International Orienteering Federation

Official results for World Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: World Ski Orienteering Championships
Organiser: Sweden
Date: 22 March 2011

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Johann KuglerMen (79)23:46+5:42

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
49Tobias HabenichtMen (79)25:05+7:01

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
56Stefan VargaMen (79)27:30+9:26

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
59Max HabenichtMen (79)28:58+10:54

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Marlene HabenichtWomen (53)21:08+5:57

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Yury YazykouMen (79)19:35+1:31

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Igor ZvontsovMen (79)23:27+5:23

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Pavel VaskovichMen (79)disqualified

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Inna GogorevaWomen (53)20:23+5:12

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Darya YazykovaWomen (53)23:55+8:44

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Irina Boozhan-YurokWomen (53)24:08+8:57

Belarus

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Aliaksandra SamalazavaWomen (53)28:48+13:37

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Stanimir BelomazhevMen (79)19:58+1:54

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Nikolai DimitrovMen (79)23:28+5:24

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Stefania Dimitrova BelonazhevaWomen (53)18:30+3:19

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Robbie AndersonMen (79)24:18+6:14

Canada

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
63Nick Duca Men (79)34:10+16:06

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Ondrej VodrazkaMen (79)19:23+1:19

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Jakub SkodaMen (79)20:25+2:21

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Michal DrobnikMen (79)20:52+2:48

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Jiri BouchalMen (79)22:08+4:04

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Hana HancikovaWomen (53)17:24+2:13

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Simona KarochovaWomen (53)17:56+2:45

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Helena RandakovaWomen (53)disqualified

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Even ToomasMen (79)20:45+2:41

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Tarvo KlaasimaeMen (79)21:05+3:01

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
50Priit RandmanMen (79)25:20+7:16

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Olli-Markus TaivainenMen (79)18:04

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Staffan TunisMen (79)18:07+0:03

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Matti KeskinarkausMen (79)18:51+0:47

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Ville-Petteri SaarelaMen (79)19:33+1:29

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Liisa AnttilaWomen (53)15:24+0:13

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Marjut TurunenWomen (53)15:55+0:44

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Hannele Tonna ValkonenWomen (53)16:34+1:23

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Anni HonkimaaWomen (53)17:03+1:52

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Sonja MorskyWomen (53)disqualified

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Bernd KohlschmidtMen (79)23:42+5:38

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
52Eike BrunsMen (79)25:41+7:37

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
57Bengt HansskeMen (79)27:50+9:46

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Antje BornhakWomen (53)20:58+5:47

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
61Daniel MarosffyMen (79)31:55+13:51

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
68Bence KiaczMen (79)35:52+17:48

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
69Attila DeryMen (79)36:49+18:45

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Agnes SimonWomen (53)21:31+6:20

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Ildiko SzivakWomen (53)21:50+6:39

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Laura Csucs FenyvesiWomen (53)26:00+10:49

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Gabriele CanellaMen (79)20:57+2:53

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Thomas WidmannMen (79)24:26+6:22

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Elena JagherWomen (53)21:16+6:05

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Morihiro HorieMen (79)24:02+5:58

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
53Mikiro KurodaMen (79)26:24+8:20

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
62Yuki WatanabeMen (79)33:00+14:56

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
76Kenya TakahashiMen (79)1:02:55+44:51

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Yoshiko SakaiWomen (53)20:41+5:30

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Miwa TakahashiWomen (53)23:34+8:23

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Shiho WatanabeWomen (53)29:25+14:14

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Natsumi ShimanukiWomen (53)33:21+18:10

Kazakhstan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Michail SorokinMen (79)19:08+1:04

Kazakhstan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Aslan TokbajevMen (79)23:32+5:28

Kazakhstan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
64Vitalij LilichenkovMen (79)34:14+16:10

Kazakhstan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Olga NovikovaWomen (53)16:35+1:24

Kazakhstan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Elmira MoldashevaWomen (53)20:50+5:39

Kyrgyzstan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
75Igor GusevMen (79)53:22+35:18

Kyrgyzstan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Olga GorozhaninaWomen (53)51:58+36:47

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Andris KivlenieksMen (79)20:15+2:11

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Toms VeitsMen (79)24:01+5:57

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Edgars BriconoksMen (79)24:44+6:40

Latvia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Reinis PutninsMen (79)disqualified

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Vitalijus PetrulisMen (79)21:16+3:12

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Nerijus SulcysMen (79)21:36+3:32

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Regimantas KavaliauskasMen (79)23:00+4:56

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Jolanta SulcieneWomen (53)18:51+3:40

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Ramune ArlauskieneWomen (53)19:16+4:05

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Gabriele KeinaiteWomen (53)19:55+4:44

New Zealand

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
58Chris ForneMen (79)28:24+10:20

New Zealand

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Emily WallWomen (53)27:44+12:33

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Hans Jorgen KvaleMen (79)18:45+0:41

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Eivind TonnaMen (79)19:10+1:06

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Oyvind WatterdalMen (79)19:20+1:16

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Lars Hol MoholdtMen (79)disqualified

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Barbro KvaleWomen (53)15:39+0:28

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Stine  Kirkevik OlsenWomen (53)15:44+0:33

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Marte ReenaasWomen (53)15:47+0:36

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Audhild  Rognstad BakkenWomen (53)17:58+2:47

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Klaus CsucsMen (79)22:41+4:37

Romania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Zsuzsa FeyWomen (53)19:27+4:16

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Andrei GruzdevMen (79)19:04+1:00

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Andrei LamovMen (79)19:19+1:15

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Kiril VeselovMen (79)19:24+1:20

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Vladimir BarchukovMen (79)19:24+1:20

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Andrey GrigorievMen (79)19:56+1:52

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Tatiana RvachevaWomen (53)15:26+0:15

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Natalya TomilovaWomen (53)16:36+1:25

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Mariya KechkinaWomen (53)16:45+1:34

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Paulina Frolova MalchikovaWomen (53)disqualified

Serbia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
66Igor VukovicMen (79)34:58+16:54

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Stefan SurganMen (79)23:42+5:38

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
65Jose  Lopez TorresMen (79)34:31+16:27

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
70Marco CuestaMen (79)36:54+18:50

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Esther Arias EneroWomen (53)30:00+14:49

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Isabel EizmendiWomen (53)33:08+17:57

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Peter ArnessonMen (79)18:27+0:23

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Erik RostMen (79)19:01+0:57

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Martin HammarbergMen (79)19:39+1:35

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Johan GranathMen (79)21:10+3:06

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Tove AlexanderssonWomen (53)15:11

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Helene SoderlundWomen (53)15:14+0:03

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Josefine EngstromWomen (53)16:34+1:23

Sweden

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Kajsa RichardssonWomen (53)17:06+1:55

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Remo FischerMen (79)19:08+1:04

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Christian HohlMen (79)19:41+1:37

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Gion SchnyderMen (79)20:10+2:06

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Andrin KappenbergerMen (79)22:35+4:31

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Ladina LechnerWomen (53)16:22+1:11

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Carmen StrubWomen (53)16:29+1:18

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Yvonne GantenbeinWomen (53)19:37+4:26

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Arsen ZhuravelMen (79)20:37+2:33

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Oleksiy UfimtsevMen (79)24:31+6:27

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
60Yaroslav PazhukhMen (79)30:12+12:08

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Evgenia YaremenkoWomen (53)disqualified

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
71Emmit AndrewsMen (79)37:35+19:31

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
72Richard BarrettMen (79)37:46+19:42

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
73Donald McCarthyMen (79)48:20+30:16

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
74Nick BarrableMen (79)48:40+30:36

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Becky HoareWomen (53)disqualified

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
51Greg WalkerMen (79)25:22+7:18

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
54Adrian OwensMen (79)26:25+8:21

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
55Scott PlebanMen (79)26:41+8:37

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
67Nikolay NachevMen (79)35:13+17:09

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Alison CrockerWomen (53)17:09+1:58

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Alexandra JospeWomen (53)18:55+3:44

United States

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Cristina LuisWomen (53)37:09+21:58

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Gran Canaria O-Meeting 2018
WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org