International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 12

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 12
Organiser: Estonia
Date: 22 September 2012

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jussi LaurilaFinlandFinland1:48:46
2Samuel PokalaFinlandFinland1:48:57+0:11
3Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:48:59+0:13
4Samuli SaarelaFinlandFinland1:49:15+0:29
5Tonis ErmEstoniaEstonia1:53:00+4:14
6Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic1:53:16+4:30
7Pekka NiemiFinlandFinland1:54:54+6:08
8Luca DallavalleItalyItaly1:54:58+6:12
9Martin SevcikCzech RepublicCzech Republic1:55:19+6:33
10Lauri MalsroosEstoniaEstonia1:58:28+9:42
11Juuso JutilaFinlandFinland1:59:03+10:17
12Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation2:01:06+12:20
13Margus HallikEstoniaEstonia2:01:43+12:57
14Taaniel ToomingEstoniaEstonia2:03:20+14:34
15Andreas RiefAustriaAustria2:03:37+14:51
16Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic2:04:28+15:42
17Vojtech StranskyCzech RepublicCzech Republic2:04:34+15:48
18Hans Jorgen KvaleNorwayNorway2:04:48+16:02
19Tobias BreitschadelAustriaAustria2:04:52+16:06
20Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania2:05:32+16:46
21Jonas MaiselisLithuaniaLithuania2:06:46+18:00
22Petras AndrasiunasLithuaniaLithuania2:07:43+18:57
23Benjamin MichaelGermanyGermany2:07:46+19:00
24Oskar LundSwedenSweden2:08:33+19:47
25Stefane ToussaintFranceFrance2:08:45+19:59
26Erik AibastEstoniaEstonia2:08:57+20:11
27Christof HaingartnerAustriaAustria2:09:02+20:16
28Tuomo LahtinenFinlandFinland2:09:28+20:42
29Alexander ArhipovRussian FederationRussian Federation2:10:33+21:47
30Alar ViitmaaEstoniaEstonia2:10:40+21:54
31Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic2:10:56+22:10
32Egidijus PilybasLithuaniaLithuania2:12:19+23:33
33Egils KampussLatviaLatvia2:14:10+25:24
34Clement SouvrayFranceFrance2:14:17+25:31
35Davide MachadoPortugalPortugal2:16:05+27:19
36Kevin HaselsbergerAustriaAustria2:16:51+28:05
37Loic LonchamptFranceFrance2:17:40+28:54
38Joao FerreiraPortugalPortugal2:18:15+29:29
39Baptiste FuchsFranceFrance2:18:49+30:03
40Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic2:20:32+31:46
41Mark HusterGermanyGermany2:23:03+34:17
42Andreas BergmannDenmarkDenmark2:24:25+35:39
43Eduards RensLatviaLatvia2:26:07+37:21
44Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania2:27:47+39:01
45Mikhail NaryshkinBelarusBelarus2:35:11+46:25
46Alexander MinchukovBelarusBelarus2:36:37+47:51
47Ian DaltonAustraliaAustralia2:39:12+50:26
48Igor ZvontsovBelarusBelarus2:45:46+57:00
49Aliaksei ShylakBelarusBelarus2:49:56+1:01:10
Grigory MedvedevRussian FederationRussian Federationdisqualified
Benjamin MidenaSpainSpaindisqualified

Women

41 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Marika HaraFinlandFinland1:39:32
2Susanna LaurilaFinlandFinland1:40:50+1:18
3Maja RothweilerSwitzerlandSwitzerland1:43:57+4:25
4Michaela GigonAustriaAustria1:45:02+5:30
5Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation1:45:48+6:16
6Cecilia ThomassonSwedenSweden1:46:20+6:48
7Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania1:46:21+6:49
8Ingrid StengardFinlandFinland1:46:59+7:27
9Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic1:47:16+7:44
10Anna KaminskaPolandPoland1:48:03+8:31
11Ursina JaggiSwitzerlandSwitzerland1:49:14+9:42
12Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic1:49:23+9:51
13Marketa KucharovaCzech RepublicCzech Republic1:49:34+10:02
14Karolina MickeviciuteLithuaniaLithuania1:49:42+10:10
15Anke DannowskiGermanyGermany1:51:00+11:28
16Antonia HagaFinlandFinland1:51:58+12:26
17Emily BenhamUnited KingdomGreat Britain1:52:49+13:17
18Laura ScaravonatiItalyItaly1:53:31+13:59
19Camilla SogaardDenmarkDenmark1:53:34+14:02
20Elena NemchenkoRussian FederationRussian Federation1:57:33+18:01
21Ekaterina IllarionovaRussian FederationRussian Federation1:57:40+18:08
22Eeva-Liisa HakalaFinlandFinland1:58:04+18:32
23Laure CoupatFranceFrance1:58:26+18:54
24Gaelle BarletFranceFrance1:58:37+19:05
25Sonja ZinklAustriaAustria1:59:29+19:57
26Claudia HunigSwitzerlandSwitzerland2:01:45+22:13
27Eleri HirvEstoniaEstonia2:03:26+23:54
28Ingrit KalaEstoniaEstonia2:03:27+23:55
29Tatiana KaluginaRussian FederationRussian Federation2:05:45+26:13
30Vaida ReinartaiteLithuaniaLithuania2:06:28+26:56
31Caroline KonringDenmarkDenmark2:08:25+28:53
32Sanna WallenborgSwedenSweden2:10:35+31:03
33Svetlana OrlovaBelarusBelarus2:12:26+32:54
34Olga KasatkinaRussian FederationRussian Federation2:14:00+34:28
35Marina ReinerAustriaAustria2:16:27+36:55
36Roma PuisieneLithuaniaLithuania2:23:47+44:15
37Ingrida SmiteLatviaLatvia2:27:01+47:29
38Marje VenelaineEstoniaEstonia2:31:24+51:52
39Aiga StrazdinaLatviaLatvia2:39:09+59:37
40Kart KursaEstoniaEstonia3:00:20+1:20:48
Anna TelyakevychUkraineUkrainedisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org