Official results for World Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Orienteering Championships
Organiser: Norway
Date: 9 August 2010

Men

34 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Carl Kaas Codager Norway 22:31
2 Oleksandr Kratov Ukraine 23:31 +1:00
3 Emil Wingstedt Sweden 24:19 +1:48
4 Francois Gonon France 24:36 +2:05
5 Matthias Leonhardt Switzerland 24:43 +2:12
6 Hannu Airila Finland 24:53 +2:22
7 Fabien Pasquasy Belgium 25:21 +2:50
8 Chris Forne New Zealand 25:22 +2:51
9 Ivaylo Kamenarov Bulgaria 25:27 +2:56
10 Olle Karner Estonia 25:52 +3:21
11 Jan Sedivy Czech Republic 25:53 +3:22
12 Matthew Speake United Kingdom 26:16 +3:45
13 David Shepherd Australia 26:43 +4:12
14 Yury Tambasov Belarus 26:53 +4:22
15 Mateusz Wenslaw Poland 27:25 +4:54
16 Simonas Krepsta Lithuania 27:42 +5:11
17 Mate Kerenyi Hungary 28:04 +5:33
18 Andrew Quin Ireland 28:05 +5:34
19 Lukas Bartak Slovakia 28:20 +5:49
20 Christian Teich Germany 29:03 +6:32
21 Mikhail Mamleev Italy 29:06 +6:35
22 Christian Bobach Denmark 29:43 +7:12
23 Edgars Bertuks Latvia 30:46 +8:15
24 Leonid Novikov Russian Federation 30:53 +8:22
25 Christian Wartbichler Austria 31:28 +8:57
26 Nicholas Mulder South Africa 32:11 +9:40
27 Eddie Bergeron United States 32:13 +9:42
28 Michael Smith Canada 33:34 +11:03
29 Daniel Martin De Los Rios Spain 36:43 +14:12
30 Jose Bortoli Vanderlei Brazil 37:06 +14:35
31 Pavel Gvozdev Israel 38:43 +16:12
32 Wataru Teragauchi Japan 39:14 +16:43
33 Mark Heikoop Netherlands 43:13 +20:42
34 Zhihui Yi China 1:14:43 +52:12

Women

29 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Anni-Maija Fincke Finland 24:55
2 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 25:05 +0:10
3 Signe Soes Denmark 25:10 +0:15
4 Simone Niggli-Luder Switzerland 25:54 +0:59
5 Annika Billstam Sweden 26:26 +1:31
6 Inga Kazlauskaite Lithuania 28:05 +3:10
7 Radka Brozkova Czech Republic 28:24 +3:29
8 Rachael Rothman Elder United Kingdom 29:12 +4:17
9 Amelie Chataing France 29:17 +4:22
10 Nicole Scalet Italy 29:21 +4:26
11 Ursula Kadan Austria 30:06 +5:11
12 Daria Lajn Poland 30:45 +5:50
13 Grace Crane Australia 31:16 +6:21
14 Irina Nyberg Russian Federation 32:43 +7:48
15 Iliana Ilieva Shandurkova Bulgaria 33:10 +8:15
16 Pavlina Brautigam United States 34:33 +9:38
17 Yoko Bamba Japan 34:41 +9:46
18 Miek Fabre Belgium 34:44 +9:49
19 Laura Vike Latvia 35:07 +10:12
20 Yingwei Wang China 35:27 +10:32
21 Carol Ross Canada 35:43 +10:48
22 Dorottya Peley Hungary 36:08 +11:13
23 Anna  Arques Serrallonga  Spain 36:13 +11:18
24 Rita Homes New Zealand 39:07 +14:12
25 Andra Cecilia Anghel Romania 42:27 +17:32
26 Emine Sezgunsay Turkey 57:50 +32:55
27 Juliane Valeria De Carvalho Mendonca Brazil 1:00:00 +35:05
Rosalind Hussey Ireland disqualified
Liis Johanson Estonia disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org