International Orienteering Federation

Official results for Open Nordic / World Cup Event 2

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Open Nordic / World Cup Event 2
Organiser: Finland
Date: 10 June 2009

Men

32 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Daniel Hubmann Switzerland 14:23
2 Andrey Khramov Russian Federation 14:32 +0:09
3 Thierry Gueorgiou France 15:01 +0:37
4 Matthias Merz Switzerland 15:06 +0:42
5 Matthias Leonhardt Switzerland 15:07 +0:43
6 Tero Fohr Finland 15:08 +0:44
7 Jan Prochazka Czech Republic 15:12 +0:49
8 Philippe Adamski France 15:16 +0:53
9 Mattias Karlsson Sweden 15:22 +0:59
10 Fabian Hertner Switzerland 15:24 +1:00
10 Marc Lauenstein Switzerland 15:24 +1:00
12 Anders Nordberg Norway 15:26 +1:03
13 Tuomas Tervo Finland 15:29 +1:06
14 Tomas Dlabaja Czech Republic 15:30 +1:06
15 Oystein  Osterbo Kvaal  Norway 15:31 +1:08
16 Frederic Tranchand France 15:38 +1:15
17 Mats Haldin Finland 15:39 +1:16
18 David Schneider Switzerland 15:46 +1:23
19 Audun Weltzien Norway 15:47 +1:24
20 Olav Lundanes Norway 15:49 +1:25
21 Petteri Muukkonen Finland 15:49 +1:26
22 Lars Skjeset Norway 15:50 +1:26
23 Mats Troeng Sweden 15:58 +1:35
24 Holger Hott Norway 16:01 +1:38
25 Martins Sirmais Latvia 16:02 +1:38
26 Baptiste Rollier Switzerland 16:05 +1:41
27 Michal Smola Czech Republic 16:17 +1:54
28 Christian Nielsen Denmark 16:34 +2:10
29 Martin Johansson Sweden 16:39 +2:16
30 Alexander Lubina Germany 16:49 +2:25
Mikkel Lund Denmark disqualified
Anders Skarholt Norway disqualified

Women

30 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Minna Kauppi Finland 15:37
2 Anne Margrethe  Hausken Nordberg Norway 15:46 +0:08
3 Marianne Andersen Norway 15:48 +0:10
4 Simone Niggli-Luder Switzerland 15:56 +0:18
5 Helena Jansson Sweden 16:05 +0:27
6 Galina Vinogradova Russian Federation 16:09 +0:31
7 Linnea Gustafsson Sweden 16:12 +0:35
8 Elise Egseth Norway 16:16 +0:39
9 Signe Soes Denmark 16:20 +0:42
10 Merja Rantanen Finland 16:26 +0:48
11 Bodil Holmstrom Finland 16:55 +1:17
12 Seline Stalder Switzerland 16:56 +1:18
13 Maja Alm Denmark 17:01 +1:23
14 Lena Eliasson Sweden 17:02 +1:24
15 Capucine Vercellotti France 17:07 +1:30
16 Betty Ann Bjerkreim Nilsen Norway 17:09 +1:32
17 Julia Novikova Russian Federation 17:12 +1:34
18 Angela Wild Switzerland 17:15 +1:37
19 Caroline Cejka Switzerland 17:15 +1:37
20 Sarah Rollins United Kingdom 17:16 +1:39
21 Katri Lindeqvist Finland 17:19 +1:42
22 Camilla Berglund Sweden 17:30 +1:53
23 Inga Dambe Latvia 17:31 +1:53
24 Anni-Maija Fincke Finland 17:38 +2:00
25 Yvonne Gunell Finland 17:45 +2:08
26 Inga Kazlauskaite Lithuania 17:52 +2:14
27 Helen Bridle United Kingdom 17:54 +2:16
28 Vendula Haldin Klechova Czech Republic 17:57 +2:20
29 Rahel Friederich Switzerland 17:58 +2:21
30 Svetlana Mironova Russian Federation 18:15 +2:37

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org