International Orienteering Federation

Official results for Craft-cup E1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Craft-cup E1
Organiser: Norway
Date: 16 May 2010

Men

77 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Hans Gunnar Omdal Norway 1:30:24
2 Daniel Hubmann Switzerland 1:34:24 +4:00
3 Anders Nordberg Norway 1:34:33 +4:09
4 Mats Haldin Finland 1:35:07 +4:43
5 Tero Fohr Finland 1:35:09 +4:45
6 Marc Lauenstein Switzerland 1:35:56 +5:32
7 Olav Lundanes Norway 1:36:09 +5:45
8 Carl Kaas Codager Norway 1:36:37 +6:13
9 Havard Lucasen Norway 1:37:23 +6:59
10 Holger Hott Norway 1:37:57 +7:33
11 Fabian Hertner Switzerland 1:37:58 +7:34
12 Jarkko Huovila Finland 1:38:09 +7:45
13 Audun Weltzien Norway 1:38:11 +7:47
14 Baptiste Rollier Switzerland 1:39:35 +9:11
15 Jani Lakanen Finland 1:39:58 +9:34
15 Anders Tiltnes Norway 1:39:58 +9:34
17 Matthias Merz Switzerland 1:41:22 +10:58
18 Anders Skarholt Norway 1:41:52 +11:28
19 Matthias Leonhardt Switzerland 1:42:12 +11:48
20 Andreas Kyburz Switzerland 1:42:20 +11:56
21 Jonn Are Myhren Netherlands 1:42:24 +12:00
22 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 1:43:00 +12:36
23 Lars Skjeset Norway 1:43:19 +12:55
24 Olli-Markus Taivainen Finland 1:44:04 +13:40
25 Ulf  Indgaard Forseth  Norway 1:44:41 +14:17
26 Torbjorn Sagberg Norway 1:44:44 +14:20
27 Christian Kahrs Norway 1:45:02 +14:38
28 Ivar Haugen Norway 1:45:34 +15:10
29 Matthias Niggli Switzerland 1:45:38 +15:14
30 Sindre Osthagen Norway 1:45:44 +15:20
31 Espen Fiskum Norway 1:46:17 +15:53
32 Jon Pedersen Norway 1:46:18 +15:54
33 Martin Hubmann Switzerland 1:47:08 +16:44
34 Andreas Muller Switzerland 1:47:18 +16:54
35 Rune Olsen Denmark 1:48:21 +17:57
36 Petteri Muukkonen Finland 1:48:31 +18:07
37 Topi Anjala Finland 1:48:32 +18:08
38 Bjorn Eriksen Norway 1:48:35 +18:11
39 Oyvind Helgerud Norway 1:48:38 +18:14
40 Tue Lassen Denmark 1:49:09 +18:45
41 Jim Oystein Nybraten Norway 1:49:18 +18:54
42 Chris Forne New Zealand 1:49:43 +19:19
43 Havard Vassenden Norway 1:50:00 +19:36
44 Olav Johannes Deelstra Netherlands 1:50:40 +20:16
45 Hannu Airila Finland 1:50:47 +20:23
46 Jonas Juveli Norway 1:51:51 +21:27
47 Andreas Hoye Norway 1:53:15 +22:51
48 Eirik Rustad Norway 1:53:29 +23:05
49 Stefan Zwicky Switzerland 1:53:42 +23:18
50 Morten Urdal Bakke Norway 1:54:01 +23:37
51 Knut  Rekaa Sveinung  Norway 1:54:54 +24:30
52 Martin  Soukup Grotle  Norway 1:55:09 +24:45
53 Severin Howald Switzerland 1:56:07 +25:43
54 Kim Fagerudd Finland 1:57:37 +27:13
55 Erik Sagvolden Norway 1:58:02 +27:38
56 Tore  Berdal Bjorseth  Norway 1:58:52 +28:28
57 Oyvind Lund Norway 1:59:59 +29:35
58 Dag Steinar Ragvin Norway 2:00:04 +29:40
59 Eirik Watterdal Norway 2:01:04 +30:40
60 Eivind Resser Norway 2:01:27 +31:03
61 Sindre Haverstad Jansson Norway 2:02:26 +32:02
62 Philipp Sauter Switzerland 2:02:48 +32:24
63 Sverre  Kaas Waaler Norway 2:04:20 +33:56
64 Trygve Tomta Norway 2:04:22 +33:58
65 Michael Smith Canada 2:04:41 +34:17
66 Dag Aalvik Norway 2:05:13 +34:49
67 Oyvind Stokseth Norway 2:05:34 +35:10
68 Ola Marius Pedersen Norway 2:08:53 +38:29
69 Saga Vegard Brun Norway 2:10:10 +39:46
70 Lars Hol Moholdt Norway 2:12:51 +42:27
71 Arild Nomeland Norway 2:13:18 +42:54
72 Jorgen Fiskum Norway 2:26:02 +55:38
Bjorn Ekeberg Norway disqualified
Pasi Ikonen Finland disqualified
Dominik Koch Switzerland disqualified
Andreas Ruedlinger Switzerland disqualified
Morten Westergard Norway disqualified

Women

47 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Simone Niggli-Luder Switzerland 1:10:48
2 Hanne Sandstad Norway 1:18:05 +7:17
3 Heidi  Bagstevold Ostlid  Norway 1:18:36 +7:48
4 Minna Kauppi Finland 1:18:39 +7:51
5 Tone Wigemyr Norway 1:18:43 +7:55
6 Silje  Jahren  Ekroll  Norway 1:19:40 +8:52
7 Vendula Haldin Klechova Czech Republic 1:20:28 +9:40
8 Ines Brodmann Switzerland 1:20:57 +10:09
9 Angela Wild Switzerland 1:21:02 +10:14
10 Vroni Koenig-Salmi Switzerland 1:21:19 +10:31
11 Line Hagmann Norway 1:21:52 +11:04
12 Bodil Holmstrom Finland 1:23:24 +12:36
13 Kine Steiwer Hallan Norway 1:23:33 +12:45
14 Caroline Cejka Switzerland 1:23:48 +13:00
15 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 1:24:03 +13:15
16 Kine Gulliksen Norway 1:26:16 +15:28
17 Britt  Nydal Ingunn  Norway 1:27:00 +16:12
18 Siri Ulvestad Norway 1:27:11 +16:23
19 Rahel Friederich Switzerland 1:27:19 +16:31
20 Mari Fasting Norway 1:27:23 +16:35
21 Sara Luscher Switzerland 1:27:59 +17:11
22 Karianne Ruud Norway 1:30:07 +19:19
23 Judith Wyder Switzerland 1:30:23 +19:35
24 Nicole Ragvin Norway 1:31:33 +20:45
25 Anni-Maija Fincke Finland 1:31:55 +21:07
26 Karoliina Sundberg Finland 1:32:08 +21:20
27 Anne-Mari Leskinen Finland 1:32:19 +21:31
28 Ida Marie  Bjoergul Naess  Norway 1:32:44 +21:56
29 Mali  Nielsen Fjogstad Norway 1:32:56 +22:08
30 Irene Beate  Arnevik Ohrn Norway 1:33:07 +22:19
31 Iliana Ilieva Shandurkova Bulgaria 1:35:12 +24:24
32 Agni  Nielsen Fjogstad Norway 1:36:11 +25:23
33 Hanna H. Nordbroden Norway 1:36:30 +25:42
34 Betty Ann Bjerkreim Nilsen Norway 1:37:50 +27:02
35 Lone Brochmann Norway 1:39:14 +28:26
36 Elen Katrine Skjerve Norway 1:39:15 +28:27
37 Lene Godager Norway 1:42:23 +31:35
38 Sandra Lauenstein Zurcher United States 1:43:12 +32:24
39 Siri Eidnes Norway 1:44:02 +33:14
40 Solveig Vassenden Norway 1:48:12 +37:24
41 Siri Vilberg Norway 1:51:10 +40:22
42 Hege  Johannessen Holth  Norway 1:51:28 +40:40
43 Kristin Aastebol Norway 1:54:18 +43:30
44 Karoline Andersen Norway 1:56:01 +45:13
45 Marit Isachsen Norway 2:11:56 +1:01:08
Mathilde  Skaare Korvald Norway disqualified
Seline Stalder Switzerland disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
WOC 2019 banner
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org