International Orienteering Federation

Official results for European Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Ski Orienteering Championships
Organiser: Norway
Date: 2 February 2011

Men

56 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Staffan TunisFinlandFinland1:36:08
2Olli-Markus TaivainenFinlandFinland1:37:14+1:06
3Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation1:38:42+2:34
4Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria1:39:14+3:06
5Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic1:39:26+3:18
6Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation1:39:44+3:36
7Erik RostSwedenSweden1:40:31+4:23
8Andrei LamovRussian FederationRussian Federation1:40:35+4:27
9Peter ArnessonSwedenSweden1:41:57+5:49
10Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:42:06+5:58
11Janne HakkinenFinlandFinland1:42:37+6:29
12Johan GranathSwedenSweden1:43:12+7:04
13Petri KiiskinenFinlandFinland1:43:25+7:17
14Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation1:43:43+7:35
15Lars Hol MoholdtNorwayNorway1:43:45+7:37
16Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation1:44:24+8:16
17Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation1:44:51+8:43
18Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland1:45:17+9:09
19Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic1:45:25+9:17
20Joel SjolanderSwedenSweden1:45:33+9:25
21Teemu KongasFinlandFinland1:46:07+9:59
22Even ToomasEstoniaEstonia1:46:37+10:29
23Juho-Matti TaivainenFinlandFinland1:47:08+11:00
24Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland1:48:07+11:59
25Sindre Haverstad JanssonNorwayNorway1:48:52+12:44
26Christian HohlSwitzerlandSwitzerland1:50:24+14:16
27Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland1:51:20+15:12
28Yury YazykouBelarusBelarus1:52:09+16:01
29Tarvo KlaasimaeEstoniaEstonia1:54:13+18:05
30Carl MagnussonSwedenSweden1:54:51+18:43
31Eirik WatterdalNorwayNorway1:55:19+19:11
32Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic1:55:49+19:41
33Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic1:56:57+20:49
34Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic1:58:06+21:58
35Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania1:58:56+22:48
36Priit RandmanEstoniaEstonia2:02:26+26:18
37Klaus CsucsRomaniaRomania2:03:44+27:36
38Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic2:04:36+28:28
39Nerijus SulcysLithuaniaLithuania2:04:58+28:50
40Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania2:06:59+30:51
41Tiit ToomasEstoniaEstonia2:07:23+31:15
42Bernd KohlschmidtGermanyGermany2:09:42+33:34
43Tobias LutzSwitzerlandSwitzerland2:13:45+37:37
44Erik  Simkovics NilssonAustriaAustria2:23:25+47:17
45Michael BuhlSwitzerlandSwitzerland2:23:39+47:31
46Sergej SonnenbergGermanyGermany2:26:43+50:35
47Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania2:30:32+54:24
48Adrian OwensUnited StatesUnited States2:34:10+58:02
49Thomas WidmannItalyItaly2:34:51+58:43
50Scott PlebanUnited StatesUnited States2:38:07+1:01:59
51Harald MannelGermanyGermany2:54:48+1:18:40
Gabriele CanellaItalyItalydisqualified
Martin HammarbergSwedenSwedendisqualified
Ove SaetraNorwayNorwaydisqualified
Oleksiy UfimtsevUkraineUkrainedisqualified
Igor ZvontsovBelarusBelarusdisqualified

Women

30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Helene SoderlundSwedenSweden1:28:45
2Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation1:30:28+1:43
3Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation1:32:09+3:24
4Marte ReenaasNorwayNorway1:33:07+4:22
5Josefine EngstromSwedenSweden1:35:11+6:26
6Liisa AnttilaFinlandFinland1:35:31+6:46
7Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation1:36:15+7:30
8Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation1:37:42+8:57
9Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation1:37:46+9:01
10Kajsa RichardssonSwedenSweden1:38:12+9:27
11Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic1:39:31+10:46
12Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federation1:40:15+11:30
13Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic1:41:25+12:40
14Anni HonkimaaFinlandFinland1:41:51+13:06
15Pernilla TunisFinlandFinland1:43:07+14:22
16Magdalena OlssonSwedenSweden1:43:35+14:50
17Heli Urpalainen PallonenFinlandFinland1:45:13+16:28
18Laura Kempas SalmiFinlandFinland1:48:40+19:55
19Marie AsprustenNorwayNorway1:49:22+20:37
20Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland1:49:26+20:41
21Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland1:50:37+21:52
22Eeva-Liisa OikarinenFinlandFinland1:50:56+22:11
23Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic1:52:32+23:47
24Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden1:54:54+26:09
25Zsuzsa FeyRomaniaRomania1:55:10+26:25
26Ivana BochenkovaCzech RepublicCzech Republic1:55:13+26:28
27Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway1:57:22+28:37
28Evgenia YaremenkoUkraineUkraine2:17:46+49:01
29Irina Boozhan-YurokBelarusBelarus2:35:11+1:06:26
Elin VedinSwedenSwedendisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org