International Orienteering Federation

Official results for Tallinn O-week middle

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Tallinn O-week middle
Organiser: Estonia
Date: 22 June 2012

Men

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Timo SildEstoniaEstonia32:47
2Aleksandr MinakovRussian FederationRussian Federation34:51+2:04
3Andreas KraasEstoniaEstonia38:24+5:37
4Peeter PihlEstoniaEstonia40:11+7:24
5Topi PenttinenFinlandFinland40:22+7:35
6Duncan BirtwistleUnited KingdomGreat Britain40:45+7:58
6Lauri TammemaeEstoniaEstonia40:45+7:58
8Richard RobinsonUnited KingdomGreat Britain40:49+8:02
9Alan CherryUnited KingdomGreat Britain42:37+9:50
10Janis TamuzsLatviaLatvia43:43+10:56
11Nick BarrableUnited KingdomGreat Britain44:23+11:36
12Sergei RjaboshkinEstoniaEstonia44:31+11:44
13Aleksandr ShvedEstoniaEstonia44:53+12:06
14Andrey Baryshnikov Russian FederationRussian Federation45:37+12:50
15Rune OlsenDenmarkDenmark45:50+13:03
16Alar AbramEstoniaEstonia45:59+13:12
17Roman NazarovRussian FederationRussian Federation47:16+14:29
18Ats SonajalgEstoniaEstonia47:34+14:47
19Dag AinsooEstoniaEstonia47:41+14:54
20Alar ViitmaaEstoniaEstonia47:50+15:03
21Jaagup TruusaluEstoniaEstonia47:56+15:09
22Zsolt LenkeiHungaryHungary49:28+16:41
23Marek KarmEstoniaEstonia49:42+16:55
24Taivo TimmuskEstoniaEstonia50:50+18:03
25Uku-Laur TaliEstoniaEstonia51:48+19:01
26Simon GardnerUnited KingdomGreat Britain51:50+19:03
27Daniel VasserEstoniaEstonia52:59+20:12
28Ragnar KruuslaEstoniaEstonia53:16+20:29
29William GardnerUnited KingdomGreat Britain55:43+22:56
30Andrew LlewellynUnited KingdomGreat Britain55:59+23:12
31Karol GaliczPolandPoland56:01+23:14
32Matthew LyleUnited KingdomGreat Britain56:33+23:46
33Oliver ImmatoEstoniaEstonia58:18+25:31
34Johannes EhalaEstoniaEstonia1:01:00+28:13
35Edgars LakisLatviaLatvia1:02:57+30:10
36Valeriy PautovRussian FederationRussian Federation1:03:32+30:45
37Nicholas BarberUnited KingdomGreat Britain1:04:40+31:53
38Peter GardnerUnited KingdomGreat Britain1:11:27+38:40
39James WilkinsonUnited KingdomGreat Britain1:12:21+39:34
40Ben StevensUnited KingdomGreat Britain1:13:52+41:05
41Nick PullenUnited KingdomGreat Britain1:16:24+43:37
42Nathan OhrwaschelUnited StatesUnited States1:23:21+50:34
43Richard CroninUnited KingdomGreat Britain1:24:40+51:53
44Leonid PanteleevRussian FederationRussian Federation1:24:54+52:07
45Jamie ParkinsonUnited KingdomGreat Britain1:26:31+53:44
46Mark BurleyUnited KingdomGreat Britain1:32:08+59:21
47Jack BakerUnited KingdomGreat Britain1:44:39+1:11:52
Chiungtzu LinChinese TaipeiChinese Taipeidisqualified
Jose Alejandro RodriguezSpainSpaindisqualified
Carlos  Serra LapuenteSpainSpaindisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
BML Print
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org