International Orienteering Federation

Official results for Swiss Cup / PostFinance Sprint / World Cup Event 8

Event informationShow result list by classShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Swiss Cup / PostFinance Sprint / World Cup Event 8
Organiser: Switzerland
Date: 26 September 2009

Men

53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland31:50
2Mikhail MamleevItalyItaly32:38+0:48
3David AnderssonSwedenSweden32:53+1:03
4Baptiste RollierSwitzerlandSwitzerland33:09+1:19
5David SchneiderSwitzerlandSwitzerland33:19+1:29
6Thierry GueorgiouFranceFrance33:21+1:31
7Andreas KyburzSwitzerlandSwitzerland33:27+1:37
8Fabian HertnerSwitzerlandSwitzerland33:35+1:45
9Emil WingstedtSwedenSweden33:37+1:47
10Matthias MerzSwitzerlandSwitzerland33:47+1:57
11Dmitriy TsvetkovRussian FederationRussian Federation33:56+2:06
12Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland33:58+2:08
13Olav LundanesNorwayNorway34:01+2:11
14Philippe AdamskiFranceFrance34:14+2:24
14Marc LauensteinSwitzerlandSwitzerland34:14+2:24
16William LindSwedenSweden34:27+2:37
17Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation34:36+2:46
18Raffael HuberSwitzerlandSwitzerland34:40+2:50
19Andreas RuedlingerSwitzerlandSwitzerland34:42+2:52
20Francois GononFranceFrance34:48+2:58
21Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain34:52+3:02
22Anders NordbergNorwayNorway34:53+3:03
23Topi AnjalaFinlandFinland35:03+3:13
24Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway35:04+3:14
25Peter ObergSwedenSweden35:06+3:16
26Dominik KochSwitzerlandSwitzerland35:09+3:19
27Soren BobachDenmarkDenmark35:16+3:26
28Christian ChristensenDenmarkDenmark35:17+3:27
29Marcus MillegardSwedenSweden35:19+3:29
30Mattias MillingerSwedenSweden35:33+3:43
30Ionut ZincaRomaniaRomania35:33+3:43
32Mats HaldinFinlandFinland35:39+3:49
32Andreas MullerSwitzerlandSwitzerland35:39+3:49
34Klaus SchgagulerItalyItaly35:42+3:52
35Mats TroengSwedenSweden36:14+4:24
36Michal SmolaCzech RepublicCzech Republic36:18+4:28
37Martin BinderAustriaAustria36:19+4:29
37Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic36:19+4:29
37Erik RostSwedenSweden36:19+4:29
40Tuomas TervoFinlandFinland36:31+4:41
41Benno SchulerSwitzerlandSwitzerland36:34+4:44
42Tue LassenDenmarkDenmark37:05+5:15
43Jan ProchazkaCzech RepublicCzech Republic37:18+5:28
44Christian BobachDenmarkDenmark37:28+5:38
45Kiril NikolovBulgariaBulgaria37:29+5:39
46Marco SeppiItalyItaly37:57+6:07
46Michele TavernaroItalyItaly37:57+6:07
48Michele CaraglioItalyItaly38:16+6:26
49Soren LoschGermanyGermany38:30+6:40
50Alessio TenaniItalyItaly39:46+7:56
51Modestas BacysLithuaniaLithuania42:09+10:19
52Ronaldo Andre Castelo dos Santos de AlmeidaBrazilBrazil56:43+24:53
Tero FohrFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org