International Orienteering Federation

Official results for Blodslitet

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Blodslitet
Organiser: Norway
Date: 16 October 2010

Men

60 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anders NordbergNorwayNorway2:33:17
2Anders TiltnesNorwayNorway2:38:49+5:32
3Havard LucasenNorwayNorway2:39:35+6:18
4Emil WingstedtSwedenSweden2:40:34+7:17
5Mats HaldinFinlandFinland2:40:53+7:36
6Jon PedersenNorwayNorway2:44:50+11:33
7Ulf  Indgaard Forseth NorwayNorway2:45:02+11:45
8Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway2:45:20+12:03
9Oystein PettersenNorwayNorway2:51:08+17:51
10Dan MarstonUnited KingdomGreat Britain2:55:38+22:21
11Olav Johannes DeelstraNetherlandsNorway2:56:10+22:53
12Oyvind HelgerudNorwayNorway2:56:20+23:03
13Sverre  Kaas WaalerNorwayNorway3:00:23+27:06
14Vegard RuttenborgNorwayNorway3:00:58+27:41
15Audun  Nilsen  BjerkreimNorwayNorway3:02:00+28:43
16Dag AalvikNorwayNorway3:03:43+30:26
17Leiv Terje ArnevikNorwayNorway3:03:48+30:31
18David LoverNorwayNorway3:03:53+30:36
19Espen  Weltzien Hultgreen NorwayNorway3:04:20+31:03
20Felix BreitschadelAustriaAustria3:05:38+32:21
21Geir MoholdtNorwayNorway3:06:04+32:47
22Fredrik EliassonSwedenSweden3:07:46+34:29
23Ove SaetraNorwayNorway3:08:24+35:07
24Dag Steinar RagvinNorwayNorway3:09:09+35:52
25Ragnar TonjerNorwayNorway3:11:06+37:49
26Eivind ResserNorwayNorway3:11:18+38:01
27Ola Marius PedersenNorwayNorway3:12:18+39:01
28Simen RustadNorwayNorway3:14:20+41:03
29Oyvind HyllesethNorwayNorway3:17:26+44:09
30Tomas UdrzalCzech RepublicCzech Republic3:22:58+49:41
31Even SkarholenNorwayNorway3:28:26+55:09
32Eirik  Haverstad JanssonNorwayNorway3:38:55+1:05:38
33Sigurd HynneNorwayNorway3:39:06+1:05:49
34Henning SpjelkavikNorwayNorway3:41:02+1:07:45
35Marius WikstromNorwayNorway3:45:31+1:12:14
36Simen A. BjoringsoyNorwayNorway3:48:11+1:14:54
37Eirik WatterdalNorwayNorway3:49:55+1:16:38
38Simen Haugberg  Eivindson NorwayNorway3:55:43+1:22:26
39Dani VorelandNorwayNorway3:56:08+1:22:51
40John Tore DalandNorwayNorway4:19:01+1:45:44
Marco BezziItalyItalydisqualified
Johan  Bjornaas Asphjell NorwayNorwaydisqualified
Bjorn EkebergNorwayNorwaydisqualified
Nicola GiovanelliItalyItalydisqualified
Gisle HolbergNorwayNorwaydisqualified
Magnus JohanssonSwedenSwedendisqualified
Roy Henrik KnudsenNorwayNorwaydisqualified
Rene Brund KorsgaardDenmarkDenmarkdisqualified
Oyvind LundNorwayNorwaydisqualified
Axel MattssonSwedenSwedendisqualified
Christoffer  Moen VikneNorwayNorwaydisqualified
Halvor Nielsen EidNorwayNorwaydisqualified
Jim Oystein NybratenNorwayNorwaydisqualified
Daniele OrlerItalyItalydisqualified
Eirik RustadNorwayNorwaydisqualified
Anders SkjesetNorwayNorwaydisqualified
Simen SmestadNorwayNorwaydisqualified
Martin  Soukup Grotle NorwayNorwaydisqualified
Henning C. StrandhagenNorwayNorwaydisqualified
Sigve VagsnesNorwayNorwaydisqualified

Women

32 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway1:51:40
2Mari FastingNorwayNorway1:51:55+0:15
3Tone WigemyrNorwayNorway1:52:38+0:58
4Bodil HolmstromFinlandFinland1:55:38+3:58
5Betty Ann Bjerkreim NilsenNorwayNorway1:58:12+6:32
6Ida Marie  Bjoergul Naess NorwayNorway1:58:25+6:45
7Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic2:00:19+8:39
8Hanne SandstadNorwayNorway2:00:56+9:16
9Heidi  Bagstevold Ostlid NorwayNorway2:03:51+12:11
10Yvonne GunellFinlandFinland2:04:17+12:37
11Gitte BromanderNorwayNorway2:07:30+15:50
12Kine GulliksenNorwayNorway2:07:48+16:08
13Linnea LidstromSwedenSweden2:07:58+16:18
14Line HagmannNorwayNorway2:08:02+16:22
15Irene Beate  Arnevik OhrnNorwayNorway2:08:05+16:25
16Nicole RagvinNorwayNorway2:08:08+16:28
17Iliana Ilieva ShandurkovaBulgariaBulgaria2:08:22+16:42
18Hanna H. NordbrodenNorwayNorway2:09:39+17:59
19Lone BrochmannNorwayNorway2:23:34+31:54
20Agni  Nielsen FjogstadNorwayNorway2:26:29+34:49
21Inger Liv Nilsen  BjerkreimNorwayNorway2:26:30+34:50
22Ingvild TomtaNorwayNorway2:26:41+35:01
23Barbora MalisovaCzech RepublicCzech Republic2:32:40+41:00
24Siri EidnesNorwayNorway2:39:34+47:54
25Arntraut GotschNorwayGermany2:44:25+52:45
26Julie BerteigNorwayNorway2:47:21+55:41
27Toril NesNorwayNorway2:56:18+1:04:38
28Helle BobachDenmarkDenmark2:56:43+1:05:03
29Marit IsachsenNorwayNorway3:11:41+1:20:01
30Sara ForsbergSwedenSweden3:13:13+1:21:33
31Ida TangenNorwayNorway3:27:23+1:35:43
Silje  Skarpeid SkorveNorwayNorwaydisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org