1:33
4Tatyana MendelRussian FederationRussian Federation41:41+2:23
5Marjut TurunenFinlandFinland41:48+2:30
6Tiia TallilaFinlandFinland42:32+3:14
7Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland42:34+3:16
8Salla KoskelaFinlandFinland43:23+4:05
9Elin VedinSwedenSweden43:25+4:07
10Christina Lo Hellberg LovaldNorwayNorway43:28+4:10
11Heli Urpalainen PallonenFinlandFinland44:14+4:56
12Kirsi Kiiskinen VanhalakkaFinlandFinland44:30+5:12
13Mervi PesuFinlandFinland44:45+5:27
14Pernilla TunisFinlandFinland45:14+5:56
15Magdalena OlssonSwedenSweden45:38+6:20
16Sari VaaranenFinlandFinland45:44+6:26
17Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland46:05+6:47
18Marika HaraFinlandFinland46:06+6:48
19Riikka SuomalainenFinlandFinland46:08+6:50
20Anni ToiviainenFinlandFinland46:45+7:27
21Anni HonkimaaFinlandFinland46:55+7:37
22Mari KoivunenFinlandFinland48:13+8:55
23Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland49:00+9:42
24Katja VanhalakkaFinlandFinland51:33+12:15
25Mira KaskinenFinlandFinland51:43+12:25
26Marja RantanenFinlandFinland54:48+15:30
27Olga BorodulinaRussian FederationRussian Federation58:56+19:38
28Outi ValkonenFinlandFinland1:01:56+22:38
29Ritva PartanenFinlandFinland1:04:15+24:57
30Elena JagherItalyItaly1:04:33+25:15
31Stefania MonsornoItalyItaly1:15:13+35:55
Emily BenhamUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Anastasia GalitarovaRussian FederationRussian Federationdisqualified
Milla LotvonenFinlandFinlanddisqualified
Johanna NiittymakiFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org