International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 5

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 5
Organiser: Sweden
Date: 19 June 2011

Men

61 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Erik  Knudsen Skovgaard DenmarkDenmark1:46:28
2Anton FoliforovRussian FederationRussian Federation1:47:47+1:19
3Tonis ErmEstoniaEstonia1:47:48+1:20
4Samuli SaarelaFinlandFinland1:48:09+1:41
5Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic1:48:10+1:42
6Samuel PokalaFinlandFinland1:48:13+1:45
7Maciej GromadkaPolandPoland1:48:16+1:48
8Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic1:48:17+1:49
9Luca DallavalleItalyItaly1:48:18+1:50
10Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic1:48:23+1:55
11Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation1:48:25+1:57
12Pekka NiemiFinlandFinland1:49:32+3:04
13Beat SchaffnerSwitzerlandSwitzerland1:50:25+3:57
14Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic1:50:27+3:59
15Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation1:50:41+4:13
16Tobias BreitschadelAustriaAustria1:50:56+4:28
17Juho SaarinenFinlandFinland1:50:58+4:30
18Bernhard SchachingerAustriaAustria1:51:00+4:32
19Andreas RiefAustriaAustria1:51:01+4:33
20Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation1:51:19+4:51
21Tuukka TurkkaFinlandFinland1:51:24+4:56
22Martin SevcikCzech RepublicCzech Republic1:53:42+7:14
23Beat OkleSwitzerlandSwitzerland1:54:01+7:33
24Taaniel ToomingEstoniaEstonia1:55:45+9:17
25Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:55:46+9:18
26Petras AndrasiunasLithuaniaLithuania1:56:09+9:41
27Piero TurraItalyItaly1:56:13+9:45
28Linus Karisson MoodSwedenSweden1:57:20+10:52
29Alar ViitmaaEstoniaEstonia1:57:29+11:01
30Matthieu BarthelemyFranceFrance1:57:55+11:27
31Margus HallikEstoniaEstonia1:59:27+12:59
32Ivan GasperottiItalyItaly1:59:35+13:07
33Sebastian WojtynekPolandPoland2:00:07+13:39
34Tobias OstromSwedenSweden2:00:10+13:42
35Urs DauwalderSwitzerlandSwitzerland2:00:37+14:09
36Christof HaingartnerAustriaAustria2:02:25+15:57
37Simon SegerSwitzerlandSwitzerland2:02:30+16:02
38Mario RuggieroItalyItaly2:02:31+16:03
39Jan SvobodaCzech RepublicCzech Republic2:02:45+16:17
40Johan GranathSwedenSweden2:02:59+16:31
41Stefane ToussaintFranceFrance2:03:13+16:45
42Jonas MaiselisLithuaniaLithuania2:03:45+17:17
43Loic LonchamptFranceFrance2:05:58+19:30
44Giaime OriggiItalyItaly2:06:52+20:24
45Markus MartinelleSwedenSweden2:09:00+22:32
46Kevin HaselsbergerAustriaAustria2:09:27+22:59
47Rolf WermelingerSwitzerlandSwitzerland2:10:23+23:55
48Arbo RaeEstoniaEstonia2:11:33+25:05
49Bjorn VolckerSwedenSweden2:11:43+25:15
50Jussi LaurilaFinlandFinland2:12:56+26:28
51Christian HohlSwitzerlandSwitzerland2:13:50+27:22
52Ove SaetraNorwayNorway2:15:23+28:55
53Mark StodgellUnited KingdomGreat Britain2:19:00+32:32
54Marek KarmEstoniaEstonia2:20:26+33:58
55Alan HartleyUnited KingdomGreat Britain2:26:23+39:55
56Sindre Haverstad JanssonNorwayNorway2:32:40+46:12
Simone GrecoItalyItalydisqualified
Maxim KapitonovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Tony LarssonSwedenSwedendisqualified
Lasse  Pedersen BrunDenmarkDenmarkdisqualified
Maxim ZhurkinRussian FederationRussian Federationdisqualified

Women

40 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Susanna LaurilaFinlandFinland1:37:44
2Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation1:37:46+0:02
3Rikke KornvigDenmarkDenmark1:37:47+0:03
4Marika HaraFinlandFinland1:37:48+0:04
5Laura ScaravonatiItalyItaly1:37:49+0:05
6Maja RothweilerSwitzerlandSwitzerland1:37:50+0:06
7Anna FuzyHungaryHungary1:37:51+0:07
8Michaela GigonAustriaAustria1:38:08+0:24
9Christine Schaffner RaeberSwitzerlandSwitzerland1:41:45+4:01
10Cecilia ThomassonSwedenSweden1:41:47+4:03
11Hana BajtosovaFranceFrance1:43:12+5:28
12Sonja ZinklAustriaAustria1:43:16+5:32
13Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic1:43:52+6:08
14Ursina JaggiSwitzerlandSwitzerland1:43:53+6:09
15Elisabeth Sandrisser HohenwarterAustriaAustria1:43:54+6:10
16Ingrid StengardFinlandFinland1:44:00+6:16
17Svetlana PoverinaRussian FederationRussian Federation1:46:13+8:29
18Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania1:47:27+9:43
19Olga VinogradovaRussian FederationRussian Federation1:47:34+9:50
20Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic1:47:55+10:11
21Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic1:47:58+10:14
22Sanna WallenborgSwedenSweden1:48:02+10:18
23Anna KaminskaPolandPoland1:48:35+10:51
24Ann-Dorthe LisbygdDenmarkDenmark1:50:18+12:34
25Emily BenhamUnited KingdomGreat Britain1:50:30+12:46
26Nadia MikryukovaRussian FederationRussian Federation1:50:49+13:05
27Nina HoffmannDenmarkDenmark1:50:54+13:10
28Maret VaherEstoniaEstonia1:52:50+15:06
29Karolina MickeviciuteLithuaniaLithuania1:55:16+17:32
30Kirsi KorhonenFinlandFinland1:55:32+17:48
31Anna TelyakevychUkraineUkraine1:57:47+20:03
32Milena CiprianiItalyItaly1:58:40+20:56
33Elena NemchenkoRussian FederationRussian Federation2:00:56+23:12
34Asta SimkonieneLithuaniaLithuania2:02:03+24:19
35Anke DannowskiGermanyGermany2:04:30+26:46
36Natalia SzherbakovaRussian FederationRussian Federation2:06:09+28:25
37Melanie SimpsonAustraliaAustralia2:07:31+29:47
38Stella VarottiItalyItaly2:11:57+34:13
Katarina LindenSwedenSwedendisqualified
Gerit PfuhlGermanyGermanydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 Banner 2
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org