International Orienteering Federation

Official results for World Orienteering Championships

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: World Orienteering Championships
Organiser: France
Date: 16 August 2011

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Simon UppillMen (44)16:35+1:20

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Mace NeveWomen (31)20:47+3:44

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Christian WartbichlerMen (44)16:56+1:41

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Julia BauerWomen (31)18:47+1:44

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Fabien PasquasyMen (44)15:58+0:43

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Miek FabreWomen (31)18:00+0:57

Brazil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Sara Fabrina Soares Dornelles WeisWomen (31)33:27+16:24

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Ivaylo KamenarovMen (44)16:50+1:35

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Iliana Ilieva ShandurkovaWomen (31)18:11+1:08

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Will CritchleyMen (44)16:34+1:19

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Emily KempWomen (31)19:49+2:46

China

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Zhihui YiMen (44)17:49+2:34

China

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Shuangyan HaoWomen (31)23:04+6:01

Chinese Taipei

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Po-Yang ChuanMen (44)disqualified

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Tomas DlabajaMen (44)16:07+0:52

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Eva JurenikovaWomen (31)17:25+0:22

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Rasmus  Hansen ThraneMen (44)15:36+0:21

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Maja AlmWomen (31)17:26+0:23

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Peeter PihlMen (44)16:47+1:32

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Annika RihmaWomen (31)disqualified

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Olli-Pekka KoistinenMen (44)16:04+0:49

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Venla NiemiWomen (31)17:52+0:49

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Thibaut PoupardMen (44)15:53+0:38

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Hana BajtosovaWomen (31)19:24+2:21

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Soren RiechersMen (44)disqualified

Greece

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Alexandros KambouropoulosMen (44)27:41+12:26

Hong Kong

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Sam Choi LamMen (44)21:06+5:51

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Mate KerenyiMen (44)21:06+5:51

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Dorottya PeleyWomen (31)19:22+2:19

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
David HealyMen (44)disqualified

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Rosalind HusseyWomen (31)21:57+4:54

Israel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Guy Sabo-BarMen (44)19:58+4:43

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Giancarlo SimionMen (44)disqualified

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Carlotta ScaletWomen (31)19:51+2:48

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Wataru TeragauchiMen (44)disqualified

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Naoko KanoWomen (31)disqualified

Korea, Democratic People's Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Kyong Sa RiMen (44)disqualified

Korea, Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Byung-Gu RyuMen (44)disqualified

Korea, Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Hyun-Ju ChoiWomen (31)34:39+17:36

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Andris JubelisMen (44)17:11+1:56

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Aija SkrastinaWomen (31)18:59+1:56

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Vytautas BeliunasMen (44)disqualified

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Kristina RybakovaiteWomen (31)18:58+1:55

Macedonia, the Former Yugoslav Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Nikola MitkoskiMen (44)disqualified

Moldova, Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Ivan FomiciovMen (44)18:42+3:27

Netherlands

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Mark HeikoopMen (44)disqualified

New Zealand

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Toby ScottMen (44)disqualified

New Zealand

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Lizzie InghamWomen (31)17:43+0:40

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Gaute  Steiwer HallanMen (44)16:26+1:11

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Silje  Jahren  Ekroll Women (31)17:37+0:34

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Mateusz WenslawMen (44)disqualified

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Marlena WielebaWomen (31)disqualified

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Tiago  Leal Gingao Men (44)21:03+5:48

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Ionut ZincaMen (44)16:05+0:50

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Patricia CarausanWomen (31)21:07+4:04

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Andrey KhramovMen (44)16:01+0:46

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Svetlana MironovaWomen (31)disqualified

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Blazo MaksimovicMen (44)21:46+6:31

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Marta ZdravkovicWomen (31)24:44+7:41

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Ondrej PijakMen (44)18:05+2:50

South Africa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Michael CroneMen (44)20:49+5:34

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Daniel  Gordillo PortalMen (44)17:44+2:29

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Ona Rafols PerramonWomen (31)18:54+1:51

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Jerker LysellMen (44)16:10+0:55

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Lena EliassonWomen (31)17:03

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Matthias KyburzMen (44)15:15

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Rahel FriederichWomen (31)17:29+0:26

Turkey

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Ahmet KacmazMen (44)disqualified

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Artem PanchenkoMen (44)16:22+1:07

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Olga ReznichenkoWomen (31)19:14+2:11

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Graham GristwoodMen (44)16:08+0:53

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Hollie OrrWomen (31)18:51+1:48

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Ross SmithMen (44)18:27+3:12

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Hannah Culberg BurgessWomen (31)22:26+5:23

Uruguay

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Rodrigo Javier  Manzo Martinez Men (44)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org