International Orienteering Federation

Official results for European Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: European Orienteering Championships
Organiser: Bulgaria
Date: 30 May 2010

Men

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Fabian Hertner Switzerland 14:45
2 Daniel Hubmann Switzerland 15:11 +0:26
3 Emil Wingstedt Sweden 15:14 +0:29
4 Matthias Merz Switzerland 15:21 +0:36
5 Matthias Leonhardt Switzerland 15:24 +0:39
6 Tue Lassen Denmark 15:29 +0:44
7 Andreas Kyburz Switzerland 15:33 +0:48
8 Marc Lauenstein Switzerland 15:35 +0:50
9 Vesa Taanila Finland 15:37 +0:52
10 Graham Gristwood United Kingdom 15:41 +0:56
11 Andrey Khramov Russian Federation 15:42 +0:57
12 Kiril Nikolov Bulgaria 15:43 +0:58
13 Marcus Millegard Sweden 15:44 +0:59
14 Oleksandr Starov Ukraine 15:45 +1:00
15 Tomas Dlabaja Czech Republic 15:47 +1:02
16 Anders Tiltnes Norway 15:49 +1:04
17 Michal Smola Czech Republic 15:50 +1:05
18 Holger Hott Norway 15:57 +1:12
19 Vincent Coupat France 16:03 +1:18
20 Mikkel Lund Denmark 16:09 +1:24
20 Olli-Markus Taivainen Finland 16:09 +1:24
22 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 16:10 +1:25
23 Mats Haldin Finland 16:15 +1:30
23 Anders Holmberg Sweden 16:15 +1:30
23 Frederic Tranchand France 16:15 +1:30
26 Scott Fraser United Kingdom 16:21 +1:36
26 Carl Kaas Codager Norway 16:21 +1:36
28 Soren Bobach Denmark 16:29 +1:44
28 Christian Christensen Denmark 16:29 +1:44
30 Peeter Pihl Estonia 16:34 +1:49
31 Lars Skjeset Norway 16:35 +1:50
32 Zsolt Lenkei Hungary 16:37 +1:52
32 Sander Vaher Estonia 16:37 +1:52
34 Jan Mrazek Czech Republic 16:38 +1:53
35 Marian Davidik Slovakia 16:43 +1:58
36 Edgars Bertuks Latvia 16:46 +2:01
37 Olav Lundanes Norway 16:47 +2:02
38 Stepan Kodeda Czech Republic 16:51 +2:06
38 Petteri Muukkonen Finland 16:51 +2:06
40 Alexey Sidorov Russian Federation 16:54 +2:09
41 Klaus Schgaguler Italy 16:58 +2:13
42 Giacomo Seidenari Italy 17:01 +2:16
43 Martin Binder Austria 17:10 +2:25
43 Grigory Lazarev Russian Federation 17:10 +2:25
45 Adam Kovacs Hungary 17:12 +2:27
46 Markus Lang Austria 17:15 +2:30
47 Evgeniy Krasnoyarov Russian Federation 17:22 +2:37
48 Dmitry Mikhalkin Belarus 17:30 +2:45
49 Christian Bobach Denmark 17:45 +3:00
50 Ivaylo Kamenarov Bulgaria 17:51 +3:06
Kalvis Mihailovs Latvia disqualified

Women

51 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Helena Jansson Sweden 14:36
2 Simone Niggli-Luder Switzerland 14:56 +0:20
3 Maja Alm Denmark 15:44 +1:08
4 Elise Egseth Norway 15:53 +1:17
4 Angela Wild Switzerland 15:53 +1:17
6 Dana Brozkova Czech Republic 16:08 +1:32
6 Signe Soes Denmark 16:08 +1:32
8 Celine Dodin France 16:10 +1:34
9 Karolina Arewang-Hojsgaard Sweden 16:12 +1:36
10 Caroline Cejka Switzerland 16:22 +1:46
10 Sarah Rollins United Kingdom 16:22 +1:46
12 Minna Kauppi Finland 16:27 +1:51
13 Anni-Maija Fincke Finland 16:40 +2:04
14 Sara Luscher Switzerland 16:42 +2:06
15 Sarka Svobodna Czech Republic 16:43 +2:07
16 Anne-Mari Leskinen Finland 16:46 +2:10
17 Rahel Friederich Switzerland 16:48 +2:12
18 Merja Rantanen Finland 16:49 +2:13
19 Eva Jurenikova Czech Republic 16:51 +2:15
20 Jenny Lonnkvist Sweden 16:54 +2:18
21 Amelie Chataing France 17:03 +2:27
22 Maria Magnusson Sweden 17:10 +2:34
22 Aija Skrastina Latvia 17:10 +2:34
24 Alia Sitdikova Russian Federation 17:14 +2:38
25 Galina Vinogradova Russian Federation 17:17 +2:41
26 Nataliya Vinogradova Russian Federation 17:18 +2:42
27 Radka Brozkova Czech Republic 17:20 +2:44
27 Lena Eliasson Sweden 17:20 +2:44
29 Helen Bridle United Kingdom 17:26 +2:50
29 Ursula Kadan Austria 17:26 +2:50
31 Nataliya Dimitrova Bulgaria 17:27 +2:51
32 Silje  Jahren  Ekroll  Norway 17:29 +2:53
33 Ines Brodmann Switzerland 17:33 +2:57
34 Svetlana Mironova Russian Federation 17:35 +2:59
35 Pippa Archer United Kingdom 17:39 +3:03
35 Iliana Ilieva Shandurkova Bulgaria 17:39 +3:03
37 Heidi  Bagstevold Ostlid  Norway 17:41 +3:05
37 Kine Steiwer Hallan Norway 17:41 +3:05
39 Fanni Gyurko Hungary 17:51 +3:15
40 Ida Marie  Bjoergul Naess  Norway 18:06 +3:30
41 Bernadett Kelemen Hungary 18:13 +3:37
42 Ekaterina Nikitina Popovich Russian Federation 18:16 +3:40
43 Liis Johanson Estonia 18:23 +3:47
44 Laura Vike Latvia 18:36 +4:00
45 Carla Guillen Escriba Spain 18:40 +4:04
46 Monika Topinkova Czech Republic 18:48 +4:12
47 Sandra Lauenstein Zurcher United States 19:01 +4:25
48 Nina Temyakova Russian Federation 19:40 +5:04
49 Anna  Arques Serrallonga  Spain 19:49 +5:13
50 Andra Cecilia Anghel Romania 20:48 +6:12
51 Veronica Minoiu Romania 26:26 +11:50

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org