International Orienteering Federation

Official results for Jan Kjelstrom Trophy

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Jan Kjelstrom Trophy
Organiser: Great Britain
Date: 24 April 2011

Men

73 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Hector Haines United Kingdom 1:14:46
2 Matthew Crane United Kingdom 1:16:38 +1:52
3 Douglas Tullie United Kingdom 1:17:16 +2:30
4 Anthony Squire United Kingdom 1:18:26 +3:40
5 Murray Strain United Kingdom 1:18:46 +4:00
6 Richard Robinson United Kingdom 1:19:06 +4:20
7 Nick Barrable United Kingdom 1:20:51 +6:05
8 Mark Nixon United Kingdom 1:20:53 +6:07
9 David Schorah United Kingdom 1:21:29 +6:43
10 Oleg Chepelin United Kingdom 1:21:51 +7:05
11 Alasdair McLeod United Kingdom 1:21:55 +7:09
12 Ian Nixon United Kingdom 1:22:03 +7:17
13 Nicolas Simonin Ireland 1:22:04 +7:18
14 John Rocke United Kingdom 1:22:29 +7:43
15 Duncan Coombs United Kingdom 1:23:56 +9:10
16 Duncan Archer United Kingdom 1:24:40 +9:54
17 David Brickhill-Jones Australia 1:25:27 +10:41
18 Edward Catmur United Kingdom 1:25:36 +10:50
19 Ed Nash United Kingdom 1:25:52 +11:06
20 Christopher Smithard United Kingdom 1:26:13 +11:27
21 David Healy Ireland 1:26:16 +11:30
22 Marcus Pinker Ireland 1:26:20 +11:34
23 Neil Northrop United Kingdom 1:27:16 +12:30
24 David Abrams United Kingdom 1:27:39 +12:53
24 Michael Sorensen Denmark 1:27:39 +12:53
26 Darren Burke Ireland 1:27:43 +12:57
27 Ben Stevens United Kingdom 1:28:30 +13:44
28 Todd Oates New Zealand 1:29:30 +14:44
29 Colm Hill Ireland 1:30:30 +15:44
30 Soren Riechers Germany 1:30:37 +15:51
31 Romualdas Stupelis Lithuania 1:32:07 +17:21
32 Mark Saunders United Kingdom 1:32:34 +17:48
33 Shane Lynch Ireland 1:33:01 +18:15
34 Mark Bown United Kingdom 1:33:30 +18:44
35 Albin Pettersson Sweden 1:35:29 +20:43
36 Gerard Butler Ireland 1:35:45 +20:59
37 Andrew Quin Ireland 1:36:24 +21:38
38 Vegard Brox Norway 1:36:53 +22:07
39 Matthew Franklin United Kingdom 1:38:52 +24:06
40 Daniel Zwiker Switzerland 1:39:00 +24:14
41 Andrew Powell United Kingdom 1:39:26 +24:40
42 Thomas Beasant United Kingdom 1:39:42 +24:56
43 Oldrich Janecek Czech Republic 1:42:36 +27:50
44 Josh Beech United Kingdom 1:43:14 +28:28
45 Keith Agmen New Zealand 1:43:37 +28:51
46 Kyle Heron United Kingdom 1:44:07 +29:21
47 Saku Asikainen Finland 1:44:22 +29:36
48 Per Wirehn Norway 1:44:45 +29:59
49 Ben Chesters United Kingdom 1:45:10 +30:24
50 Will Hensman United Kingdom 1:46:18 +31:32
51 Duncan Grassie United Kingdom 1:46:52 +32:06
52 Soren Larsen  Skaarup  Denmark 1:49:23 +34:37
53 Ross McLennan United Kingdom 1:49:28 +34:42
54 Declan Gray United Kingdom 1:50:15 +35:29
55 Jon Marsden United Kingdom 1:50:17 +35:31
56 Hugh Cashell Ireland 1:50:28 +35:42
57 Ruairi Short Ireland 1:50:31 +35:45
58 Scott Collier United Kingdom 1:50:34 +35:48
59 Alex Rothman United Kingdom 1:51:11 +36:25
60 Arnis Saltums Latvia 1:55:10 +40:24
61 Joe Taunton United Kingdom 1:57:14 +42:28
62 Brian Flannelly Ireland 1:59:35 +44:49
63 Glen Richardson United Kingdom 2:10:55 +56:09
64 Rune Olsen Denmark 2:12:34 +57:48
65 Jeremy Colgan United States 2:25:38 +1:10:52
66 Steffen Hartmann Germany 2:26:41 +1:11:55
67 Simon Reeve United Kingdom 2:27:49 +1:13:03
Gareth Candy Australia disqualified
Jonny Gallier United Kingdom disqualified
Pierre Kaltenbacher Austria disqualified
Alan Lane Ireland disqualified
Keiran Rocks Ireland disqualified
James Williams United Kingdom disqualified

Women

36 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Claire Ward United Kingdom 57:12
2 Tessa Hill United Kingdom 57:56 +0:44
3 Riina Kuuselo Finland 1:01:01 +3:49
3 Mhairi Mackenzie United Kingdom 1:01:01 +3:49
3 Rachael Rothman Elder United Kingdom 1:01:01 +3:49
6 Karen Poole United Kingdom 1:03:22 +6:10
7 Laura Daniel United Kingdom 1:04:19 +7:07
8 Pippa Archer United Kingdom 1:04:47 +7:35
9 Grace Crane Australia 1:05:28 +8:16
10 Hollie Orr United Kingdom 1:06:07 +8:55
11 Helen Winskill United Kingdom 1:06:34 +9:22
12 Anne Edwards United Kingdom 1:07:28 +10:16
13 Kirsten Strain United Kingdom 1:09:15 +12:03
14 Helen Bridle United Kingdom 1:09:33 +12:21
15 Heather Burrows United Kingdom 1:09:41 +12:29
16 Heather Gardner United Kingdom 1:10:13 +13:01
17 Victoria Stevens United Kingdom 1:10:32 +13:20
18 Jo Stevenson United Kingdom 1:11:04 +13:52
19 Toni O'Donovan Ireland 1:11:21 +14:09
20 Lucy Harris United Kingdom 1:12:55 +15:43
21 Ciara Largey Ireland 1:13:47 +16:35
22 Carol Ross Canada 1:17:15 +20:03
23 Vigdis Hobol Norway 1:17:53 +20:41
24 Sofia Holmgard Sweden 1:18:44 +21:32
25 Helen Gardner United Kingdom 1:19:37 +22:25
26 Alice Butt United Kingdom 1:21:31 +24:19
27 Tomoko Hoshino Japan 1:26:26 +29:14
28 Anwen Darlington United Kingdom 1:27:00 +29:48
29 Aislinn Kendall Ireland 1:27:13 +30:01
30 Rosalind Hussey Ireland 1:27:37 +30:25
31 Sarah-Jane Gaffney United Kingdom 1:32:21 +35:09
32 Pernille Sommer Denmark 1:33:58 +36:46
33 Sharon Lucey Ireland 1:56:11 +58:59
Becky Hoare United Kingdom disqualified
Rikke Kofoed Denmark disqualified
Catherine Taylor United Kingdom disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
BML Print
Guangdong Historical Road 2018
Bryzos
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org