International Orienteering Federation

Official results for Asian Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Asian Orienteering Championships
Organiser: China
Date: 15 October 2012

Men

34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Qiaoping LiChinaChina16:15.9
2Yefeng LuoChinaChina17:27.3+1:11.4
3Xiyuan LiangChinaChina17:28.1+1:12.2
4Kezhan XueChinaChina17:30.4+1:14.5
5Jiewei LaiChinaChina17:32.6+1:16.7
6Shigeyuki KoizumiJapanJapan17:45.6+1:29.7
7Xiang LiChinaChina18:05.7+1:49.8
8Jianhua TangChinaChina18:26.6+2:10.7
9Biyong ChenChinaChina18:32.8+2:16.9
10Gerald YipHong KongHong Kong19:01.0+2:45.1
11Shinichiro SakuramotoJapanJapan19:20.3+3:04.4
12Song Jae JoKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of19:29.4+3:13.5
13Yuta TanikawaJapanJapan19:40.8+3:24.9
14Zhihui YiChinaChina19:41.7+3:25.8
15Vasiliy KorenkovKazakhstanKazakhstan19:46.9+3:31.0
16Christian FoleyIrelandIreland19:57.1+3:41.2
17Denis VlasovKazakhstanKazakhstan20:48.8+4:32.9
18Chieh-Lin YuChinese TaipeiChinese Taipei21:09.0+4:53.1
19Kwok Keung YeungHong KongHong Kong21:12.2+4:56.3
20Po-Yang ChuanChinese TaipeiChinese Taipei21:26.2+5:10.3
21Aibat MauleninKazakhstanKazakhstan22:09.1+5:53.2
22Wing Chung TamHong KongHong Kong22:19.3+6:03.4
23Kin Wai LeeHong KongHong Kong23:06.3+6:50.4
24Byung-Gu RyuKorea, Republic ofKorea, Republic of24:25.0+8:09.1
25Cheng-Hsun LiuChinese TaipeiChinese Taipei24:36.9+8:21.0
26Joung-Man MoonKorea, Republic ofKorea, Republic of25:21.4+9:05.5
27Jong-Hyun ParkKorea, Republic ofKorea, Republic of28:10.1+11:54.2
28Azamat YekizhanovKazakhstanKazakhstan29:32.1+13:16.2
29Zhanat SutemgenovKazakhstanKazakhstan32:31.0+16:15.1
Chi Ko Abdon CheungHong KongHong Kongdisqualified
Hao HeChinaChinadisqualified
Chol HongKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic ofdisqualified
Tomoaki NaganawaJapanJapandisqualified
Chol PaekKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic ofdisqualified

Women

22 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Shuangyan HaoChinaChina13:33.6
2Mingyue ZhuChinaChina15:59.5+2:25.9
3Mikiko MinagawaJapanJapan16:01.3+2:27.7
4Jieling ZhouChinaChina16:15.6+2:42.0
5Yingwei WangChinaChina16:18.2+2:44.6
6Zhangyu LiangChinaChina17:21.5+3:47.9
7Natalya SergeevaRussian FederationRussian Federation17:25.2+3:51.6
8Naoko KanoJapanJapan18:11.2+4:37.6
9Shu Chen TsaiChinese TaipeiChinese Taipei19:24.0+5:50.4
10Xiaoyan QuChinaChina19:54.3+6:20.7
11Myong Suk RiKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic of21:16.5+7:42.9
12Tsz Ying YuHong KongHong Kong21:50.8+8:17.2
13Pui Fung ChanHong KongHong Kong22:12.7+8:39.1
14Wan-Jyun SieChinese TaipeiChinese Taipei22:41.4+9:07.8
15Xiaoyue XiaoChinaChina22:44.5+9:10.9
16Audrey FoleyIrelandIreland23:03.6+9:30.0
17Riana KhassanovaKazakhstanKazakhstan23:36.2+10:02.6
18Anna TkachevaKazakhstanKazakhstan24:42.6+11:09.0
19Jeong-Won HeoKorea, Republic ofKorea, Republic of39:30.5+25:56.9
Jing DengChinaChinadisqualified
Nastya PotapenkoRussian FederationRussian Federationdisqualified
Szu-Ying WuChinese TaipeiChinese Taipeidisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org