International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 12

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 12
Organiser: Estonia
Date: 22 September 2012

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jussi LaurilaFinlandFinland1:48:46
2Samuel PokalaFinlandFinland1:48:57+0:11
3Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:48:59+0:13
4Samuli SaarelaFinlandFinland1:49:15+0:29
5Tonis ErmEstoniaEstonia1:53:00+4:14
6Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic1:53:16+4:30
7Pekka NiemiFinlandFinland1:54:54+6:08
8Luca DallavalleItalyItaly1:54:58+6:12
9Martin SevcikCzech RepublicCzech Republic1:55:19+6:33
10Lauri MalsroosEstoniaEstonia1:58:28+9:42
11Juuso JutilaFinlandFinland1:59:03+10:17
12Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation2:01:06+12:20
13Margus HallikEstoniaEstonia2:01:43+12:57
14Taaniel ToomingEstoniaEstonia2:03:20+14:34
15Andreas RiefAustriaAustria2:03:37+14:51
16Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic2:04:28+15:42
17Vojtech StranskyCzech RepublicCzech Republic2:04:34+15:48
18Hans Jorgen KvaleNorwayNorway2:04:48+16:02
19Tobias BreitschadelAustriaAustria2:04:52+16:06
20Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania2:05:32+16:46
21Jonas MaiselisLithuaniaLithuania2:06:46+18:00
22Petras AndrasiunasLithuaniaLithuania2:07:43+18:57
23Benjamin MichaelGermanyGermany2:07:46+19:00
24Oskar LundSwedenSweden2:08:33+19:47
25Stefane ToussaintFranceFrance2:08:45+19:59
26Erik AibastEstoniaEstonia2:08:57+20:11
27Christof HaingartnerAustriaAustria2:09:02+20:16
28Tuomo LahtinenFinlandFinland2:09:28+20:42
29Alexander ArhipovRussian FederationRussian Federation2:10:33+21:47
30Alar ViitmaaEstoniaEstonia2:10:40+21:54
31Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic2:10:56+22:10
32Egidijus PilybasLithuaniaLithuania2:12:19+23:33
33Egils KampussLatviaLatvia2:14:10+25:24
34Clement SouvrayFranceFrance2:14:17+25:31
35Davide MachadoPortugalPortugal2:16:05+27:19
36Kevin HaselsbergerAustriaAustria2:16:51+28:05
37Loic LonchamptFranceFrance2:17:40+28:54
38Joao FerreiraPortugalPortugal2:18:15+29:29
39Baptiste FuchsFranceFrance2:18:49+30:03
40Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic2:20:32+31:46
41Mark HusterGermanyGermany2:23:03+34:17
42Andreas BergmannDenmarkDenmark2:24:25+35:39
43Eduards RensLatviaLatvia2:26:07+37:21
44Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania2:27:47+39:01
45Mikhail NaryshkinBelarusBelarus2:35:11+46:25
46Alexander MinchukovBelarusBelarus2:36:37+47:51
47Ian DaltonAustraliaAustralia2:39:12+50:26
48Igor ZvontsovBelarusBelarus2:45:46+57:00
49Aliaksei ShylakBelarusBelarus2:49:56+1:01:10
Grigory MedvedevRussian FederationRussian Federationdisqualified
Benjamin MidenaSpainFrancedisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org