International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: European Orienteering Championships
Organiser: Sweden
Date: 19 May 2012

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Gernot KerschbaumerMen (51)16:27+1:07

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Robert MerlMen (51)16:58+1:38

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Ursula KadanWomen (50)16:51+1:53

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Laura RamsteinWomen (50)18:44+3:46

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Andrey SalinMen (51)18:24+3:04

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Kiril NikolovMen (51)15:25+0:05

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Ivaylo KamenarovMen (51)17:00+1:40

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Iliana Ilieva ShandurkovaWomen (50)17:31+2:33

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Vojtich KralMen (51)16:19+0:59

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Ivana BochenkovaWomen (50)17:41+2:43

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Jana KnapovaWomen (50)18:21+3:23

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Rasmus  Hansen ThraneMen (51)16:32+1:12

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Christian ChristensenMen (51)16:33+1:13

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Rune OlsenMen (51)16:37+1:17

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Christian BobachMen (51)17:37+2:17

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Maja AlmWomen (50)15:49+0:51

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Emma KlingenbergWomen (50)16:23+1:25

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Kenny KivikasMen (51)16:58+1:38

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Liis JohansonWomen (50)18:10+3:12

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Tuomas TervoMen (51)16:31+1:11

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Tuomo MakelaMen (51)16:48+1:28

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Fredric PortinMen (51)16:50+1:30

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Jussi SunaMen (51)16:55+1:35

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Marika TeiniWomen (50)16:29+1:31

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Venla NiemiWomen (50)16:33+1:35

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Outi OjanenWomen (50)17:30+2:32

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Katri LindeqvistWomen (50)17:35+2:37

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Lucas BassetMen (51)16:27+1:07

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Vincent CoupatMen (51)16:53+1:33

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Frederic TranchandMen (51)17:01+1:41

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Amelie ChataingWomen (50)16:52+1:54

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Lea VercellottiWomen (50)17:17+2:19

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Zsolt LenkeiMen (51)17:05+1:45

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Fanni GyurkoWomen (50)18:50+3:52

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Nicolas SimoninMen (51)17:00+1:40

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
49Rosalind HusseyWomen (50)19:38+4:40

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Klaus SchgagulerMen (51)17:01+1:41

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Carlotta ScaletWomen (50)18:42+3:44

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Jonas Vytautas GvildysMen (51)16:02+0:42

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Simonas KrepstaMen (51)16:53+1:33

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Ausrine KutkaiteWomen (50)17:35+2:37

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Kristina RybakovaiteWomen (50)18:03+3:05

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Magne DaehliMen (51)16:05+0:45

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Carl Kaas CodagerMen (51)16:12+0:52

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Oystein  Osterbo Kvaal Men (51)16:13+0:53

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Lars SkjesetMen (51)16:18+0:58

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Bjorn EkebergMen (51)16:45+1:25

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Ulf  Indgaard Forseth Men (51)disqualified

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Silje  Jahren  Ekroll Women (50)16:42+1:44

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Heidi  Bagstevold Ostlid Women (50)16:49+1:51

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Kine Steiwer HallanWomen (50)17:15+2:17

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Goril  Sund Ronning Women (50)17:22+2:24

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Emma Matilda JohanssonWomen (50)18:49+3:51

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Anne Margrethe  Hausken NordbergWomen (50)disqualified

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Ionut ZincaMen (51)17:02+1:42

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Roman RyapolovMen (51)16:23+1:03

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Alexey SidorovMen (51)16:29+1:09

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Sergey DetkovMen (51)17:24+2:04

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Andrey KhramovMen (51)disqualified

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Svetlana MironovaWomen (50)16:25+1:27

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Anastasiya TikhonovaWomen (50)16:54+1:56

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Ekaterina Nikitina PopovichWomen (50)16:56+1:58

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Nastya PotapenkoWomen (50)17:34+2:36

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Nina TemyakovaWomen (50)18:03+3:05

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Jonas LeanderssonMen (51)15:20

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Jerker LysellMen (51)15:27+0:07

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Mattias KarlssonMen (51)16:07+0:47

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Anders HolmbergMen (51)16:08+0:48

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Erik RostMen (51)16:09+0:49

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Erik LiljequistMen (51)16:10+0:50

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Lena EliassonWomen (50)15:30+0:32

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Lilian ForsgrenWomen (50)16:40+1:42

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Annica GustafssonWomen (50)16:56+1:58

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Anna ForsbergWomen (50)17:31+2:33

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Michaela HallquistWomen (50)17:56+2:58

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Elin ManssonWomen (50)18:15+3:17

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Daniel HubmannMen (51)15:27+0:07

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Matthias KyburzMen (51)15:46+0:26

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Matthias LeonhardtMen (51)15:55+0:35

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Severin HowaldMen (51)16:08+0:48

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Martin HubmannMen (51)16:21+1:01

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Andreas KyburzMen (51)16:26+1:06

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Simone Niggli-LuderWomen (50)14:58

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Judith WyderWomen (50)15:58+1:00

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Rahel FriederichWomen (50)16:16+1:18

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Julia GrossWomen (50)16:30+1:32

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Ines BrodmannWomen (50)16:42+1:44

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Sarina JenzerWomen (50)16:52+1:54

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Artem PanchenkoMen (51)17:08+1:48

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Anastasiia DanylovaWomen (50)17:51+2:53

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Olga ReznichenkoWomen (50)18:06+3:08

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Olga SlutaWomen (50)18:25+3:27

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Scott FraserMen (51)15:34+0:14

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37David SchorahMen (51)17:00+1:40

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Richard RobinsonMen (51)17:20+2:00

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
49Christopher SmithardMen (51)18:44+3:24

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Claire WardWomen (50)16:39+1:41

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Catherine TaylorWomen (50)17:05+2:07

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Sarah RollinsWomen (50)17:13+2:15

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Helen BridleWomen (50)17:54+2:56

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Samantha SaegerWomen (50)18:05+3:07

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Gran Canaria O-Meeting 2019
Bryzos
OCAD
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org