International Orienteering Federation

Official results for WOC Sprint Final / World Cup Event 6

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: WOC Sprint Final / World Cup Event 6
Organiser: Hungary
Date: 20 August 2009

Men

46 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation15:10.6
2Fabian HertnerSwitzerlandSwitzerland15:36.1+0:25.5
3Daniel HubmannSwitzerlandSwitzerland15:38.2+0:27.6
4Olav LundanesNorwayNorway15:52.7+0:42.1
5Martin JohanssonSwedenSweden15:57.3+0:46.7
6Kiril NikolovBulgariaBulgaria16:03.7+0:53.1
7Matthias LeonhardtSwitzerlandSwitzerland16:03.9+0:53.3
8Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway16:15.3+1:04.7
9Pavlo UshkvarokUkraineUkraine16:17.2+1:06.6
10Mattias MillingerSwedenSweden16:17.7+1:07.1
11Emil WingstedtSwedenSweden16:21.2+1:10.6
12Valentin NovikovRussian FederationRussian Federation16:22.5+1:11.9
13Tuomas TervoFinlandFinland16:24.2+1:13.6
14Wojciech KowalskiPolandPoland16:28.3+1:17.7
15Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic16:31.0+1:20.4
16Mikkel LundDenmarkDenmark16:31.8+1:21.2
17Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain16:39.5+1:28.9
18Scott FraserUnited KingdomGreat Britain16:39.6+1:29.0
19Martins SirmaisLatviaLatvia16:40.0+1:29.4
20Chris ForneNew ZealandNew Zealand16:42.6+1:32.0
21Klaus SchgagulerItalyItaly16:52.7+1:42.1
22Wojciech DwojakPolandPoland16:55.2+1:44.6
23Gernot KerschbaumerAustriaAustria16:57.0+1:46.4
24Simonas KrepstaLithuaniaLithuania16:57.9+1:47.3
25Lukas BartakSlovakiaSlovakia17:04.6+1:54.0
25Zsolt LenkeiHungaryHungary17:04.5+1:53.9
27Vilius AleliunasLithuaniaLithuania17:06.0+1:55.4
27Yury TambasovBelarusRussian Federation17:06.0+1:55.4
29Ionut ZincaRomaniaRomania17:07.5+1:56.9
30Ross MorrisonNew ZealandNew Zealand17:15.0+2:04.4
31Jonas Vytautas GvildysLithuaniaLithuania17:18.6+2:08.0
32Damien RenardFranceFrance17:19.2+2:08.6
33Jarkko HuovilaFinlandFinland17:21.3+2:10.7
34Sander VaherEstoniaEstonia17:28.4+2:17.8
35Vojtich KralCzech RepublicCzech Republic17:28.5+2:17.9
36Jan MrazekCzech RepublicCzech Republic17:29.6+2:19.0
37Claus  Bloch Hallingdal DenmarkDenmark17:30.1+2:19.5
38Patrick GoeresCanadaCanada17:34.4+2:23.8
39Petteri MuukkonenFinlandFinland17:49.6+2:39.0
40Aleksei AlekseyonokBelarusBelarus17:52.7+2:42.1
41Andras SzaboHungaryHungary17:57.0+2:46.4
42Tiago RomaoPortugalPortugal18:08.5+2:57.9
43Antonio Martinez PerezSpainSpain18:36.5+3:25.9
44Kamil WlodarczykPolandPoland19:08.7+3:58.1
Martin BinderAustriaAustriadisqualified
Janis KruminsLatviaLatviadisqualified

Women

45 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Helena JanssonSwedenSweden15:07.8
2Linnea GustafssonSwedenSweden15:49.7+0:41.9
3Simone Niggli-LuderSwitzerlandSwitzerland15:54.7+0:46.9
4Signe SoesDenmarkDenmark15:58.3+0:50.5
5Kathryn Preston EwelsAustraliaAustralia16:00.9+0:53.1
6Anni-Maija FinckeFinlandFinland16:01.5+0:53.7
7Anne Margrethe  Hausken NordbergNorwayNorway16:04.8+0:57.0
8Elise EgsethNorwayNorway16:07.6+0:59.8
9Karolina Arewang-HojsgaardSwedenSweden16:10.0+1:02.2
10Ines BrodmannSwitzerlandSwitzerland16:14.4+1:06.6
10Shuangyan HaoChinaChina16:14.4+1:06.6
12Karin SchmalfeldGermanyGermany16:18.4+1:10.6
13Minna KauppiFinlandFinland16:24.7+1:16.9
14Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic16:25.4+1:17.6
15Karoliina SundbergFinlandFinland16:28.4+1:20.6
16Aija SkrastinaLatviaLatvia16:29.6+1:21.8
17Celine DodinFranceFrance16:40.4+1:32.6
18Inga DambeLatviaLatvia16:41.6+1:33.8
19Pippa ArcherUnited KingdomGreat Britain16:47.5+1:39.7
20Galina VinogradovaRussian FederationRussian Federation16:53.6+1:45.8
21Alia SitdikovaRussian FederationRussian Federation16:56.6+1:48.8
22Sabine HauswirthSwitzerlandSwitzerland17:04.7+1:56.9
23Ingunn  Weltzien Hultgreen NorwayNorway17:06.9+1:59.1
24Helen BridleUnited KingdomGreat Britain17:13.5+2:05.7
25Martina RakayovaSlovakiaSlovakia17:15.9+2:08.1
26Fanni GyurkoHungaryHungary17:27.8+2:20.0
27Annika RihmaEstoniaEstonia17:34.4+2:26.6
28Maja AlmDenmarkDenmark17:39.6+2:31.8
29Sarah RollinsUnited KingdomGreat Britain17:53.5+2:45.7
30Ursula KadanAustriaAustria17:53.7+2:45.9
31Monika TopinkovaCzech RepublicCzech Republic18:01.4+2:53.6
32Esther Gil BrotonsSpainSpain18:01.8+2:54.0
33Irina NybergRussian FederationRussian Federation18:02.5+2:54.7
34Olga SlutaUkraineUkraine18:07.3+2:59.5
35Martina ZverinovaCzech RepublicCzech Republic18:11.9+3:04.1
36Hanna WisniewskaPolandPoland18:19.1+3:11.3
37Samantha SaegerUnited StatesUnited States18:34.7+3:26.9
38Nicole ScaletItalyItaly18:47.3+3:39.5
39Eszter OryHungaryHungary19:04.6+3:56.8
40Nataliya DimitrovaBulgariaBulgaria19:18.3+4:10.5
41Mingyue ZhuChinaChina19:29.4+4:21.6
42Ona Rafols PerramonSpainSpain19:45.6+4:37.8
43Jana MacinskaSlovakiaSlovakia20:02.9+4:55.1
Ji LiChinaChinadisqualified
Veronica MinoiuRomaniaRomaniadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 Banner 2
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org