International Orienteering Federation

Official results for EMTBOC / World Cup Event 11

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: EMTBOC / World Cup Event 11
Organiser: Russian Federation
Date: 19 September 2011

Men

68 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Erik  Knudsen Skovgaard DenmarkDenmark21:58
2Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic22:07+0:09
3Jussi LaurilaFinlandFinland22:08+0:10
4Tonis ErmEstoniaEstonia22:09+0:11
5Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation22:37+0:39
6Juho SaarinenFinlandFinland22:41+0:43
7Lauri MalsroosEstoniaEstonia22:49+0:51
8Samuli SaarelaFinlandFinland22:58+1:00
9Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic22:59+1:01
10Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic23:05+1:07
11Margus HallikEstoniaEstonia23:13+1:15
12Tobias BreitschadelAustriaAustria23:27+1:29
13Juuso JutilaFinlandFinland23:28+1:30
14Bjarke RefslundDenmarkDenmark23:45+1:47
15Jonas WickySwitzerlandSwitzerland23:46+1:48
16Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation23:47+1:49
17Maciej GromadkaPolandPoland23:52+1:54
18James WeltiSwitzerlandSwitzerland24:10+2:12
19Andrey KornevRussian FederationRussian Federation24:12+2:14
20Bernhard SchachingerAustriaAustria24:32+2:34
21Andreas RiefAustriaAustria24:54+2:56
21Simon SegerSwitzerlandSwitzerland24:54+2:56
23Benjamin MichaelGermanyGermany24:57+2:59
24Iain StampUnited KingdomGreat Britain25:02+3:04
25Alar ViitmaaEstoniaEstonia25:04+3:06
26Luca DallavalleItalyItaly25:11+3:13
27Henrikas AntanaviciusLithuaniaLithuania25:13+3:15
28Daniel MarquesPortugalPortugal25:15+3:17
29Maxim ZhurkinRussian FederationRussian Federation25:16+3:18
30Urs DauwalderSwitzerlandSwitzerland25:21+3:23
31Matthieu BarthelemyFranceFrance25:26+3:28
31Andreas MathisenSwedenSweden25:26+3:28
33Pavol PaprckaSlovakiaSlovakia25:32+3:34
34Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation25:42+3:44
35Maxim KapitonovRussian FederationRussian Federation25:52+3:54
36Mark HusterGermanyGermany25:59+4:01
37Stefane ToussaintFranceFrance26:04+4:06
38Petras AndrasiunasLithuaniaLithuania26:10+4:12
39Matus TrnovecSlovakiaSlovakia26:12+4:14
40Linus Karisson MoodSwedenSweden26:35+4:37
40Vojtech StranskyCzech RepublicCzech Republic26:35+4:37
42Sebastian WojtynekPolandPoland27:13+5:15
43Mark StodgellUnited KingdomGreat Britain27:18+5:20
44Carlos SimoesPortugalPortugal27:36+5:38
45Marek KarmEstoniaEstonia27:40+5:42
46Andrew DouglasUnited KingdomGreat Britain27:48+5:50
47Clement SouvrayFranceFrance27:58+6:00
48Samuel PokalaFinlandFinland28:20+6:22
49Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania28:35+6:37
50Oleksiy ZhdanovychUkraineUkraine28:42+6:44
51Piero TurraItalyItaly28:46+6:48
52Rasmus SoegaardDenmarkDenmark29:12+7:14
53Davide MachadoPortugalPortugal29:18+7:20
54Rolf WermelingerSwitzerlandSwitzerland29:54+7:56
55Arbo RaeEstoniaEstonia30:21+8:23
56Per FrostSwedenSweden36:32+14:34
57Munhbold ErdenetugsMongoliaMongolia45:58+24:00
58Alisher BaltabaevKazakhstanKazakhstan47:01+25:03
59Tolkunbek KasymovKyrgyzstanKyrgyzstan47:59+26:01
Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Krystof BogarCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Anton FoliforovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Christof HaingartnerAustriaAustriadisqualified
Tomas HanicakSlovakiaSlovakiadisqualified
Kevin HaselsbergerAustriaAustriadisqualified
Martin MoserAustriaAustriadisqualified
Pekka NiemiFinlandFinlanddisqualified
Andreas ProschowskyDenmarkDenmarkdisqualified

Women

33 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Marika HaraFinlandFinland19:21
2Gaelle BarletFranceFrance19:30+0:09
3Anna KaminskaPolandPoland19:37+0:16
4Michaela GigonAustriaAustria19:47+0:26
5Ingrid StengardFinlandFinland20:03+0:42
6Hana BajtosovaFranceFrance20:13+0:52
7Ursina JaggiSwitzerlandSwitzerland20:15+0:54
8Christine Schaffner RaeberSwitzerlandSwitzerland20:20+0:59
9Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania20:45+1:24
10Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic21:05+1:44
11Corinne HessSwitzerlandSwitzerland21:06+1:45
12Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation21:07+1:46
13Maja RothweilerSwitzerlandSwitzerland21:13+1:52
14Svetlana PoverinaRussian FederationRussian Federation21:18+1:57
15Nadia MikryukovaRussian FederationRussian Federation21:24+2:03
16Stanislava FajtovaSlovakiaSlovakia21:36+2:15
17Laura ScaravonatiItalyItaly21:40+2:19
18Elena NemchenkoRussian FederationRussian Federation21:46+2:25
19Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic21:53+2:32
20Susanna LaurilaFinlandFinland21:58+2:37
21Claudia HunigSwitzerlandSwitzerland22:13+2:52
22Nina HoffmannDenmarkDenmark22:19+2:58
23Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic22:24+3:03
24Karolina MickeviciuteLithuaniaLithuania22:29+3:08
25Pernille BrunstedtDenmarkDenmark22:40+3:19
26Cecilia ThomassonSwedenSweden22:46+3:25
27Sonja ZinklAustriaAustria23:17+3:56
28Natalia SzherbakovaRussian FederationRussian Federation23:36+4:15
29Ekaterina IllarionovaRussian FederationRussian Federation23:42+4:21
30Asta SimkonieneLithuaniaLithuania24:08+4:47
31Daniela TrnovcovaSlovakiaSlovakia24:26+5:05
32Ruth SheddenUnited KingdomGreat Britain24:54+5:33
33Rikke KornvigDenmarkDenmark30:51+11:30

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org