Official results for WOC Sprint Distance Qualification A

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Sprint Distance Qualification A
Organiser: Hungary
Date: 20 August 2009

Men

38 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Matthias Leonhardt Switzerland 14:28
2 Pavlo Ushkvarok Ukraine 15:08 +0:40
2 Emil Wingstedt Sweden 15:08 +0:40
4 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 15:09 +0:41
5 Wojciech Dwojak Poland 15:16 +0:48
5 Simonas Krepsta Lithuania 15:16 +0:48
7 Chris Forne New Zealand 15:18 +0:50
8 Lukas Bartak Slovakia 15:19 +0:51
9 Claus  Bloch Hallingdal  Denmark 15:28 +1:00
10 Sander Vaher Estonia 15:43 +1:15
11 Janis Krumins Latvia 15:46 +1:18
12 Tuomas Tervo Finland 16:02 +1:34
13 Andras Szabo Hungary 16:05 +1:37
14 Antonio Martinez Perez Spain 16:09 +1:41
15 Jan Mrazek Czech Republic 16:11 +1:43
16 Pieter Hendrickx Belgium 16:14 +1:46
17 Patrick Hofmeister Germany 16:17 +1:49
18 Matthew Crane United Kingdom 16:19 +1:51
19 Giacomo Seidenari Italy 16:24 +1:56
20 Pavel Gvozdev Israel 16:26 +1:58
21 Andraz Hribar Slovenia 16:30 +2:02
22 Matjaz Stanfel Croatia 16:52 +2:24
23 Ivan Sirakov Bulgaria 17:00 +2:32
24 Igor Vukovic Serbia 17:03 +2:35
25 Pedro Nogueira Portugal 17:15 +2:47
26 Wen Wu Yong China 17:38 +3:10
27 Sergey Detkov Russian Federation 17:39 +3:11
28 Tobias Killmann Austria 17:40 +3:12
29 Shane Lynch Ireland 18:11 +3:43
30 Will Critchley Canada 18:23 +3:55
31 Nicholas Mulder South Africa 18:24 +3:56
32 Simion Suciu Romania 18:34 +4:06
33 Toshiyuki Matsuzawa Japan 18:48 +4:20
34 Clem McGrath United States 18:56 +4:28
35 Irfan Altuntas Turkey 19:19 +4:51
36 Sam Choi Lam Hong Kong 22:23 +7:55
Dmitry Mikhalkin Belarus disqualified
Frederic Tranchand France disqualified

Women

28 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Elise Egseth Norway 15:55
2 Eva Jurenikova Czech Republic 16:10 +0:15
3 Signe Soes Denmark 16:39 +0:44
4 Ines Brodmann Switzerland 16:42 +0:47
5 Olga Sluta Ukraine 17:01 +1:06
6 Shuangyan Hao China 17:15 +1:20
7 Sarah Rollins United Kingdom 17:19 +1:24
8 Karin Schmalfeld Germany 17:25 +1:30
9 Galina Vinogradova Russian Federation 17:37 +1:42
10 Veronica Minoiu Romania 17:52 +1:57
11 Inga Dambe Latvia 18:15 +2:20
12 Anni-Maija Fincke Finland 18:17 +2:22
13 Karolina Arewang-Hojsgaard Sweden 18:19 +2:24
14 Samantha Saeger United States 18:49 +2:54
15 Eszter Ory Hungary 19:20 +3:25
16 Shannon Jones Australia 20:03 +4:08
17 Karin Leonhardt Austria 20:22 +4:27
18 Alicia Gil Sanchez Spain 20:48 +4:53
19 Liis Johanson Estonia 23:27 +7:32
Melanie D'Harreville France disqualified
Mari Fasting Norway disqualified
Iliana Ilieva Shandurkova Bulgaria disqualified
Katarina Labasova Slovakia disqualified
Edita Martuseviciute Lithuania disqualified
Mikiko Minagawa Japan disqualified
Carlotta Scalet Italy disqualified
Sengul Uzen Turkey disqualified
Vinka Vukmanovic Kvocie Croatia disqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Siven Active Sport
BML Print
Advertise Here!

Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor!