International Orienteering Federation

Official results for US Team Trials

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: US Team Trials
Organiser: United States
Date: 2 May 2009

Men

50 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Patrick Goeres Canada 38:59
2 Oystein Sorensen Norway 39:38 +0:39
3 Kristaps Jaudzems Latvia 40:35 +1:36
4 Michael Smith Canada 41:55 +2:56
5 Eric Bone United States 42:22 +3:23
6 Erik Nystrom United States 42:29 +3:30
7 Boris Granovskiy United States 42:53 +3:54
8 Jonas Kjall Sweden 43:17 +4:18
9 Nikolay Nachev United States 44:57 +5:58
10 Ken Walker Jr. United States 45:07 +6:08
11 Wyatt Riley United States 45:08 +6:09
12 Mikkel Conradi Norway 45:25 +6:26
13 Sergei Zhyk United States 45:27 +6:28
14 Clem McGrath United States 45:46 +6:47
15 Jon Torrance Canada 46:30 +7:31
16 Ross Smith United States 48:04 +9:05
17 Wil Smith Canada 48:15 +9:16
18 Alexei Azarov United States 49:03 +10:04
19 Eddie Bergeron United States 49:38 +10:39
20 Gerald Yip Hong Kong 50:09 +11:10
21 Jordan Laughlin United States 50:56 +11:57
22 Leif Anderson United States 51:11 +12:12
23 Peter Nelson United States 53:35 +14:36
24 Michael Huber Switzerland 53:37 +14:38
25 Mikell Platt United States 54:42 +15:43
26 Gregory Balter United States 55:01 +16:02
27 Benjamin Legg United States 55:36 +16:37
28 Nicholas Lewis-Walls United States 55:58 +16:59
29 Peter Gagarin United States 57:38 +18:39
30 Francois Leonard United States 57:40 +18:41
31 Brian Poon Hong Kong 1:00:52 +21:53
32 Thomas Carr United States 1:01:10 +22:11
33 Greg Walker United States 1:02:28 +23:29
34 Sergey Velichko United States 1:04:23 +25:24
35 Greg Khanlarov United States 1:09:15 +30:16
36 Dan Felitsky United States 1:09:43 +30:44
37 Andy Reddin Canada 1:11:38 +32:39
38 Michael Norris United States 1:11:44 +32:45
39 Andy Strat United States 1:13:38 +34:39
40 Alex Frank United States 1:16:01 +37:02
41 Patrick Nuss United States 1:21:00 +42:01
42 Toby Ferguson United States 1:21:39 +42:40
43 Tor Gudmundsen United States 1:27:25 +48:26
44 John Crowther United States 1:27:32 +48:33
45 Alex Finch United States 1:28:35 +49:36
46 Fyodor Konkov United States 1:30:45 +51:46
47 Joseph Burkhead United States 1:31:57 +52:58
48 Peter Graube United States 1:40:29 +1:01:30
49 Joseph Maffei United States 1:51:40 +1:12:41
Roger Michel United States disqualified

Women

21 starting competitors
Plac Name Organisation Time Diff
1 Louise Oram Canada 41:49
2 Katarina Smith Canada 45:33 +3:44
3 Samantha Saeger United States 45:45 +3:56
4 Kseniya Popova United States 47:55 +6:06
5 Pavlina Brautigam United States 51:10 +9:21
6 Marie-Catherine Bruno Canada 52:23 +10:34
7 Cristina Luis United States 52:40 +10:51
8 Suzanne Armstrong United States 52:58 +11:09
9 Carol Ross Canada 53:53 +12:04
10 Ellyn Brown United States 57:10 +15:21
11 Viktoria Brautigam United States 58:08 +16:19
12 Ekaterina Orekhova United States 59:48 +17:59
13 Holly Kuestner United States 1:02:04 +20:15
14 Angelica Riley United States 1:06:26 +24:37
15 Corinne Porter United States 1:06:49 +25:00
16 Sharon Crawford United States 1:11:57 +30:08
17 Linda Kohn United States 1:13:05 +31:16
18 Penny Demoss United States 1:13:44 +31:55
19 Karin  Didisse Gookin United States 1:30:10 +48:21
20 Lauren Knight United States 1:42:56 +1:01:07
21 Bridget Thomson United States 1:53:40 +1:11:51

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Latvia O-Week 2018
Bryzos
Dobas flags
BML Print
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org