International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 7, European Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 7, European Ski Orienteering Championships
Organiser: Ukraine
Date: 23 February 2012

Men

71 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Eduard Khrennikov Russian Federation 43:14
2 Olli-Markus Taivainen Finland 43:32 +0:18
3 Hans Jorgen Kvale Norway 43:36 +0:22
4 Peter Arnesson Sweden 43:37 +0:23
5 Staffan Tunis Finland 43:38 +0:24
6 Andrey Grigoriev Russian Federation 43:40 +0:26
7 Stanimir Belomazhev Bulgaria 43:42 +0:28
8 Michail Sorokin Kazakhstan 43:48 +0:34
9 Erik Rost Sweden 43:51 +0:37
10 Kiril Veselov Russian Federation 43:58 +0:44
11 Lars Hol Moholdt Norway 44:21 +1:07
12 Andrei Gruzdev Russian Federation 44:29 +1:15
13 Andrei Lamov Russian Federation 44:32 +1:18
14 Hannu-Pekka Pukema Finland 45:03 +1:49
15 Christian Spoerry Switzerland 45:09 +1:55
16 Ove Saetra Norway 45:21 +2:07
17 Sindre Haverstad Jansson Norway 45:55 +2:41
18 Oyvind Watterdal Norway 45:56 +2:42
19 Christian Hohl Switzerland 45:58 +2:44
20 Ville-Petteri Saarela Finland 46:06 +2:52
21 Johan Granath Sweden 46:14 +3:00
22 Martin Hammarberg Sweden 46:15 +3:01
23 Janne Hakkinen Finland 46:38 +3:24
24 Erik Blomgren Sweden 46:41 +3:27
25 Joel Sjolander Sweden 46:53 +3:39
26 Gion Schnyder Switzerland 47:01 +3:47
27 Jiri Bouchal Czech Republic 47:04 +3:50
28 Yury Yazykou Belarus 47:41 +4:27
29 Tiit Toomas Estonia 47:50 +4:36
30 Even Toomas Estonia 48:20 +5:06
31 Matti Keskinarkaus Finland 48:23 +5:09
32 Andrin Kappenberger Switzerland 48:44 +5:30
33 Tarvo Klaasimae Estonia 48:48 +5:34
34 Radek Laciga Czech Republic 49:04 +5:50
34 Nerijus Sulcys Lithuania 49:04 +5:50
36 Andris Kivlenieks Latvia 49:11 +5:57
37 Michal Drobnik Czech Republic 49:48 +6:34
38 Vadim Tolstopyatov Russian Federation 50:34 +7:20
39 Klaus Csucs Romania 50:46 +7:32
40 Bernd Kohlschmidt Germany 51:19 +8:05
41 Vitalijus Petrulis Lithuania 51:53 +8:39
42 Jakub Skoda Czech Republic 52:10 +8:56
43 Raivo Kivlenieks Latvia 52:12 +8:58
44 Arsen Zhuravel Ukraine 53:29 +10:15
45 Gabriele Canella Italy 53:39 +10:25
46 Nils Schonenberger Switzerland 54:51 +11:37
47 Morihiro Horie Japan 55:18 +12:04
48 Edgars Briconoks Latvia 55:37 +12:23
49 Oleksiy Ufimtsev Ukraine 55:39 +12:25
50 Yaroslav Pazhukh Ukraine 56:02 +12:48
51 Johann Kugler Austria 57:10 +13:56
52 Artem Strizhak Ukraine 57:57 +14:43
53 Ivan Burgov Bulgaria 58:30 +15:16
54 Nikolai Dimitrov Bulgaria 58:49 +15:35
55 Oleksandr Gaidai Ukraine 1:00:06 +16:52
56 Oleksandr Kalinkin Ukraine 1:00:28 +17:14
56 Adam Karlsson Sweden 1:00:28 +17:14
56 Oleksandr Kozachynskyi Ukraine 1:00:28 +17:14
59 Stefan Varga Austria 1:01:24 +18:10
60 Greg Walker United States 1:01:33 +18:19
61 Federico Dapra Italy 1:01:46 +18:32
62 Thomas Widmann Italy 1:02:10 +18:56
63 Scott Pleban United States 1:04:26 +21:12
64 Igor Zvontsov Belarus 1:05:03 +21:49
65 Stelica Cupcea Romania 1:06:32 +23:18
66 Pavel Tcherny Belarus 1:13:26 +30:12
67 Sergej Sonnenberg Germany 1:20:16 +37:02
68 Boyko Harizanov Bulgaria 1:23:39 +40:25
69 Aliaksandr Fedaryshkin Belarus 1:28:02 +44:48
Regimantas Kavaliauskas Lithuania disqualified
Priit Randman Estonia disqualified

Women

48 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Marte Reenaas Norway 41:47
2 Josefine Engstrom Sweden 42:10 +0:23
3 Kajsa Richardsson Sweden 44:47 +3:00
4 Antoniya Grigorova Bulgaria 44:58 +3:11
5 Paulina Frolova Malchikova Russian Federation 45:02 +3:15
6 Helena Randakova Czech Republic 45:07 +3:20
7 Natalya Tomilova Russian Federation 45:21 +3:34
8 Olga Novikova Kazakhstan 45:53 +4:06
9 Carmen Strub Switzerland 46:04 +4:17
10 Audhild  Rognstad Bakken Norway 47:08 +5:21
11 Magdalena Olsson Sweden 47:43 +5:56
12 Anastasia Kravchenko Russian Federation 48:00 +6:13
13 Tatyana Mendel Russian Federation 48:23 +6:36
14 Simona Karochova Czech Republic 48:30 +6:43
15 Ladina Lechner Switzerland 48:45 +6:58
16 Anni Honkimaa Finland 49:00 +7:13
17 Hana Hancikova Czech Republic 49:03 +7:16
18 Bente Rost Sweden 49:13 +7:26
19 Ramune Arlauskiene Lithuania 49:15 +7:28
20 Christina Lo Hellberg Lovald Norway 49:20 +7:33
21 Sonja Morsky Finland 49:57 +8:10
22 Yuliya Tarasenko Bronnikova Russian Federation 50:17 +8:30
23 Pernilla Tunis Finland 50:36 +8:49
24 Stefania Dimitrova Belonazheva Bulgaria 52:43 +10:56
25 Tiia Tallila Finland 52:47 +11:00
26 Sari Vaaranen Finland 53:01 +11:14
27 Kristyna Kolinova Czech Republic 54:05 +12:18
28 Evgenia Yaremenko Ukraine 55:20 +13:33
29 Laura Csucs Fenyvesi Hungary 55:25 +13:38
30 Elmira Moldasheva Kazakhstan 55:36 +13:49
31 Maria Bois Sweden 56:16 +14:29
32 Johanna Murer Italy 56:21 +14:34
33 Elena Jagher Italy 56:48 +15:01
34 Jolanta Sulciene Lithuania 58:11 +16:24
35 Andreea Hepcal Romania 58:20 +16:33
36 Olga Sluta Ukraine 1:00:45 +18:58
37 Stefania Monsorno Italy 1:02:25 +20:38
38 Erika Hlavacikova Slovakia 1:02:43 +20:56
39 Inna Gogoreva Belarus 1:08:44 +26:57
40 Mariya Makodzeba Ukraine 1:10:42 +28:55
41 Martina Bialekova Slovakia 1:12:32 +30:45
42 Oleksandra Parkhomenko Ukraine 1:12:58 +31:11
43 Vitalina Fesenko Ukraine 1:16:03 +34:16
44 Irina Boozhan-Yurok Belarus 1:16:04 +34:17
45 Sharon Crawford United States 1:21:21 +39:34
Svitlana Korol Ukraine disqualified
Milka Leppasalmi Finland disqualified
Tatiana Rvacheva Russian Federation disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org