International Orienteering Federation

Official results for Australian Sprint Distance Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Australian Sprint Distance Championships
Organiser: Australia
Date: 1 October 2010

Men

71 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Julian DentAustraliaAustralia14:38
2Grant BluettAustraliaAustralia14:56+0:18
3David ShepherdAustraliaAustralia15:22+0:44
4Bruce ArthurAustraliaAustralia15:23+0:45
5Ian LawfordAustraliaAustralia15:28+0:50
6Rob WalterAustraliaAustralia15:32+0:54
7Simon UppillAustraliaAustralia15:35+0:57
8Oscar PhillipsAustraliaAustralia15:36+0:58
9Oscar McNultyAustraliaAustralia15:47+1:09
9Matt PartonAustraliaAustralia15:47+1:09
11Max NeveAustraliaAustralia15:49+1:11
12Ian MeyerAustraliaAustralia15:53+1:15
13Murray ScownAustraliaAustralia16:05+1:27
14Ben RattrayAustraliaAustralia16:15+1:37
15Joshua BlatchfordAustraliaAustralia16:23+1:45
15Bryan KeelyAustraliaAustralia16:23+1:45
17Kerrin RattrayAustraliaAustralia16:25+1:47
18Tim RobertsonNew ZealandNew Zealand16:27+1:49
19Clive ParryUnited KingdomGreat Britain16:32+1:54
20Warren KeyAustraliaAustralia16:36+1:58
20Oliver PolandAustraliaAustralia16:36+1:58
22James RobertsonAustraliaAustralia16:41+2:03
23Reuben SmithAustraliaAustralia16:57+2:19
24Karl BicevskisAustraliaAustralia17:11+2:33
25Kasimir GregoryAustraliaAustralia17:13+2:35
26Cameron MassieNew ZealandNew Zealand17:17+2:39
27Christopher NauntonAustraliaAustralia17:29+2:51
28Duncan MorrisonNew ZealandNew Zealand17:34+2:56
29Lachlan HallettAustraliaAustralia17:37+2:59
30Eric MorrisAustraliaAustralia17:39+3:01
31Jim RussellAustraliaAustralia17:43+3:05
32Alex MasseyAustraliaAustralia17:45+3:07
33Morton NeveAustraliaAustralia17:55+3:17
34Riordan DoseAustraliaAustralia17:59+3:21
35Stuart LawrieAustraliaAustralia18:01+3:23
36Simon GoddardAustraliaAustralia18:06+3:28
37Aaron BreedAustraliaAustralia18:11+3:33
38Mathieu McGuireAustraliaAustralia18:13+3:35
39Tom GoddardAustraliaAustralia18:16+3:38
40Nick AndrewarthaAustraliaAustralia18:18+3:40
41Kurt NeumannAustraliaAustralia18:22+3:44
42Blair TrewinAustraliaAustralia18:26+3:48
43Rob BennettAustraliaAustralia18:34+3:56
44Oliver MitchellAustraliaAustralia18:45+4:07
45Todd NeveAustraliaAustralia18:57+4:19
46Andreas GafnerAustraliaAustralia18:58+4:20
47Ben CorryAustraliaAustralia19:04+4:26
48Chris FirmanAustraliaAustralia19:06+4:28
49Bryn McCombAustraliaAustralia19:28+4:50
50Greg MorcomAustraliaAustralia19:34+4:56
51Rory McCombAustraliaAustralia19:55+5:17
52Paul De JonghAustraliaAustralia20:06+5:28
53Harry MeeAustraliaAustralia20:24+5:46
54John NieuwenhovenAustraliaAustralia20:32+5:54
55Martin SteerAustraliaAustralia20:35+5:57
56Wayne EliotAustraliaAustralia20:45+6:07
57Richard HyslopAustraliaAustralia20:48+6:10
58Andrew WarwickAustraliaAustralia20:51+6:13
59David BrownridgeAustraliaAustralia21:12+6:34
60Scott BowenAustraliaAustralia21:41+7:03
61Paul DowlingAustraliaAustralia21:46+7:08
62Paulo Alvear FujiiAustraliaAustralia23:15+8:37
63Mitchell NeumannAustraliaAustralia23:27+8:49
64Glen CharltonAustraliaAustralia24:16+9:38
65Luke HazellAustraliaAustralia27:09+12:31
66Alex OrrAustraliaAustralia29:18+14:40
67Trent SeamanAustraliaAustralia30:54+16:16
Evan BarrAustraliaAustraliadisqualified
Ian DaltonAustraliaAustraliadisqualified
Rob PrestonAustraliaAustraliadisqualified
Alistair RichardsonNew ZealandNew Zealanddisqualified

Women

48 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Shannon JonesAustraliaAustralia14:47
2Rachel EffeneyAustraliaAustralia15:10+0:23
3Natasha KeyAustraliaAustralia15:19+0:32
4Jo AllisonAustraliaAustralia15:57+1:10
5Mace NeveAustraliaAustralia16:11+1:24
6Laura RobertsonNew ZealandNew Zealand16:12+1:25
7Allison JonesAustraliaAustralia16:13+1:26
8Vanessa RoundAustraliaAustralia16:29+1:42
9Ilka BarrAustraliaAustralia16:33+1:46
10Bridget AndersonAustraliaAustralia16:51+2:04
11Tracy Marsh BluettAustraliaAustralia16:54+2:07
12Susanne CasanovaAustraliaAustralia16:55+2:08
13Jamie GoodwinNew ZealandNew Zealand17:11+2:24
14Jasmine NeveAustraliaAustralia17:12+2:25
15Laurina NeumannAustraliaAustralia17:13+2:26
16Sarah BuckerfieldAustraliaAustralia17:22+2:35
17Heather MuirAustraliaAustralia17:33+2:46
18Jenny CasanovaAustraliaAustralia17:48+3:01
19Cath ChalmersAustraliaAustralia17:50+3:03
20Felicity BrownAustraliaAustralia17:52+3:05
21Georgia ParsonsAustraliaAustralia18:02+3:15
22Frances PeatNew ZealandNew Zealand18:09+3:22
23Lillian BurrillAustraliaAustralia18:16+3:29
23Thorlene EgertonAustraliaAustralia18:16+3:29
25Lauren GillisAustraliaIreland18:17+3:30
26Jula McMillanNew ZealandNew Zealand18:20+3:33
27Wendy ReadAustraliaAustralia18:23+3:36
28Selena MetherellNew ZealandNew Zealand18:38+3:51
29Clare BrownridgeAustraliaAustralia18:56+4:09
30Katelyn EffeneyAustraliaAustralia19:09+4:22
31Emily CantwellAustraliaAustralia19:14+4:27
32Michele DawsonAustraliaAustralia20:05+5:18
33Mary FlemingAustraliaAustralia20:16+5:29
34Briohny SeamanAustraliaAustralia20:18+5:31
35Krystal NeumannAustraliaAustralia20:33+5:46
36Helen Mason-FyfeAustraliaAustralia20:47+6:00
37Katie DoyleAustraliaAustralia21:12+6:25
38Rebekah SunleyAustraliaAustralia21:20+6:33
39Amy BuckerfieldAustraliaAustralia21:41+6:54
40Bonnie HaiblenAustraliaAustralia21:42+6:55
41Jessie WestAustraliaAustralia22:17+7:30
42Sally-Anne HendersonAustraliaAustralia22:23+7:36
43Rebecca PhillipsAustraliaAustralia22:47+8:00
44Sarah MitchellAustraliaAustralia23:24+8:37
45Emma CampbellAustraliaAustralia26:05+11:18
Hannah BraggAustraliaAustraliadisqualified
Aislinn PrendergastAustraliaAustraliadisqualified
Kathryn Preston EwelsAustraliaAustraliadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org