Official results for PostFinance (middle)

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: PostFinance (middle)
Organiser: Switzerland
Date: 9 October 2010

Men

66 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Thierry Gueorgiou France 35:30
2 Olav Lundanes Norway 36:38 +1:08
3 Daniel Hubmann Switzerland 36:46 +1:16
4 Matthias Leonhardt Switzerland 37:02 +1:32
5 Baptiste Rollier Switzerland 37:15 +1:45
6 Jarkko Huovila Finland 37:25 +1:55
7 Mats Haldin Finland 37:27 +1:57
8 Andrey Khramov Russian Federation 37:34 +2:04
9 Carl Kaas Codager Norway 38:00 +2:30
9 Matthias Merz Switzerland 38:00 +2:30
11 Marc Lauenstein Switzerland 38:02 +2:32
12 Matthias Kyburz Switzerland 38:21 +2:51
13 Philippe Adamski France 38:29 +2:59
14 Graham Gristwood United Kingdom 38:32 +3:02
15 Francois Gonon France 38:59 +3:29
16 Andreas Kyburz Switzerland 39:00 +3:30
17 William Lind Sweden 39:03 +3:33
18 Dmitriy Tsvetkov Russian Federation 39:04 +3:34
19 Pasi Ikonen Finland 39:27 +3:57
20 Lars Skjeset Norway 39:33 +4:03
21 Anders Nordberg Norway 39:37 +4:07
22 Erik Rost Sweden 39:50 +4:20
23 Tomas Dlabaja Czech Republic 39:54 +4:24
24 Tuomas Tervo Finland 40:03 +4:33
25 Johan Runesson Sweden 40:08 +4:38
26 Havard Lucasen Norway 40:29 +4:59
27 Olle Bostrom Sweden 40:30 +5:00
28 Tue Lassen Denmark 40:34 +5:04
29 Holger Hott Norway 40:38 +5:08
30 Gernot Kerschbaumer Austria 40:39 +5:09
31 Mattias Millinger Sweden 40:46 +5:16
32 Anders Holmberg Sweden 40:49 +5:19
33 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 40:52 +5:22
34 Andreas Ruedlinger Switzerland 40:53 +5:23
35 Audun Weltzien Norway 40:57 +5:27
36 Hannu Airila Finland 41:03 +5:33
37 Gaute  Steiwer Hallan Norway 41:16 +5:46
38 Timo Sild Estonia 41:28 +5:58
39 Mikkel Lund Denmark 41:30 +6:00
40 Jan Sedivy Czech Republic 41:51 +6:21
41 Olli-Markus Taivainen Finland 41:55 +6:25
42 Jan Prochazka Czech Republic 42:14 +6:44
43 Severin Howald Switzerland 42:18 +6:48
44 Mikhail Mamleev Italy 42:21 +6:51
45 Soren Bobach Denmark 42:48 +7:18
46 Klaus Schgaguler Italy 42:53 +7:23
47 Jonn Are Myhren Netherlands 43:17 +7:47
48 Vincent Coupat France 43:19 +7:49
49 Rasmus  Hansen Thrane Denmark 43:26 +7:56
50 Ulf  Indgaard Forseth  Norway 43:53 +8:23
51 Thibaut Magne France 43:55 +8:25
52 Bjarne Friedrichs Germany 44:06 +8:36
53 David Andersson Sweden 44:35 +9:05
54 Soren Losch Germany 44:52 +9:22
55 Kim Fagerudd Finland 44:53 +9:23
56 Alessio Tenani Italy 46:06 +10:36
57 Rasmus Djurhuus Denmark 46:07 +10:37
58 Jerker Lysell Sweden 46:19 +10:49
59 Ivaylo Kamenarov Bulgaria 48:31 +13:01
60 Emiliano Corona Italy 48:46 +13:16
61 Janis Tamuzs Latvia 49:37 +14:07
62 Darren Burke Ireland 55:32 +20:02
Celestin Crespin France disqualified
Kiril Nikolov Bulgaria disqualified
Rune Olsen Denmark disqualified
Marco Seppi Italy disqualified

Women

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Simone Niggli-Luder Switzerland 37:46
2 Helena Jansson Sweden 39:22 +1:36
3 Mari Fasting Norway 41:43 +3:57
4 Annika Billstam Sweden 41:55 +4:09
5 Rahel Friederich Switzerland 42:10 +4:24
6 Lina Persson Sweden 42:44 +4:58
7 Caroline Cejka Switzerland 43:14 +5:28
8 Maria Rantala Finland 43:18 +5:32
9 Sara Luscher Switzerland 43:39 +5:53
10 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 43:41 +5:55
11 Eva Jurenikova Czech Republic 43:47 +6:01
12 Ines Brodmann Switzerland 44:04 +6:18
13 Tove Alexandersson Sweden 44:06 +6:20
14 Celine Dodin France 44:09 +6:23
15 Dana Brozkova Czech Republic 44:10 +6:24
16 Heidi  Bagstevold Ostlid  Norway 44:13 +6:27
17 Maja Alm Denmark 44:14 +6:28
18 Tone Wigemyr Norway 44:39 +6:53
19 Anni-Maija Fincke Finland 44:50 +7:04
20 Sofia Haajanen Finland 45:26 +7:40
21 Lena Eliasson Sweden 45:29 +7:43
22 Judith Wyder Switzerland 45:34 +7:48
23 Elise Egseth Norway 45:35 +7:49
24 Riina Kuuselo Finland 46:10 +8:24
25 Line Hagmann Norway 46:13 +8:27
26 Saila Kinni Finland 46:23 +8:37
27 Ida Bobach Denmark 46:42 +8:56
28 Silje  Jahren  Ekroll  Norway 46:44 +8:58
29 Minna Kauppi Finland 46:48 +9:02
30 Ida Marie  Bjoergul Naess  Norway 47:04 +9:18
31 Amelie Chataing France 47:23 +9:37
32 Helen Palmer United Kingdom 47:40 +9:54
33 Beata Falk Sweden 47:50 +10:04
34 Emma Johansson Sweden 48:09 +10:23
35 Pippa Archer United Kingdom 48:59 +11:13
36 Sophie Tritschler Switzerland 49:46 +12:00
37 Brigitte Muhlemann Switzerland 50:27 +12:41
38 Helen Bridle United Kingdom 50:41 +12:55
39 Ursula Kadan Austria 50:43 +12:57
40 Vendula Haldin Klechova Czech Republic 50:58 +13:12
41 Angela Wild Switzerland 51:01 +13:15
42 Radka Brozkova Czech Republic 51:59 +14:13
43 Zenia  Mogensen Hejlskov Denmark 52:22 +14:36
44 Carol Ross Canada 53:27 +15:41
45 Niamh O'Boyle Ireland 53:32 +15:46
46 Perrine Obstetar France 54:31 +16:45
47 Jenny Seib Germany 55:12 +17:26
48 Nicole Scalet Italy 56:06 +18:20
49 Christiane Trosse Germany 1:00:58 +23:12
50 Carlotta Scalet Italy 1:01:15 +23:29
51 Emily Kemp Canada 1:02:39 +24:53

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org