International Orienteering Federation

Official results for Swiss Cup / PostFinance Sprint / World Cup Event 8

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swiss Cup / PostFinance Sprint / World Cup Event 8
Organiser: Switzerland
Date: 26 September 2009

Men

53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland31:50
2Mikhail MamleevItalyItaly32:38+0:48
3David AnderssonSwedenSweden32:53+1:03
4Baptiste RollierSwitzerlandSwitzerland33:09+1:19
5David SchneiderSwitzerlandSwitzerland33:19+1:29
6Thierry GueorgiouFranceFrance33:21+1:31
7Andreas KyburzSwitzerlandSwitzerland33:27+1:37
8Fabian HertnerSwitzerlandSwitzerland33:35+1:45
9Emil WingstedtSwedenSweden33:37+1:47
10Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland33:47+1:57
11Dmitriy TsvetkovRussian FederationRussian Federation33:56+2:06
12Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland33:58+2:08
13Olav LundanesNorwayNorway34:01+2:11
14Philippe AdamskiFranceFrance34:14+2:24
14Marc LauensteinSwitzerlandSwitzerland34:14+2:24
16William LindSwedenSweden34:27+2:37
17Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation34:36+2:46
18Raffael HuberSwitzerlandSwitzerland34:40+2:50
19Andreas RuedlingerSwitzerlandSwitzerland34:42+2:52
20Francois GononFranceFrance34:48+2:58
21Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain34:52+3:02
22Anders NordbergNorwayNorway34:53+3:03
23Topi AnjalaFinlandFinland35:03+3:13
24Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway35:04+3:14
25Peter ObergSwedenSweden35:06+3:16
26Dominik KochSwitzerlandSwitzerland35:09+3:19
27Soren BobachDenmarkDenmark35:16+3:26
28Christian ChristensenDenmarkDenmark35:17+3:27
29Marcus MillegardSwedenSweden35:19+3:29
30Mattias MillingerSwedenSweden35:33+3:43
30Ionut ZincaRomaniaRomania35:33+3:43
32Mats HaldinFinlandFinland35:39+3:49
32Andreas MullerSwitzerlandSwitzerland35:39+3:49
34Klaus SchgagulerItalyItaly35:42+3:52
35Mats TroengSwedenSweden36:14+4:24
36Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic36:18+4:28
37Martin BinderAustriaAustria36:19+4:29
37Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic36:19+4:29
37Erik RostSwedenSweden36:19+4:29
40Tuomas TervoFinlandFinland36:31+4:41
41Benno SchulerSwitzerlandSwitzerland36:34+4:44
42Tue LassenDenmarkDenmark37:05+5:15
43Jan ProchazkaCzech RepublicCzech Republic37:18+5:28
44Christian BobachDenmarkDenmark37:28+5:38
45Kiril NikolovBulgariaBulgaria37:29+5:39
46Marco SeppiItalyItaly37:57+6:07
46Michele TavernaroItalyItaly37:57+6:07
48Michele CaraglioItalyItaly38:16+6:26
49Soren LoschGermanyGermany38:30+6:40
50Alessio TenaniItalyItaly39:46+7:56
51Modestas BacysLithuaniaLithuania42:09+10:19
52Ronaldo Andre Castelo dos Santos de AlmeidaBrazilBrazil56:43+24:53
Tero FohrFinlandFinlanddisqualified

Women

50 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland35:12
2Helena JanssonSwedenSweden35:20+0:08
3Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic35:55+0:43
4Lea MullerSwitzerlandSwitzerland36:16+1:04
5Kajsa NilssonSwedenSweden36:20+1:08
6Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway36:55+1:43
7Karolina Arewang-HojsgaardSwedenSweden37:15+2:03
8Jenny LonnkvistSwedenSweden37:21+2:09
9Marianne AndersenNorwayNorway37:42+2:30
10Linnea GustafssonSwedenSweden37:52+2:40
11Maja AlmDenmarkDenmark37:55+2:43
12Sara LuscherSwitzerlandSwitzerland38:22+3:10
13Signe SoesDenmarkDenmark38:38+3:26
14Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic38:46+3:34
15Caroline CejkaSwitzerlandSwitzerland38:48+3:36
16Vroni Koenig-SalmiSwitzerlandSwitzerland39:05+3:53
17Judith WyderSwitzerlandSwitzerland39:27+4:15
18Anne-Mari LeskinenFinlandFinland39:28+4:16
19Maria MagnussonSwedenSweden39:40+4:28
20Anni-Maija FinckeFinlandFinland39:45+4:33
21Ines BrodmannSwitzerlandSwitzerland39:48+4:36
22Radka BrozkovaCzech RepublicCzech Republic39:49+4:37
23Rahel FriederichSwitzerlandSwitzerland39:56+4:44
24Emma JohanssonSwedenSweden40:16+5:04
25Elise EgsethNorwayNorway40:36+5:24
26Sabine HauswirthSwitzerlandSwitzerland41:08+5:56
27Angela WildSwitzerlandSwitzerland41:09+5:57
28Celine DodinFranceFrance41:14+6:02
29Bodil HolmstromFinlandFinland41:17+6:05
30Galina VinogradovaRussian FederationRussian Federation41:46+6:34
31Amelie ChataingFranceFrance42:16+7:04
32Sara WurmliSwitzerlandSwitzerland42:19+7:07
33Lina StrandSwedenSweden42:38+7:26
34Betty Ann Bjerkreim NilsenNorwayNorway42:40+7:28
35Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain42:46+7:34
36Brigitte MuhlemannSwitzerlandSwitzerland43:05+7:53
37Karoliina SundbergFinlandFinland43:58+8:46
38Capucine VercellottiFranceFrance44:23+9:11
39Veronica MinoiuRomaniaRomania44:32+9:20
40Franziska WollebSwitzerlandSwitzerland44:58+9:46
41Maria Novella SbaragliaItalyItaly45:30+10:18
42Zenia  Mogensen HejlskovDenmarkDenmark46:16+11:04
43Rasa PtasekaiteLithuaniaLithuania46:18+11:06
44Christine KirchlechnerItalyItaly47:01+11:49
45Marit Thea LillehovAustriaAustria47:47+12:35
46Nicole ScaletItalyItaly47:55+12:43
47Ursula Binder PolzerAustriaAustria48:01+12:49
48Sandra Lauenstein ZurcherUnited StatesUnited States48:45+13:33
49Claudia ZanetelItalyItaly53:21+18:09
Karin LeonhardtAustriaAustriadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org