International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 11

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 11
Organiser: Estonia
Date: 21 September 2012

Men

52 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tonis ErmEstoniaEstonia23:23
2Jussi LaurilaFinlandFinland23:31+0:08
3Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic23:57+0:34
4Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation24:05+0:42
5Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic24:06+0:43
6Lauri MalsroosEstoniaEstonia24:10+0:47
7Samuli SaarelaFinlandFinland24:16+0:53
8Pekka NiemiFinlandFinland24:24+1:01
9Davide MachadoPortugalPortugal24:29+1:06
10Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation24:31+1:08
10Hans Jorgen KvaleNorwayNorway24:31+1:08
12Tobias BreitschadelAustriaAustria24:36+1:13
13Kevin HaselsbergerAustriaAustria24:37+1:14
14Luca DallavalleItalyItaly24:47+1:24
15Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania24:55+1:32
16Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic24:59+1:36
17Grigory MedvedevRussian FederationRussian Federation25:14+1:51
18Juuso JutilaFinlandFinland25:18+1:55
19Vojtech StranskyCzech RepublicCzech Republic25:20+1:57
20Taaniel ToomingEstoniaEstonia25:24+2:01
21Benjamin MichaelGermanyGermany25:25+2:02
22Andreas BergmannDenmarkDenmark25:29+2:06
23Joao FerreiraPortugalPortugal25:35+2:12
24Tuomo LahtinenFinlandFinland25:37+2:14
25Stefane ToussaintFranceFrance25:38+2:15
26Andreas RiefAustriaAustria25:44+2:21
27Linus Karisson MoodSwedenSweden25:50+2:27
28Samuel PokalaFinlandFinland25:51+2:28
29Benjamin MidenaSpainSpain26:22+2:59
30Martin SevcikCzech RepublicCzech Republic26:24+3:01
31Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic26:36+3:13
31Clement SouvrayFranceFrance26:36+3:13
33Alar ViitmaaEstoniaEstonia26:37+3:14
34Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania26:39+3:16
35Egils KampussLatviaLatvia26:41+3:18
36Petras AndrasiunasLithuaniaLithuania26:43+3:20
37Baptiste FuchsFranceFrance26:53+3:30
38Christof HaingartnerAustriaAustria27:02+3:39
39Egidijus PilybasLithuaniaLithuania27:03+3:40
40Oskar LundSwedenSweden27:32+4:09
41Alexander ArhipovRussian FederationRussian Federation27:41+4:18
42Erik AibastEstoniaEstonia27:43+4:20
43Ä’riks GruzdeLatviaLatvia29:24+6:01
44Ian DaltonAustraliaAustralia30:15+6:52
45Loic LonchamptFranceFrance30:41+7:18
46Alexander MinchukovBelarusBelarus32:03+8:40
47Mark HusterGermanyGermany33:50+10:27
48Mikhail NaryshkinBelarusBelarus34:52+11:29
49Aliaksei ShylakBelarusBelarus39:51+16:28
Margus HallikEstoniaEstoniadisqualified
Jonas MaiselisLithuaniaLithuaniadisqualified
Igor ZvontsovBelarusBelarusdisqualified

Women

42 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Marika HaraFinlandFinland21:07
2Michaela GigonAustriaAustria21:30+0:23
3Susanna LaurilaFinlandFinland21:41+0:34
4Camilla SogaardDenmarkDenmark21:52+0:45
5Anke DannowskiGermanyGermany22:03+0:56
6Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic22:06+0:59
7Ingrid StengardFinlandFinland22:13+1:06
8Ursina JaggiSwitzerlandSwitzerland22:20+1:13
9Maja RothweilerSwitzerlandSwitzerland22:31+1:24
10Cecilia ThomassonSwedenSweden22:33+1:26
11Gaelle BarletFranceFrance22:37+1:30
12Laura ScaravonatiItalyItaly22:40+1:33
13Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania22:41+1:34
14Anna KaminskaPolandPoland22:44+1:37
15Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic22:50+1:43
16Eeva-Liisa HakalaFinlandFinland23:05+1:58
17Claudia HunigSwitzerlandSwitzerland23:11+2:04
18Emily BenhamUnited KingdomGreat Britain23:15+2:08
19Tatiana RepinaRussian FederationRussian Federation23:16+2:09
20Marketa KucharovaCzech RepublicCzech Republic23:26+2:19
21Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation23:33+2:26
22Sonja ZinklAustriaAustria24:07+3:00
23Malene TelyakevychDenmarkDenmark24:12+3:05
24Karolina MickeviciuteLithuaniaLithuania24:15+3:08
25Laure CoupatFranceFrance24:29+3:22
26Ingrit KalaEstoniaEstonia24:45+3:38
27Elena NemchenkoRussian FederationRussian Federation24:53+3:46
28Ekaterina IllarionovaRussian FederationRussian Federation24:56+3:49
29Eleri HirvEstoniaEstonia25:15+4:08
30Marina ReinerAustriaAustria25:29+4:22
31Svetlana OrlovaBelarusBelarus25:36+4:29
32Olga KasatkinaRussian FederationRussian Federation25:44+4:37
33Sanna WallenborgSwedenSweden25:58+4:51
34Tatiana KaluginaRussian FederationRussian Federation26:35+5:28
35Anna TelyakevychUkraineUkraine26:47+5:40
36Caroline KonringDenmarkDenmark27:28+6:21
37Marje VenelaineEstoniaEstonia27:51+6:44
38Roma PuisieneLithuaniaLithuania28:43+7:36
39Vaida ReinartaiteLithuaniaLithuania29:17+8:10
40Kart KursaEstoniaEstonia29:44+8:37
41Aiga StrazdinaLatviaLatvia32:40+11:33
Antonia HagaFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org