International Orienteering Federation

Official results for WOC Sprint Distance Qualification C

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Sprint Distance Qualification C
Organiser: Hungary
Date: 20 August 2009

Men

37 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Olav Lundanes Norway 14:40
2 Jarkko Huovila Finland 15:10 +0:30
3 Daniel Hubmann Switzerland 15:18 +0:38
4 Klaus Schgaguler Italy 15:21 +0:41
5 Wojciech Kowalski Poland 15:25 +0:45
6 Zsolt Lenkei Hungary 15:26 +0:46
7 Vilius Aleliunas Lithuania 15:38 +0:58
8 Damien Renard France 15:43 +1:03
9 Vojtich Kral Czech Republic 15:44 +1:04
10 Valentin Novikov Russian Federation 15:45 +1:05
11 Patrick Goeres Canada 16:05 +1:25
12 Yury Tambasov Belarus 16:08 +1:28
13 Martin Johansson Sweden 16:13 +1:33
14 Scott Fraser United Kingdom 16:16 +1:36
15 Martin Binder Austria 16:18 +1:38
16 Renars Roze Latvia 16:22 +1:42
16 Nicolas Simonin Ireland 16:22 +1:42
18 Christian Bobach Denmark 16:33 +1:53
19 Daniel  Gordillo Portal Spain 16:37 +1:57
20 Petar Doganov Bulgaria 17:00 +2:20
21 Andreas Kraas Estonia 17:03 +2:23
22 Alexander Lubina Germany 17:18 +2:38
23 Marian Davidik Slovakia 17:21 +2:41
24 Pan Rui China 17:23 +2:43
25 Ross Smith United States 17:38 +2:58
26 Jaka Piltaver Slovenia 17:48 +3:08
27 Diogo Miguel Portugal 17:55 +3:15
28 Ahmet Kacmaz Turkey 18:01 +3:21
29 Klaus Csucs Romania 18:21 +3:41
30 Vedran Bijelic Croatia 18:27 +3:47
31 Hiroyuki Kato Japan 19:03 +4:23
32 Bryn Davies New Zealand 19:30 +4:50
33 Blazo Maksimovic Serbia 21:35 +6:55
34 Chi Kin Man Hong Kong 22:41 +8:01
35 Eugene Botha South Africa 26:48 +12:08
Alexey Marchenko Israel disqualified
Yuriy Omelchenko Ukraine disqualified

Women

29 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Minna Kauppi Finland 16:09
2 Simone Niggli-Luder Switzerland 16:28 +0:19
3 Pippa Archer United Kingdom 17:02 +0:53
3 Annika Rihma Estonia 17:02 +0:53
5 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 17:07 +0:58
6 Linnea Gustafsson Sweden 17:31 +1:22
7 Martina Rakayova Slovakia 17:40 +1:31
8 Maja Alm Denmark 17:41 +1:32
9 Alia Sitdikova Russian Federation 17:43 +1:34
9 Martina Zverinova Czech Republic 17:43 +1:34
11 Ji Li China 18:15 +2:06
12 Ursula Kadan Austria 18:18 +2:09
13 Hanna Wisniewska Poland 18:38 +2:29
14 Fanni Gyurko Hungary 18:39 +2:30
15 Ona Rafols Perramon Spain 19:06 +2:57
16 Olena Strugalova Ukraine 19:11 +3:02
17 Zsuzsa Fey Romania 19:15 +3:06
18 Hanny Allston Australia 19:31 +3:22
19 Michela Guizzardi Italy 19:50 +3:41
19 Louise Oram Canada 19:50 +3:41
21 Greet Oeyen Belgium 20:00 +3:51
22 Kristine Bertuka Kokina Latvia 20:04 +3:55
23 Emine Sezgunsay Turkey 20:09 +4:00
24 Rasa Ptasekaite Lithuania 20:46 +4:37
25 Ciara Largey Ireland 21:12 +5:03
26 Viktoria Brautigam United States 21:15 +5:06
27 Lislaine Link Brazil 27:49 +11:40
Ivana Gobec Croatia disqualified
Shuko Hotoge Japan disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Dobas flags
Bryzos
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org