International Orienteering Federation

Official results for Asian Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Asian Orienteering Championships
Organiser: Japan
Date: 4 May 2010

Classes: Show all | Men | Women

Men

53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Shigeyuki KoizumiJapanJapan1:27:35
2Shunsuke KonnoJapanJapan1:29:07+1:32
3Koji KashimadaJapanJapan1:30:25+2:50
4Toshiyuki MatsuzawaJapanJapan1:32:23+4:48
5Daisuke YamaguchiJapanJapan1:32:38+5:03
6Hiroyuki KatoJapanJapan1:33:13+5:38
7Takashi FujinumaJapanJapan1:35:45+8:10
8Dai YagishitaJapanJapan1:36:40+9:05
9Hironori KatayamaJapanJapan1:38:27+10:52
10Ryo KobayashiJapanJapan1:38:46+11:11
11Yutaro KataokaJapanJapan1:43:00+15:25
12Takeo ShinoharaJapanJapan1:45:17+17:42
13Nobuhiro NishioJapanJapan1:45:30+17:55
14Motofumi MaruiJapanJapan1:45:31+17:56
15Takahiro OtaJapanJapan1:47:05+19:30
16Andreas ErikssonSwedenSweden1:48:23+20:48
17Shinichiro SakuramotoJapanJapan1:48:41+21:06
18Kohei OnishiJapanJapan1:49:38+22:03
19Takanori ArataJapanJapan1:49:48+22:13
20Kenya MatsuiJapanJapan1:50:58+23:23
21Kezhan XueChinaChina1:51:02+23:27
22Atsushi KoyamaJapanJapan1:51:26+23:51
23Noriaki TarumiJapanJapan1:52:04+24:29
24Kiyoshi KogureJapanJapan1:52:12+24:37
25Yuta TanikawaJapanJapan1:53:47+26:12
26Munehiro TadaJapanJapan1:54:16+26:41
27Yoshinori SasakiJapanJapan1:54:36+27:01
28Tomoyuki GengoJapanJapan1:55:12+27:37
29Timur ArtyukhinKazakhstanKazakhstan1:57:34+29:59
30Takashi FujuJapanJapan1:58:37+31:02
31Takahisa MizushimaJapanJapan1:58:40+31:05
32Shinichi HayashiJapanJapan2:01:29+33:54
33Yasuhiro MatsumotoJapanJapan2:01:55+34:20
34Tsutomu YoshidaJapanJapan2:02:55+35:20
35Shinji YamamotoJapanJapan2:03:12+35:37
36Yohei IkeJapanJapan2:03:47+36:12
37Denis VlasovKazakhstanKazakhstan2:04:50+37:15
38Sam Choi LamHong KongHong Kong2:04:57+37:22
39Kwok Keung YeungHong KongHong Kong2:05:32+37:57
40Cheng-Hsiung ChenChinese TaipeiChinese Taipei2:07:50+40:15
41Hsiao Chun LaiChinese TaipeiChinese Taipei2:12:39+45:04
42Chun Kit TangHong KongHong Kong2:13:41+46:06
43Yoshinobu YamaneJapanJapan2:17:44+50:09
44Yoshiki MiyamotoJapanJapan2:17:58+50:23
45Hwang Myung BaeKorea, Republic ofKorea, Republic of2:22:47+55:12
46Chi Kin ManHong KongHong Kong2:27:51+1:00:16
47Kunihiko TanoJapanJapan2:37:15+1:09:40
48Che-Hao ChangChinese TaipeiChinese Taipei3:22:22+1:54:47
Kai Yuan HsiaoChinese TaipeiChinese Taipeidisqualified
Ha Tae HyunKorea, Republic ofKorea, Republic ofdisqualified
Joung-Man MoonKorea, Republic ofKorea, Republic ofdisqualified
Kyong Sa RiKorea, Democratic People's Republic ofKorea, Democratic People's Republic ofdisqualified
Wataru TeragauchiJapanJapandisqualified

Women

27 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Ji LiChinaChina59:52
2Shuangyan HaoChinaChina1:07:02+7:10
3Mingyue ZhuChinaChina1:10:07+10:15
4Yoko BambaJapanJapan1:11:40+11:48
5Shuko HotogeJapanJapan1:14:04+14:12
6Mikiko MinagawaJapanJapan1:15:27+15:35
6Yingwei WangChinaChina1:15:27+15:35
8Marie SekiyaJapanJapan1:17:17+17:25
9Sanae SaitoJapanJapan1:17:18+17:26
10Naoko KanoJapanJapan1:20:41+20:49
11Rika TajimaJapanJapan1:21:24+21:32
12Madoka KogureJapanJapan1:22:29+22:37
13Shenghuan WenChinaChina1:22:32+22:40
14Fei LiChinaChina1:22:37+22:45
15Akane InabaJapanJapan1:24:05+24:13
16Riana KhassanovaKazakhstanKazakhstan1:34:16+34:24
17Yoshiko SakaiJapanJapan1:34:53+35:01
18Yuki TakanoJapanJapan1:35:52+36:00
19Eriko IdeJapanJapan1:38:04+38:12
20Naoko ShimuraJapanJapan1:38:16+38:24
21Shu Chen TsaiChinese TaipeiChinese Taipei1:38:53+39:01
22Mariya VlassovaKazakhstanKazakhstan1:39:31+39:39
23Wai Lan Iris LuiHong KongHong Kong1:42:37+42:45
24Wan-Jyun SieChinese TaipeiChinese Taipei1:48:41+48:49
25Elmira MoldashevaKazakhstanKazakhstan1:50:41+50:49
26Chieh ChenChinese TaipeiChinese Taipei1:53:52+54:00
27Sophia Kar Tam BikHong KongHong Kong2:02:29+1:02:37

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Eventor World