International Orienteering Federation

Official results for SkiO Tour

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: SkiO Tour
Organiser: Austria
Date: 8 January 2011

Classes: Show all | Men | Women

Men

57 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Lars Hol MoholdtNorwayNorway34:40
2Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation34:44+0:04
3Peter ArnessonSwedenSweden34:49+0:09
4Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation35:27+0:47
5Martin HammarbergSwedenSweden36:00+1:20
6Eivind TonnaNorwayNorway36:01+1:21
7Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation36:22+1:42
7Staffan TunisFinlandFinland36:22+1:42
7Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic36:22+1:42
10Johan GranathSwedenSweden36:40+2:00
11Ove SaetraNorwayNorway37:00+2:20
12Andrei LamovRussian FederationRussian Federation37:10+2:30
13Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation37:28+2:48
14Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria38:13+3:33
15Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation38:20+3:40
16Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic38:28+3:48
17Hans Jorgen KvaleNorwayNorway38:39+3:59
18Sindre Haverstad JanssonNorwayNorway38:43+4:03
19Sergey OsipovRussian FederationRussian Federation38:44+4:04
20Janne HakkinenFinlandFinland38:48+4:08
20Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland38:48+4:08
22Michail SorokinKazakhstanKazakhstan38:49+4:09
23Joel SjolanderSwedenSweden39:12+4:32
24Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation40:15+5:35
25Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland40:28+5:48
26Carl MagnussonSwedenSweden40:59+6:19
27Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic41:04+6:24
28Christian HohlSwitzerlandSwitzerland41:05+6:25
29Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic41:08+6:28
29Nerijus SulcysLithuaniaLithuania41:08+6:28
31Vadim TolstopyatovRussian FederationRussian Federation41:18+6:38
32David BejmerSwedenSweden41:24+6:44
33Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic42:20+7:40
34Gabriele CanellaItalyItaly42:48+8:08
35Milan VenhodaCzech RepublicCzech Republic44:27+9:47
36Tobias LutzSwitzerlandSwitzerland44:32+9:52
37Stefan VargaAustriaAustria45:30+10:50
38Michael BuhlSwitzerlandSwitzerland45:48+11:08
39Johann KuglerAustriaAustria45:57+11:17
40Bernd KohlschmidtGermanyGermany46:04+11:24
41Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic46:47+12:07
42Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania47:39+12:59
43Max HabenichtAustriaAustria47:49+13:09
44Thomas WidmannItalyItaly48:07+13:27
45Erik  Simkovics NilssonAustriaAustria49:31+14:51
46Valer FrankoSlovakiaSlovakia50:41+16:01
47Pierre KaltenbacherAustriaAustria50:42+16:02
48Greg WalkerUnited StatesUnited States50:52+16:12
49Emanuel ViklundSwedenSweden53:50+19:10
50Radovan MartonSlovakiaSlovakia58:31+23:51
51Lukas SteurerAustriaAustria1:02:38+27:58
52Daniel HarteltGermanyGermany1:05:41+31:01
53Markus KonigAustriaAustria1:13:13+38:33
54Gerald RuckenbauerAustriaAustria1:15:08+40:28
Erik BlomgrenSwedenSwedendisqualified
Jan LauermanCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerlanddisqualified

Women

32 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Marte ReenaasNorwayNorway36:46
2Josefine EngstromSwedenSweden37:27+0:41
3Kajsa RichardssonSwedenSweden37:42+0:56
4Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation38:19+1:33
5Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan38:57+2:11
6Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation39:43+2:57
7Natalia NaumovaRussian FederationRussian Federation39:57+3:11
8Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation40:06+3:20
9Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden40:18+3:32
10Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation41:50+5:04
11Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation41:51+5:05
12Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic42:45+5:59
13Magdalena OlssonSwedenSweden43:09+6:23
14Eeva-Liisa OikarinenFinlandFinland43:35+6:49
15Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic44:01+7:15
16Elin VedinSwedenSweden44:22+7:36
17Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland44:25+7:39
18Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland44:28+7:42
19Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland44:42+7:56
20Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic45:18+8:32
21Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic45:33+8:47
22Tiia TallilaFinlandFinland45:50+9:04
23Ivana BochenkovaCzech RepublicCzech Republic45:51+9:05
24Regina HabenichtAustriaAustria46:37+9:51
25Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway48:14+11:28
26Kristyna KolinovaCzech RepublicCzech Republic51:04+14:18
27Antje BornhakGermanyGermany52:05+15:19
28Michaela GigonAustriaAustria55:33+18:47
29Michaela KuglerAustriaAustria1:00:53+24:07
30Veronica MinoiuRomaniaRomania1:03:37+26:51
Anastasiya SvirRussian FederationRussian Federationdisqualified
Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federationdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.sport