International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 11

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 11
Organiser: Italy
Date: 18 September 2010

Men

64 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Erik  Knudsen Skovgaard DenmarkDenmark36:10
2Luca DallavalleItalyItaly37:08+0:58
3Bernhard SchachingerAustriaAustria37:09+0:59
4Samuli SaarelaFinlandFinland38:00+1:50
5Beat SchaffnerSwitzerlandSwitzerland38:47+2:37
6Stefane ToussaintFranceFrance39:11+3:01
7Yoann GardeFranceFrance39:28+3:18
8Martin MoserAustriaAustria39:33+3:23
9Jiri HradilCzech RepublicCzech Republic39:48+3:38
10Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation40:00+3:50
11Giaime OriggiItalyItaly40:28+4:18
12Urs DauwalderSwitzerlandSwitzerland40:32+4:22
13Simon SegerSwitzerlandSwitzerland40:34+4:24
14Tobias BreitschadelAustriaAustria40:43+4:33
15Maxim ZhurkinRussian FederationRussian Federation40:46+4:36
16Bjarke RefslundDenmarkDenmark40:50+4:40
17Christian HohlSwitzerlandSwitzerland41:19+5:09
18Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic41:21+5:11
19Matthieu BarthelemyFranceFrance41:22+5:12
20Victor KorchaginRussian FederationRussian Federation41:34+5:24
21Mario RuggieroItalyItaly41:35+5:25
22Kevin HaselsbergerAustriaAustria41:44+5:34
23Daniel MarquesPortugalPortugal42:03+5:53
24Jussi LaurilaFinlandFinland42:07+5:57
25Marco GuizzardiItalyItaly42:17+6:07
26Jonas WickySwitzerlandSwitzerland42:22+6:12
27Jean-Charles LaleveeFranceFrance42:59+6:49
28Aleksey TerekchovRussian FederationRussian Federation43:18+7:08
29James WeltiSwitzerlandSwitzerland43:34+7:24
30Matej PilkaSlovakiaSlovakia43:38+7:28
31Cedric BeillFranceFrance44:09+7:59
32Mark HaymanUnited KingdomGreat Britain44:42+8:32
33Elvis ForaboscoCroatiaCroatia44:48+8:38
34Andy WindrumUnited KingdomGreat Britain45:17+9:07
35Linus Karisson MoodSwedenSweden45:41+9:31
36Mark StodgellUnited KingdomGreat Britain45:44+9:34
37Rasmus SoegaardDenmarkDenmark46:11+10:01
38Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic46:12+10:02
39Pekka NiemiFinlandFinland46:14+10:04
40Bernd KohlschmidtGermanyGermany46:20+10:10
41Andreas RiefAustriaAustria46:27+10:17
42Davide MachadoPortugalPortugal46:40+10:30
43Richard ChrappaSlovakiaSlovakia47:14+11:04
44Mark HusterGermanyGermany47:29+11:19
45Marek PospisekCzech RepublicCzech Republic47:34+11:24
46Jaroslav RyglCzech RepublicCzech Republic47:59+11:49
47Samuel PokalaFinlandFinland48:08+11:58
48Lukas StampferItalyItaly48:23+12:13
49Per FrostSwedenSweden49:23+13:13
50Clement SouvrayFranceFrance49:28+13:18
51Ifor PowellUnited KingdomGreat Britain50:59+14:49
52Piero TurraItalyItaly51:48+15:38
53Andreas ProschowskyDenmarkDenmark52:03+15:53
54Alexander ArhipovRussian FederationRussian Federation52:04+15:54
55Michal FranoSlovakiaSlovakia52:29+16:19
56Kevin StehlingGermanyGermany56:20+20:10
57Ivan SherbakovRussian FederationRussian Federation1:00:36+24:26
58Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic1:03:01+26:51
59Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania1:06:39+30:29
60Christof HaingartnerAustriaAustria1:09:04+32:54
Kazushi HiguchiJapanJapandisqualified
Artur JackiewiczPolandPolanddisqualified
Johan  Jacobsen Holkman DenmarkDenmarkdisqualified
David SimpfendorferAustraliaAustraliadisqualified

Women

37 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Christine Schaffner RaeberSwitzerlandSwitzerland33:52
2Michaela GigonAustriaAustria34:32+0:40
3Marika HaraFinlandFinland36:44+2:52
4Hana BajtosovaFranceFrance36:54+3:02
5Anna KaminskaPolandPoland37:13+3:21
6Maja RothweilerSwitzerlandSwitzerland37:56+4:04
7Emily BenhamUnited KingdomGreat Britain38:10+4:18
8Rikke KornvigDenmarkDenmark38:34+4:42
9Claudia HunigSwitzerlandSwitzerland38:43+4:51
10Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic38:54+5:02
11Karolina MickeviciuteLithuaniaLithuania39:05+5:13
12Melanie SimpsonAustraliaAustralia40:05+6:13
13Anna FuzyHungaryHungary40:14+6:22
14Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation40:37+6:45
15Hana La CarbonaraCzech RepublicCzech Republic41:23+7:31
16Ekaterina KononovaRussian FederationRussian Federation41:45+7:53
17Laura ScaravonatiItalyItaly41:52+8:00
18Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic42:04+8:12
19Valerie BazaudFranceFrance42:25+8:33
20Milena CiprianiItalyItaly42:54+9:02
21Stanislava FajtovaSlovakiaSlovakia43:25+9:33
22Vaida ReinartaiteLithuaniaLithuania43:47+9:55
23Rita MadalenoPortugalPortugal43:58+10:06
24Sonja ZinklAustriaAustria45:24+11:32
25Tatiana RepinaRussian FederationRussian Federation45:50+11:58
26Stephanie BethazItalyItaly46:17+12:25
27Tatiana KaluginaRussian FederationRussian Federation46:24+12:32
28Natalia SzherbakovaRussian FederationRussian Federation46:31+12:39
29Ingrid StengardFinlandFinland46:48+12:56
30Brigitta KoosHungaryHungary47:20+13:28
30Stella VarottiItalyItaly47:20+13:28
32Helen ClaytonUnited KingdomGreat Britain47:43+13:51
33Anke DannowskiGermanyGermany47:56+14:04
34Veronika CsehHungaryHungary49:01+15:09
35Silvia SimoniItalyItaly1:01:43+27:51
Lucy HarrisUnited KingdomGreat Britaindisqualified
Olga VinogradovaRussian FederationRussian Federationdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org