International Orienteering Federation

Official results for WMTBOC / World Cup Event 9

Event informationShow result list by classUpload routePrint

Name: WMTBOC / World Cup Event 9
Organiser: Portugal
Date: 16 July 2010

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Adrian JacksonMen (60)1:55:05+2:03

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Alex RandallMen (60)2:08:19+15:17

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
49Steven CusworthMen (60)2:20:27+27:25

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Melanie SimpsonWomen (56)2:14:04+19:59

Australia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Mary FienWomen (56)2:18:45+24:40

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Andreas RiefMen (60)2:04:45+11:43

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Tobias BreitschadelMen (60)2:06:52+13:50

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Kevin HaselsbergerMen (60)2:11:01+17:59

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
52Bernhard SchachingerMen (60)2:23:09+30:07

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Michaela GigonWomen (56)2:04:36+10:31

Austria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Sonja ZinklWomen (56)2:06:29+12:24

Bulgaria

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Stanimir BelomazhevMen (60)2:19:54+26:52

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Jiri HradilMen (60)1:58:40+5:38

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Marek PospisekMen (60)2:01:17+8:15

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Radek LacigaMen (60)2:04:58+11:56

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Jaroslav RyglMen (60)2:05:19+12:17

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Jan LauermanMen (60)2:07:28+14:26

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Frantisek BogarMen (60)2:14:33+21:31

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Hana La CarbonaraWomen (56)2:05:36+11:31

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Martina TichovskaWomen (56)2:09:18+15:13

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Barbora ChudikovaWomen (56)2:09:54+15:49

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Renata PaulickovaWomen (56)2:10:37+16:32

Czech Republic

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Marie HrdinovaWomen (56)disqualified

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Erik  Knudsen Skovgaard Men (60)1:56:03+3:01

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Lasse  Pedersen BrunMen (60)1:59:18+6:16

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Bjarke RefslundMen (60)2:13:45+20:43

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Michael SommerMen (60)2:18:09+25:07

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
4Rikke KornvigWomen (56)2:02:02+7:57

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
17Ann-Dorthe LisbygdWomen (56)2:11:22+17:17

Denmark

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Line  Stallknecht Brun PedersenWomen (56)2:11:27+17:22

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Margus HallikMen (60)2:14:07+21:05

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Lauri MalsroosMen (60)2:17:37+24:35

Estonia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Maret VaherWomen (56)2:17:40+23:35

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Juho SaarinenMen (60)2:03:32+10:30

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
16Samuli SaarelaMen (60)2:03:50+10:48

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Jussi LaurilaMen (60)2:06:16+13:14

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
3Marika HaraWomen (56)2:01:13+7:08

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Ingrid StengardWomen (56)2:07:50+13:45

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Kaisa PirkonenWomen (56)2:12:56+18:51

Finland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
23Susanna LaurilaWomen (56)2:15:40+21:35

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
6Clement SouvrayMen (60)2:00:04+7:02

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Yoann GardeMen (60)2:06:54+13:52

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Philippe CahuzacMen (60)2:15:07+22:05

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Matthieu BarthelemyMen (60)2:16:16+23:14

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Stefane ToussaintMen (60)2:17:37+24:35

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
11Madeleine KammererWomen (56)2:07:28+13:23

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Hana BajtosovaWomen (56)2:08:19+14:14

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
34Gaelle BarletWomen (56)2:24:55+30:50

France

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
35Valerie BazaudWomen (56)2:25:23+31:18

Germany

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
24Anke DannowskiWomen (56)2:15:47+21:42

Hungary

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
22Anna FuzyWomen (56)2:15:32+21:27

Israel

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
57Gahl CohenMen (60)2:42:15+49:13

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Luca DallavalleMen (60)2:00:33+7:31

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
26Giaime OriggiMen (60)2:07:57+14:55

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Mario RuggieroMen (60)2:19:45+26:43

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
55Piero TurraMen (60)2:31:32+38:30

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Stella VarottiWomen (56)2:34:32+40:27

Italy

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
44Milena CiprianiWomen (56)2:37:21+43:16

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Sakiko MiyauchiWomen (56)2:14:17+20:12

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
50Mikiko MinagawaWomen (56)2:53:18+59:13

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
52Naoko KanoWomen (56)2:57:47+1:03:42

Japan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
53Yoshiko SunadaWomen (56)3:26:26+1:32:21

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Regimantas KavaliauskasMen (60)2:11:50+18:48

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Petras AndrasiunasMen (60)disqualified

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Ramune ArlauskieneWomen (56)2:06:36+12:31

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
25Karolina MickeviciuteWomen (56)2:16:35+22:30

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Asta SimkonieneWomen (56)2:30:20+36:15

Lithuania

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Vaida ReinartaiteWomen (56)2:38:44+44:39

Norway

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Hans Jorgen KvaleMen (60)2:06:13+13:11

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
40Mateusz NiedbalaMen (60)2:17:00+23:58

Poland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Anna KaminskaWomen (56)2:05:36+11:31

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
7Davide MachadoMen (60)2:00:27+7:25

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Daniel MarquesMen (60)2:13:38+20:36

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Joel MorgadoMen (60)2:17:42+24:40

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
53Paulo AlipioMen (60)2:23:52+30:50

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
30Rita MadalenoWomen (56)2:20:04+25:59

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
42Maria AmadorWomen (56)2:34:48+40:43

Portugal

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
51Susana PontesWomen (56)2:53:26+59:21

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Anton FoliforovMen (60)1:53:02

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
9Maxim ZhurkinMen (60)2:00:37+7:35

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
10Ruslan GritsanMen (60)2:01:09+8:07

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
13Valeriy GluhovMen (60)2:01:41+8:39

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Andrey KornevMen (60)2:10:44+17:42

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Victor KorchaginMen (60)disqualified

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Ksenia ChernykhWomen (56)1:56:42+2:37

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Nadia MikryukovaWomen (56)2:26:36+32:31

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
38Ekaterina KononovaWomen (56)2:31:02+36:57

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
46Olga KasatkinaWomen (56)2:39:11+45:06

Russian Federation

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Natalia SzherbakovaWomen (56)2:40:14+46:09

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
36Richard ChrappaMen (60)2:14:31+21:29

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
50Pavol PaprckaMen (60)2:22:33+29:31

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Matus TrnovecMen (60)disqualified

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Daniela TrnovcovaWomen (56)2:21:40+27:35

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
47Stanislava FajtovaWomen (56)2:39:46+45:41

Slovakia

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Alena DurcovaWomen (56)disqualified

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
48Jose Juan  Vasquez  SancosmedMen (60)2:20:05+27:03

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
51Miguel  Angel Ramo MartinMen (60)2:22:50+29:48

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
56David  Miguel SoiraMen (60)2:41:25+48:23

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
39Susanna Arroyo SchnellWomen (56)2:31:37+37:32

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
41Esmeralda GabasaWomen (56)2:34:33+40:28

Spain

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
43Isabel San Juan TabuencaWomen (56)2:35:00+40:55

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
12Beat SchaffnerMen (60)2:01:24+8:22

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Beat OkleMen (60)2:01:57+8:55

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
20Simon SegerMen (60)2:05:51+12:49

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
28Rolf WermelingerMen (60)2:08:22+15:20

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
32Jonas WickyMen (60)2:13:32+20:30

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
45Urs DauwalderMen (60)2:18:27+25:25

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
1Christine Schaffner RaeberWomen (56)1:54:05

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
5Maja RothweilerWomen (56)2:04:09+10:04

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
27Ursina JaggiWomen (56)2:17:41+23:36

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
29Corinne HessWomen (56)2:19:47+25:42

Switzerland

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
31Claudia HunigWomen (56)2:21:27+27:22

Ukraine

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
33Anna TelyakevychWomen (56)2:22:51+28:46

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
54Andy WindrumMen (60)2:30:14+37:12

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
49Elizabeth ClaytonWomen (56)2:42:03+47:58

United Kingdom

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Lucy HarrisWomen (56)disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org