International Orienteering Federation

Official results for Hungarian MTBO Cup / World Cup Event 1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Hungarian MTBO Cup / World Cup Event 1
Organiser: Hungary
Date: 23 April 2010

Men

71 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Samuli SaarelaFinlandFinland25:55
2Erik  Knudsen Skovgaard DenmarkDenmark26:55+1:00
3Jaroslav RyglCzech RepublicCzech Republic27:15+1:20
4Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic27:31+1:36
5Jussi LaurilaFinlandFinland27:35+1:40
6Tobias BreitschadelAustriaAustria27:42+1:47
7Matthieu BarthelemyFranceFrance27:49+1:54
8Bjarke RefslundDenmarkDenmark28:25+2:30
8Beat SchaffnerSwitzerlandSwitzerland28:25+2:30
10Ruslan GritsanRussian FederationRussian Federation28:51+2:56
11Tuukka TurkkaFinlandFinland29:08+3:13
12Maxim ZhurkinRussian FederationRussian Federation30:01+4:06
13Laszlo RozsaHungaryHungary30:04+4:09
14Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic30:05+4:10
15Matus TrnovecSlovakiaSlovakia30:15+4:20
16Petras AndrasiunasLithuaniaLithuania30:34+4:39
17Andrey KornevRussian FederationRussian Federation30:35+4:40
18Juho SaarinenFinlandFinland31:02+5:07
19Pavol PaprckaSlovakiaSlovakia31:20+5:25
20Frantisek BogarCzech RepublicCzech Republic31:21+5:26
21Sarunas DmukauskasLithuaniaLithuania31:49+5:54
22James WeltiSwitzerlandSwitzerland32:18+6:23
23Giaime OriggiItalyItaly32:29+6:34
24Alberto BethazItalyItaly33:01+7:06
25Andy ConnUnited KingdomGreat Britain33:02+7:07
25Nick RotterGermanyGermany33:02+7:07
27Davide MachadoPortugalPortugal33:06+7:11
28Ferenc LevaiHungaryHungary33:16+7:21
29Rasmus SoegaardDenmarkDenmark33:28+7:33
30Mark StodgellUnited KingdomGreat Britain33:40+7:45
31Simon SegerSwitzerlandSwitzerland33:47+7:52
32Clement SouvrayFranceFrance34:14+8:19
33Andreas BergmannDenmarkDenmark34:37+8:42
34Oleksiy ZhdanovychUkraineUkraine34:53+8:58
35Ferents GutlebetUkraineUkraine35:08+9:13
35Grigory MedvedevRussian FederationRussian Federation35:08+9:13
37Rolf WermelingerSwitzerlandSwitzerland35:41+9:46
38Adam BeothyHungaryHungary35:56+10:01
39Piero TurraItalyItaly36:10+10:15
40Benjamin MichaelGermanyGermany36:31+10:36
41Kazushi HiguchiJapanJapan37:00+11:05
42Tautvydas ZilinskasLithuaniaLithuania37:11+11:16
43Rastislav MalatekSlovakiaSlovakia37:50+11:55
44Falk WenzelGermanyGermany38:18+12:23
45Paulo AlipioPortugalPortugal38:57+13:02
46Elvis ForaboscoCroatiaCroatia39:01+13:06
47Vladimir KoltunovRussian FederationRussian Federation39:44+13:49
48Mark HusterGermanyGermany40:42+14:47
49Torsten KaufmannGermanyGermany41:27+15:32
50Marcell HorvathHungaryHungary42:24+16:29
51Bence NemethHungaryHungary42:34+16:39
52Artur JackiewiczPolandPoland44:26+18:31
53Henrik  Johansen Konge DenmarkDenmark50:09+24:14
Henrikas AntanaviciusLithuaniaLithuaniadisqualified
Richard ChrappaSlovakiaSlovakiadisqualified
Luca DallavalleItalyItalydisqualified
Albert DennyGermanyGermanydisqualified
Joao FerreiraPortugalPortugaldisqualified
Maciej GromadkaPolandPolanddisqualified
Kevin HaselsbergerAustriaAustriadisqualified
Jiri HradilCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Andreas KonringDenmarkDenmarkdisqualified
Victor KorchaginRussian FederationRussian Federationdisqualified
Daniel MarquesPortugalPortugaldisqualified
Karol MyszkowskiPolandPolanddisqualified
Laszlo PaulovitsHungaryHungarydisqualified
Marek PospisekCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Andreas RiefAustriaAustriadisqualified
Mario RuggieroItalyItalydisqualified
Martin ThomasethItalyItalydisqualified
Stefane ToussaintFranceFrancedisqualified

Women

46 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Michaela GigonAustriaAustria26:17
2Ingrid StengardFinlandFinland26:34+0:17
3Marika HaraFinlandFinland26:44+0:27
4Hana BajtosovaFranceFrance27:06+0:49
5Nadia MikryukovaRussian FederationRussian Federation27:50+1:33
6Rikke KornvigDenmarkDenmark28:02+1:45
7Gaelle BarletFranceFrance28:05+1:48
8Christine Schaffner RaeberSwitzerlandSwitzerland28:07+1:50
9Ksenia ChernykhRussian FederationRussian Federation28:20+2:03
10Martina TichovskaCzech RepublicCzech Republic28:22+2:05
11Sonja ZinklAustriaAustria28:46+2:29
12Emily BenhamUnited KingdomGreat Britain28:55+2:38
13Karolina MickeviciuteLithuaniaLithuania29:14+2:57
14Hana La CarbonaraCzech RepublicCzech Republic29:35+3:18
15Anke DannowskiGermanyGermany29:52+3:35
16Michaela LacigovaCzech RepublicCzech Republic29:54+3:37
17Renata PaulickovaCzech RepublicCzech Republic30:00+3:43
18Anna FuzyHungaryHungary30:12+3:55
19Maja RothweilerSwitzerlandSwitzerland30:18+4:01
20Ekaterina KononovaRussian FederationRussian Federation30:53+4:36
21Eva Novai MakraiHungaryHungary31:02+4:45
22Asta SimkonieneLithuaniaLithuania31:10+4:53
23Ann-Dorthe LisbygdDenmarkDenmark31:23+5:06
24Madeleine KammererFranceFrance31:43+5:26
25Anna KaminskaPolandPoland31:47+5:30
26Brigitta KoosHungaryHungary32:01+5:44
27Valerie BazaudFranceFrance32:11+5:54
28Susanna LaurilaFinlandFinland32:16+5:59
29Melanie SimpsonAustraliaAustralia32:24+6:07
30Veronika CsehHungaryHungary32:49+6:32
31Alena DurcovaSlovakiaSlovakia32:54+6:37
32Anna TelyakevychUkraineUkraine33:30+7:13
33Susana PontesPortugalPortugal34:18+8:01
34Elena NemchenkoRussian FederationRussian Federation34:22+8:05
35Natalia SzherbakovaRussian FederationRussian Federation34:49+8:32
36Sarah BaylissUnited KingdomGreat Britain35:02+8:45
37Tatiana KaluginaRussian FederationRussian Federation36:42+10:25
38Anita NowakowskaPolandPoland37:34+11:17
39Vira ZhdanovychUkraineUkraine38:27+12:10
40Stanislava FajtovaSlovakiaSlovakia39:02+12:45
41Vaida ReinartaiteLithuaniaLithuania40:14+13:57
42Agnes SimonHungaryHungary44:55+18:38
43Malene TelyakevychDenmarkDenmark46:08+19:51
Hana DolezalovaCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Marie HrdinovaCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Daniela TrnovcovaSlovakiaSlovakiadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
Bryzos
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org