International Orienteering Federation

Official results for World Cup Event 1

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Cup Event 1
Organiser: Russian Federation
Date: 15 January 2010

Men

51 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Olli-Markus TaivainenFinlandFinland57:23
2Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation58:03+0:40
3Erik RostSwedenSweden58:09+0:46
4Andrei LamovRussian FederationRussian Federation58:23+1:00
5Lars Hol MoholdtNorwayNorway58:30+1:07
6Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation59:06+1:43
7Michail SorokinKazakhstanKazakhstan59:19+1:56
8Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation59:20+1:57
9Peter ArnessonSwedenSweden59:25+2:02
10Teemu KongasFinlandFinland59:46+2:23
11Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation1:00:17+2:54
12Andrei GruzdevRussian FederationRussian Federation1:01:11+3:48
13Eivind TonnaNorwayNorway1:01:12+3:49
14Johan GranathSwedenSweden1:01:13+3:50
15Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland1:01:14+3:51
16Hans Jorgen KvaleNorwayNorway1:01:27+4:04
17Sergey OsipovRussian FederationRussian Federation1:01:57+4:34
18Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria1:02:40+5:17
19Staffan TunisFinlandFinland1:02:41+5:18
20Janne HakkinenFinlandFinland1:02:42+5:19
21Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic1:02:49+5:26
22Ivan ShakirovRussian FederationRussian Federation1:02:56+5:33
23Martin HammarbergSwedenSweden1:03:32+6:09
24Matti KeskinarkausFinlandFinland1:05:02+7:39
25Oyvind WatterdalNorwayNorway1:06:04+8:41
26Joel SjolanderSwedenSweden1:06:22+8:59
27Eirik WatterdalNorwayNorway1:06:40+9:17
28Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland1:06:41+9:18
29Juho-Matti TaivainenFinlandFinland1:07:00+9:37
30Alexandr BabenkoKazakhstanKazakhstan1:09:05+11:42
31Ove SaetraNorwayNorway1:09:43+12:20
32Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic1:09:47+12:24
33Tarvo KlaasimaeEstoniaEstonia1:09:53+12:30
34Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic1:09:54+12:31
35Arsen ZhuravelUkraineUkraine1:11:47+14:24
36Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland1:12:05+14:42
37Priit RandmanEstoniaEstonia1:12:42+15:19
38Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic1:13:45+16:22
39Bernd KohlschmidtGermanyGermany1:15:03+17:40
40Oleksiy UfimtsevUkraineUkraine1:15:22+17:59
41Vitalij LilichenkovKazakhstanKazakhstan1:15:23+18:00
42Alexey NemtcevKazakhstanKazakhstan1:15:43+18:20
43Aslan TokbajevKazakhstanKazakhstan1:16:23+19:00
44Aleksandr ZeninKazakhstanKazakhstan1:22:19+24:56
45Philipp KlegerSwitzerlandSwitzerland1:23:29+26:06
46Manuel NegrelloItalyItaly1:29:40+32:17
47Taras StadnykUkraineUkraine1:43:53+46:30
48Oleksandr GaidaiUkraineUkraine1:47:45+50:22
49Sergey VoronovBelarusBelarus1:52:22+54:59
Daniele OrlerItalyItalydisqualified
Thomas ZanonerItalyItalydisqualified

Women

29 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Natalya TomilovaRussian FederationRussian Federation48:06
2Liisa AnttilaFinlandFinland48:47+0:41
3Helene SoderlundSwedenSweden48:49+0:43
4Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan50:27+2:21
5Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation50:31+2:25
6Josefine EngstromSwedenSweden50:34+2:28
7Marttiina JoensuuFinlandFinland51:19+3:13
8Natalia NaumovaRussian FederationRussian Federation51:21+3:15
9Olga TrifanovaRussian FederationRussian Federation52:01+3:55
10Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federation52:03+3:57
11Laura Kempas SalmiFinlandFinland52:37+4:31
12Pernilla TunisFinlandFinland52:49+4:43
13Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden54:09+6:03
14Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation54:15+6:09
15Kajsa RichardssonSwedenSweden54:24+6:18
16Tiia TallilaFinlandFinland54:25+6:19
17Elin VedinSwedenSweden54:40+6:34
18Marte ReenaasNorwayNorway56:03+7:57
19Anni HonkimaaFinlandFinland56:05+7:59
20Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway1:00:03+11:57
21Tatiana MedvedevaRussian FederationRussian Federation1:01:00+12:54
22Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation1:01:47+13:41
23Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland1:02:04+13:58
24Tatyana GavrilovaKazakhstanKazakhstan1:04:38+16:32
24Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland1:04:38+16:32
26Elmira MoldashevaKazakhstanKazakhstan1:11:00+22:54
27Mariya VlassovaKazakhstanKazakhstan1:12:46+24:40
28Yalina KornilovaKazakhstanKazakhstan1:18:40+30:34
Evgenia KuzminaKazakhstanKazakhstandisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 Banner 2
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org