International Orienteering Federation

Official results for US Middle Orienteering Championships

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: US Middle Orienteering Championships
Organiser: United States
Date: 22 October 2011

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Eric KempMen (36)37:31+1:04

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Michael SmithMen (36)38:45+2:18

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Nick Duca Men (36)40:52+4:25

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Jeffrey TeutschMen (36)41:04+4:37

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Wil SmithMen (36)41:25+4:58

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Serghei LogvinMen (36)49:52+13:25

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Jon TorranceMen (36)54:12+17:45

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Matthew HryciukMen (36)1:00:42+24:15

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Dave DonaldsonMen (36)1:04:25+27:58

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Carol RossWomen (22)46:29+6:03

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Katarina SmithWomen (22)46:39+6:13

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Molly KempWomen (22)56:27+16:01

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Laura TeutschWomen (22)56:36+16:10

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Marek PetrivalskyMen (36)41:07+4:40

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Josephine GreinerWomen (22)52:55+12:29

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Neil DobbsMen (36)42:48+6:21

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Mikkel ConradiMen (36)43:14+6:47

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Maricel OlaruMen (36)1:03:04+26:37

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Michail YakovlevMen (36)50:15+13:48

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Jakob EngMen (36)36:27

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Erik SundbergMen (36)43:56+7:29

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Annica EngWomen (22)47:20+6:54

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Galina PetrenkoWomen (22)47:03+6:37

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Becky CarlyleWomen (22)disqualified

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Sergei ZhykMen (36)39:05+2:38

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Eric BoneMen (36)40:17+3:50

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Clem McGrathMen (36)40:39+4:12

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Wyatt RileyMen (36)40:51+4:24

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Ken Walker Jr.Men (36)42:39+6:12

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Andis VitolinsMen (36)44:32+8:05

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Giacomo BarboneMen (36)46:14+9:47

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Sergei FedorovMen (36)47:56+11:29

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Jonathan BangertMen (36)48:28+12:01

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Andrew ChildsMen (36)51:07+14:40

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Greg WalkerMen (36)51:47+15:20

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Keith AndersenMen (36)54:25+17:58

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26William TuckerMen (36)55:05+18:38

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Nolan MilesMen (36)55:11+18:44

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Matthew LuehrmannMen (36)58:44+22:17

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Jeremy ColganMen (36)59:25+22:58

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31John KlabenMen (36)1:01:48+25:21

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Michael NorrisMen (36)1:07:27+31:00

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Joseph BurkheadMen (36)disqualified

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Jeffrey HuddleMen (36)disqualified

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Alison CrockerWomen (22)40:26

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Hannah Culberg BurgessWomen (22)44:44+4:18

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Pavlina BrautigamWomen (22)48:19+7:53

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Angelica RileyWomen (22)49:00+8:34

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Alexandra JospeWomen (22)49:51+9:25

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Kseniya PopovaWomen (22)52:31+12:05

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Tori BorishWomen (22)1:02:54+22:28

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Holly KuestnerWomen (22)1:04:30+24:04

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Lori HubermanWomen (22)1:06:43+26:17

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Catherine OlssonWomen (22)1:11:32+31:06

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Jessica RykkenWomen (22)1:20:34+40:08

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Tuuli EdwardsWomen (22)1:34:27+54:01

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Maiya AndersonWomen (22)1:54:20+1:13:54

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Linda KohnWomen (22)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org