International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Orienteering Championships
Organiser: Bulgaria
Date: 5 June 2010

Men

46 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Daniel Hubmann Switzerland 1:44:29
2 Philippe Adamski France 1:48:00 +3:31
3 Fabian Hertner Switzerland 1:48:43 +4:14
4 Carl Kaas Codager Norway 1:50:50 +6:21
5 Marc Lauenstein Switzerland 1:50:56 +6:27
6 Kiril Nikolov Bulgaria 1:51:09 +6:40
7 Emil Wingstedt Sweden 1:51:56 +7:27
8 Hans Gunnar Omdal Norway 1:52:10 +7:41
9 Matthias Leonhardt Switzerland 1:52:53 +8:24
10 Valentin Novikov Russian Federation 1:53:50 +9:21
11 Marcus Millegard Sweden 1:54:39 +10:10
12 Jan Sedivy Czech Republic 1:55:34 +11:05
13 Baptiste Rollier Switzerland 1:55:42 +11:13
14 Yury Tambasov Belarus 1:56:25 +11:56
15 Michal Smola Czech Republic 1:57:41 +13:12
16 Olav Lundanes Norway 1:57:42 +13:13
17 Alexey Bortnik Russian Federation 1:58:11 +13:42
18 Tue Lassen Denmark 1:58:15 +13:46
19 Holger Hott Norway 1:58:24 +13:55
20 Ionut Zinca Romania 1:59:35 +15:06
21 Anders Holmberg Sweden 1:59:56 +15:27
22 Frederic Tranchand France 2:00:01 +15:32
23 Mats Haldin Finland 2:00:11 +15:42
24 Tero Fohr Finland 2:00:24 +15:55
25 Leonid Novikov Russian Federation 2:00:43 +16:14
26 David Andersson Sweden 2:01:00 +16:31
27 Jonn Are Myhren Netherlands 2:01:22 +16:53
28 Oleksandr Marchuk Ukraine 2:02:26 +17:57
28 Jorgen Wickholm Finland 2:02:26 +17:57
30 Klaus Schgaguler Italy 2:02:48 +18:19
31 Gernot Kerschbaumer Austria 2:03:29 +19:00
32 Alexey Sidorov Russian Federation 2:03:40 +19:11
33 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 2:04:53 +20:24
34 Vincent Coupat France 2:05:59 +21:30
35 Denis Grishman Russian Federation 2:07:28 +22:59
36 Stanimir Belomazhev Bulgaria 2:09:58 +25:29
37 Jan Prochazka Czech Republic 2:11:52 +27:23
38 Tomas Dlabaja Czech Republic 2:14:00 +29:31
39 Peter Oberg Sweden 2:18:04 +33:35
40 Dmitry Mikhalkin Belarus 2:18:36 +34:07
41 Markus Lang Austria 2:23:27 +38:58
Thierry Gueorgiou France disqualified
Andrey Khramov Russian Federation disqualified
Mikhail Mamleev Italy disqualified
Matthias Merz Switzerland disqualified
Petteri Muukkonen Finland disqualified

Women

49 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Simone Niggli-Luder Switzerland 1:20:31
2 Dana Brozkova Czech Republic 1:21:53 +1:22
3 Helena Jansson Sweden 1:26:22 +5:51
4 Lina Persson Sweden 1:28:22 +7:51
5 Eva Jurenikova Czech Republic 1:28:56 +8:25
6 Maria Rantala Finland 1:29:00 +8:29
7 Lena Eliasson Sweden 1:29:24 +8:53
8 Vendula Haldin Klechova Czech Republic 1:29:37 +9:06
9 Vroni Koenig-Salmi Switzerland 1:29:56 +9:25
10 Emma Andersson  Sweden 1:31:46 +11:15
10 Anni-Maija Fincke Finland 1:31:46 +11:15
12 Tone Wigemyr Norway 1:34:33 +14:02
13 Aija Skrastina Latvia 1:35:42 +15:11
14 Svetlana Mironova Russian Federation 1:35:45 +15:14
15 Martina Zverinova Czech Republic 1:36:16 +15:45
16 Sarka Svobodna Czech Republic 1:36:54 +16:23
17 Caroline Cejka Switzerland 1:37:04 +16:33
18 Bodil Holmstrom Finland 1:37:05 +16:34
19 Julia Novikova Russian Federation 1:37:06 +16:35
20 Maria Magnusson Sweden 1:37:25 +16:54
21 Celine Dodin France 1:37:32 +17:01
22 Tatjana Jaksanova Russian Federation 1:37:41 +17:10
23 Heidi  Bagstevold Ostlid  Norway 1:38:02 +17:31
24 Radka Brozkova Czech Republic 1:38:40 +18:09
25 Sarah Rollins United Kingdom 1:39:04 +18:33
26 Maja Alm Denmark 1:39:48 +19:17
27 Galina Vinogradova Russian Federation 1:40:48 +20:17
28 Sara Luscher Switzerland 1:40:53 +20:22
29 Olga Sluta Ukraine 1:43:17 +22:46
30 Merja Rantanen Finland 1:43:27 +22:56
31 Evgeniya Ryapolova Russian Federation 1:43:38 +23:07
32 Silje  Jahren  Ekroll  Norway 1:44:44 +24:13
33 Kristina Rybakovaite Lithuania 1:44:46 +24:15
34 Rahel Friederich Switzerland 1:45:53 +25:22
35 Liis Johanson Estonia 1:46:02 +25:31
36 Pippa Archer United Kingdom 1:47:00 +26:29
37 Anne-Mari Leskinen Finland 1:48:11 +27:40
38 Fanni Gyurko Hungary 1:49:30 +28:59
39 Ekaterina Nikitina Popovich Russian Federation 1:50:25 +29:54
40 Merike Vanjuk Estonia 1:50:53 +30:22
41 Veronica Minoiu Romania 1:51:14 +30:43
42 Kine Steiwer Hallan Norway 1:53:10 +32:39
43 Kirti Rebane Estonia 1:54:29 +33:58
44 Michela Guizzardi Italy 2:00:53 +40:22
45 Ludmila Goceva Bulgaria 2:07:53 +47:22
46 Daryna Tomash Ukraine 2:11:06 +50:35
47 Liliana Goceva Bulgaria 2:17:35 +57:04
Elise Egseth Norway disqualified
Sandra Lauenstein Zurcher United States disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org