International Orienteering Federation

Official results for Tallinn O-week middle

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Tallinn O-week middle
Organiser: Estonia
Date: 22 June 2012

Men

50 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Timo Sild Estonia 32:47
2 Aleksandr Minakov Russian Federation 34:51 +2:04
3 Andreas Kraas Estonia 38:24 +5:37
4 Peeter Pihl Estonia 40:11 +7:24
5 Topi Penttinen Finland 40:22 +7:35
6 Duncan Birtwistle United Kingdom 40:45 +7:58
6 Lauri Tammemae Estonia 40:45 +7:58
8 Richard Robinson United Kingdom 40:49 +8:02
9 Alan Cherry United Kingdom 42:37 +9:50
10 Janis Tamuzs Latvia 43:43 +10:56
11 Nick Barrable United Kingdom 44:23 +11:36
12 Sergei Rjaboshkin Estonia 44:31 +11:44
13 Aleksandr Shved Estonia 44:53 +12:06
14 Andrey Baryshnikov  Russian Federation 45:37 +12:50
15 Rune Olsen Denmark 45:50 +13:03
16 Alar Abram Estonia 45:59 +13:12
17 Roman Nazarov Russian Federation 47:16 +14:29
18 Ats Sonajalg Estonia 47:34 +14:47
19 Dag Ainsoo Estonia 47:41 +14:54
20 Alar Viitmaa Estonia 47:50 +15:03
21 Jaagup Truusalu Estonia 47:56 +15:09
22 Zsolt Lenkei Hungary 49:28 +16:41
23 Marek Karm Estonia 49:42 +16:55
24 Taivo Timmusk Estonia 50:50 +18:03
25 Uku-Laur Tali Estonia 51:48 +19:01
26 Simon Gardner United Kingdom 51:50 +19:03
27 Daniel Vasser Estonia 52:59 +20:12
28 Ragnar Kruusla Estonia 53:16 +20:29
29 William Gardner United Kingdom 55:43 +22:56
30 Andrew Llewellyn United Kingdom 55:59 +23:12
31 Karol Galicz Poland 56:01 +23:14
32 Matthew Lyle United Kingdom 56:33 +23:46
33 Oliver Immato Estonia 58:18 +25:31
34 Johannes Ehala Estonia 1:01:00 +28:13
35 Edgars Lakis Latvia 1:02:57 +30:10
36 Valeriy Pautov Russian Federation 1:03:32 +30:45
37 Nicholas Barber United Kingdom 1:04:40 +31:53
38 Peter Gardner United Kingdom 1:11:27 +38:40
39 James Wilkinson United Kingdom 1:12:21 +39:34
40 Ben Stevens United Kingdom 1:13:52 +41:05
41 Nick Pullen United Kingdom 1:16:24 +43:37
42 Nathan Ohrwaschel United States 1:23:21 +50:34
43 Richard Cronin United Kingdom 1:24:40 +51:53
44 Leonid Panteleev Russian Federation 1:24:54 +52:07
45 Jamie Parkinson United Kingdom 1:26:31 +53:44
46 Mark Burley United Kingdom 1:32:08 +59:21
47 Jack Baker United Kingdom 1:44:39 +1:11:52
Chiungtzu Lin Chinese Taipei disqualified
Jose Alejandro Rodriguez Spain disqualified
Carlos  Serra Lapuente Spain disqualified

Women

17 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Nina Temyakova Russian Federation 35:09
2 Liubov Kutsenina Russian Federation 39:01 +3:52
3 Sarka Svobodna Czech Republic 39:59 +4:50
4 Kirstin Maxwell United Kingdom 41:12 +6:03
5 Ekaterina Minakova Vasilevskaya Belarus 43:31 +8:22
6 Sari Nurmela Finland 45:06 +9:57
7 Merike Vanjuk Estonia 50:30 +15:21
8 Jo Shepherd United Kingdom 52:53 +17:44
9 Yvonne Gantenbein Switzerland 54:21 +19:12
10 Nina Bondareva Russian Federation 56:52 +21:43
11 Isla Simmons United Kingdom 1:00:12 +25:03
12 Daisi Saetalu Estonia 1:01:48 +26:39
13 Carmen Strub Switzerland 1:07:50 +32:41
14 Lucia Ferrarini Italy 1:17:20 +42:11
15 Jessica Milne United Kingdom 1:30:04 +54:55
16 Aljona Karloseva Estonia 1:50:22 +1:15:13
Carolina Lopez Chaves Spain disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org