International Orienteering Federation

Official results for EMTBOC / World Cup Event 12

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: EMTBOC / World Cup Event 12
Organiser: Russian Federation
Date: 20 September 2011

Men

67 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Erik  Knudsen Skovgaard DenmarkDenmark45:38
2Samuli SaarelaFinlandFinland46:07+0:29
3Beat SchaffnerSwitzerlandSwitzerland48:56+3:18
4Anton FoliforovRussian FederationRussian Federation48:58+3:20
5Tobias BreitschadelAustriaAustria49:35+3:57
6Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic49:40+4:02
7Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation49:42+4:04
8Juho SaarinenFinlandFinland49:47+4:09
9Lauri MalsroosEstoniaEstonia49:57+4:19
10Jussi LaurilaFinlandFinland49:59+4:21
11Martin MoserAustriaAustria50:10+4:32
12Stefane ToussaintFranceFrance50:51+5:13
13Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic50:53+5:15
14Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic51:01+5:23
15Tonis ErmEstoniaEstonia51:16+5:38
16Clement SouvrayFranceFrance51:38+6:00
17Krystof BogarCzech RepublicCzech Republic51:55+6:17
18Simon SegerSwitzerlandSwitzerland52:02+6:24
19Maciej GromadkaPolandPoland52:03+6:25
20Jonas WickySwitzerlandSwitzerland52:05+6:27
21Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic52:13+6:35
21Kevin HaselsbergerAustriaAustria52:13+6:35
23Alar ViitmaaEstoniaEstonia52:14+6:36
24Pekka NiemiFinlandFinland52:18+6:40
25Maxim ZhurkinRussian FederationRussian Federation52:47+7:09
26Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation53:02+7:24
27Linus Karisson MoodSwedenSweden53:26+7:48
28Juuso JutilaFinlandFinland53:48+8:10
29Henrikas AntanaviciusLithuaniaLithuania53:54+8:16
30Bjarke RefslundDenmarkDenmark53:58+8:20
31Luca DallavalleItalyItaly54:01+8:23
32Urs DauwalderSwitzerlandSwitzerland54:11+8:33
33Andreas RiefAustriaAustria54:14+8:36
34Bernhard SchachingerAustriaAustria55:12+9:34
35Matus TrnovecSlovakiaSlovakia55:29+9:51
36Vojtech StranskyCzech RepublicCzech Republic55:44+10:06
36Piero TurraItalyItaly55:44+10:06
38Carlos SimoesPortugalPortugal56:18+10:40
39Benjamin MichaelGermanyGermany56:43+11:05
40Rolf WermelingerSwitzerlandSwitzerland56:46+11:08
41Margus HallikEstoniaEstonia56:47+11:09
42Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania56:59+11:21
43Sebastian WojtynekPolandPoland57:37+11:59
44Samuel PokalaFinlandFinland58:06+12:28
45Davide MachadoPortugalPortugal58:14+12:36
46Matthieu BarthelemyFranceFrance58:15+12:37
47Mark StodgellUnited KingdomGreat Britain58:53+13:15
48Giaime OriggiItalyItaly58:56+13:18
49Andrey KornevRussian FederationRussian Federation59:00+13:22
50Tomas HanicakSlovakiaSlovakia59:01+13:23
51Petras AndrasiunasLithuaniaLithuania59:33+13:55
52Andreas MathisenSwedenSweden1:00:04+14:26
53Mark HusterGermanyGermany1:00:12+14:34
54Pavol PaprckaSlovakiaSlovakia1:00:16+14:38
55Andreas ProschowskyDenmarkDenmark1:00:59+15:21
56James WeltiSwitzerlandSwitzerland1:02:29+16:51
57Arbo RaeEstoniaEstonia1:03:06+17:28
58Iain StampUnited KingdomGreat Britain1:03:19+17:41
59Christof HaingartnerAustriaAustria1:04:54+19:16
60Andrew DouglasUnited KingdomGreat Britain1:04:56+19:18
61Marek KarmEstoniaEstonia1:05:43+20:05
62Per FrostSwedenSweden1:11:00+25:22
63Oleksiy ZhdanovychUkraineUkraine1:11:20+25:42
64Carl MagnussonSwedenSweden1:11:22+25:44
Victor KorchaginRussian FederationRussian Federationdisqualified
Daniel MarquesPortugalPortugaldisqualified
Rasmus SoegaardDenmarkDenmarkdisqualified

Women

33 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Ingrid StengardFinlandFinland45:28
2Marika HaraFinlandFinland45:40+0:12
3Susanna LaurilaFinlandFinland46:04+0:36
4Olga VinogradovaRussian FederationRussian Federation46:23+0:55
5Christine Schaffner RaeberSwitzerlandSwitzerland46:42+1:14
6Michaela GigonAustriaAustria47:25+1:57
7Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania48:04+2:36
8Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation48:08+2:40
9Cecilia ThomassonSwedenSweden48:44+3:16
10Laura ScaravonatiItalyItaly48:48+3:20
11Maja RothweilerSwitzerlandSwitzerland49:29+4:01
12Svetlana PoverinaRussian FederationRussian Federation49:37+4:09
13Nadia MikryukovaRussian FederationRussian Federation50:02+4:34
14Anna KaminskaPolandPoland50:54+5:26
15Rikke KornvigDenmarkDenmark51:05+5:37
16Hana BajtosovaFranceFrance51:26+5:58
17Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic52:03+6:35
18Ursina JaggiSwitzerlandSwitzerland52:20+6:52
19Nina HoffmannDenmarkDenmark52:37+7:09
20Gaelle BarletFranceFrance53:08+7:40
21Karolina MickeviciuteLithuaniaLithuania54:04+8:36
22Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic54:40+9:12
23Pernille BrunstedtDenmarkDenmark54:50+9:22
24Asta SimkonieneLithuaniaLithuania55:21+9:53
25Daniela TrnovcovaSlovakiaSlovakia56:13+10:45
26Stanislava FajtovaSlovakiaSlovakia59:36+14:08
27Sonja ZinklAustriaAustria1:00:36+15:08
28Corinne HessSwitzerlandSwitzerland1:00:56+15:28
29Claudia HunigSwitzerlandSwitzerland1:01:41+16:13
30Ruth SheddenUnited KingdomGreat Britain1:03:31+18:03
31Natalia SzherbakovaRussian FederationRussian Federation1:04:20+18:52
32Vira ZhdanovychUkraineUkraine1:12:50+27:22
Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republicdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org