International Orienteering Federation

Official results for World Orienteering Championships

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: World Orienteering Championships
Organiser: France
Date: 16 August 2011

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Rob PrestonMen (45)disqualified

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Rachel EffeneyWomen (31)18:13+2:45

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Robert MerlMen (45)16:14+1:05

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Ursula KadanWomen (31)18:09+2:41

Barbados

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Jaleni Pedro Matthews-IfillMen (45)34:58+19:49

Barbados

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Dawn-Marie Justine FieldsWomen (31)disqualified

Belgium

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Tomas HendrickxMen (45)18:35+3:26

Brazil

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Fabio Inacio Da Cruz WeisMen (45)22:08+6:59

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Ivan SirakovMen (45)16:30+1:21

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Patrick GoeresMen (45)disqualified

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Carol RossWomen (31)19:41+4:13

China

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Pan RuiMen (45)disqualified

China

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Fei LiWomen (31)18:13+2:45

Chinese Taipei

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Cheng-Hsun LiuMen (45)disqualified

Chinese Taipei

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Szu-Ying WuWomen (31)23:51+8:23

Croatia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Matjaz StanfelMen (45)disqualified

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Stepan KodedaMen (45)15:56+0:47

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Iveta DuchovaWomen (31)17:45+2:17

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Claus  Bloch Hallingdal Men (45)disqualified

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Emma KlingenbergWomen (31)17:40+2:12

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Kristo HeinmannMen (45)16:14+1:05

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Grete GutmannWomen (31)17:17+1:49

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Tuomas TervoMen (45)16:19+1:10

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Anni-Maija FinckeWomen (31)17:42+2:14

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Vincent CoupatMen (45)16:26+1:17

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Karine D'HarrevilleWomen (31)17:59+2:31

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Christoph BrandtMen (45)17:36+2:27

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Christiane TrosseWomen (31)19:34+4:06

Greece

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Konstantinos StamoulisMen (45)disqualified

Hong Kong

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Gerald YipMen (45)20:23+5:14

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Adam KovacsMen (45)15:19+0:10

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Ildiko SzerencsiWomen (31)18:11+2:43

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Seamus O'BoyleMen (45)18:23+3:14

Ireland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Niamh O'BoyleWomen (31)19:21+3:53

Israel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Zef SegalMen (45)19:21+4:12

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Marco SeppiMen (45)16:09+1:00

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Nicole ScaletWomen (31)disqualified

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Ryo KobayashiMen (45)18:11+3:02

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Mikiko MinagawaWomen (31)21:57+6:29

Korea, Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Joung-Man MoonMen (45)disqualified

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Kalvis MihailovsMen (45)17:19+2:10

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Krista MihailovaWomen (31)disqualified

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Vilius AleliunasMen (45)16:57+1:48

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Inga KazlauskaiteWomen (31)17:57+2:29

Macedonia, the Former Yugoslav Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Yane DraginovMen (45)33:38+18:29

Macedonia, the Former Yugoslav Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Meri CkripeskaWomen (31)disqualified

Moldova, Republic of

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Igori PosticaMen (45)18:41+3:32

New Zealand

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Tane CambridgeMen (45)17:19+2:10

New Zealand

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Amber MorrisonWomen (31)18:36+3:08

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Oystein  Osterbo Kvaal Men (45)16:01+0:52

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Betty Ann Bjerkreim NilsenWomen (31)17:05+1:37

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Wojciech DwojakMen (45)16:12+1:03

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Diogo MiguelMen (45)16:52+1:43

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Maria SaWomen (31)19:54+4:26

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Simion SuciuMen (45)17:30+2:21

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Veronica MinoiuWomen (31)18:25+2:57

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Alexey SidorovMen (45)17:05+1:56

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Anastasiya TikhonovaWomen (31)16:50+1:22

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Dejan PopovicMen (45)21:50+6:41

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Dragana DokmanovicWomen (31)disqualified

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Marian DavidikMen (45)16:23+1:14

South Africa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Jeremy GreenMen (45)19:13+4:04

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Antonio Martinez PerezMen (45)16:51+1:42

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Esther Gil BrotonsWomen (31)18:14+2:46

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Anders HolmbergMen (45)15:09

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Linnea GustafssonWomen (31)15:28

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Matthias MerzMen (45)15:27+0:18

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Ines BrodmannWomen (31)disqualified

Turkey

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Alen GavarMen (45)23:21+8:12

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Oleksandr MarchukMen (45)16:34+1:25

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Olga SlutaWomen (31)disqualified

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Scott FraserMen (45)15:45+0:36

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Tessa HillWomen (31)17:09+1:41

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Jordan LaughlinMen (45)20:00+4:51

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Alison CrockerWomen (31)17:28+2:00

Uruguay

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Pablo Andres MolinaMen (45)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org