International Orienteering Federation

Official results for Elitserien

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Elitserien
Organiser: Sweden
Date: 17 April 2009

Men

56 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Andrey KhramovRussian FederationRussian Federation14:27
2Emil WingstedtSwedenSweden14:33+0:06
3Henrik LofasSwedenSweden14:38+0:11
4Graham GristwoodUnited KingdomGreat Britain14:45+0:18
5Martin JohanssonSwedenSweden14:48+0:21
5Mikkel LundDenmarkDenmark14:48+0:21
7Mattias MillingerSwedenSweden14:52+0:25
8Jonas Vytautas GvildysLithuaniaLithuania14:58+0:31
9Tomas DlabajaCzech RepublicCzech Republic14:59+0:32
9Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway14:59+0:32
11Erik OhlundSwedenSweden15:04+0:37
12Anders HolmbergSwedenSweden15:05+0:38
13Rune OlsenDenmarkDenmark15:18+0:51
13David SchneiderSwitzerlandSwitzerland15:18+0:51
15Tero FohrFinlandFinland15:21+0:54
16Claus  Bloch Hallingdal DenmarkDenmark15:25+0:58
17Jesper LysellSwedenSweden15:26+0:59
18Mikael KristenssonSwedenSweden15:33+1:06
19Wojciech KowalskiPolandPoland15:34+1:07
20Mats HaldinFinlandFinland15:36+1:09
21Hakan PeterssonSwedenSweden15:38+1:11
22Jakob LoofSwedenSweden15:41+1:14
23Oleksandr KratovUkraineUkraine15:43+1:16
23Erik LiljequistSwedenSweden15:43+1:16
25Dmitry MikhalkinBelarusBelarus15:48+1:21
25Klaus SchgagulerItalyItaly15:48+1:21
27Peter HemmyrSwedenSweden15:50+1:23
27Jonne LehtoFinlandFinland15:50+1:23
29Jerker LysellSwedenSweden15:51+1:24
30Sigge  Jensen Lundedal DenmarkDenmark15:55+1:28
31Filip DahlgrenSwedenSweden15:56+1:29
31Marc LauensteinSwitzerlandSwitzerland15:56+1:29
33Christian TeichGermanyGermany15:58+1:31
34Fredrik JohanssonSwedenSweden15:59+1:32
35Mattias Karlsson  Vagnis SwedenSweden16:05+1:38
35Anton OstlinSwedenSweden16:05+1:38
37Erik RostSwedenSweden16:07+1:40
38Lukas BartakSlovakiaSlovakia16:11+1:44
39Anders OsterlundSwedenSweden16:17+1:50
40Wojciech DwojakPolandPoland16:23+1:56
41Patrik KarlssonSwedenSweden16:24+1:57
42Benno SchulerSwitzerlandSwitzerland16:26+1:59
43Petter ErikssonSwedenSweden16:34+2:07
44Andreas J JohanssonSwedenSweden16:35+2:08
45Ola MartnerSwedenSweden16:37+2:10
46Emil AnderssonSwedenSweden16:56+2:29
47Erik HolmbergSwedenSweden16:59+2:32
48Pelle EngstrandSwedenSweden17:11+2:44
49Jonas EngstromSwedenSweden17:21+2:54
49Henrik JanssonSwedenSweden17:21+2:54
51Pal SkogtjarnSwedenSweden17:30+3:03
52Victor SilvemarkSwedenSweden19:07+4:40
Roman EfimovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Mattias KarlssonSwedenSwedendisqualified
Johan RunessonSwedenSwedendisqualified
Mats TroengSwedenSwedendisqualified

Women

43 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Signe SoesDenmarkDenmark15:32
2Emma JohanssonSwedenSweden15:37+0:05
3Linnea GustafssonSwedenSweden15:44+0:12
4Helena JanssonSwedenSweden15:58+0:26
5Caroline CejkaSwitzerlandSwitzerland16:35+1:03
6Emma Claesson EngstrandSwedenSweden16:37+1:05
7Camilla BerglundSwedenSweden16:41+1:09
8Ines BrodmannSwitzerlandSwitzerland16:42+1:10
9Lena EliassonSwedenSweden16:45+1:13
10Dana BrozkovaCzech RepublicCzech Republic16:51+1:19
11Maria MagnussonSwedenSweden16:56+1:24
12Linnea LidstromSwedenSweden16:57+1:25
13Karolina Arewang-HojsgaardSwedenSweden17:02+1:30
14Inga KazlauskaiteLithuaniaLithuania17:05+1:33
15Sabine HauswirthSwitzerlandSwitzerland17:13+1:41
16Gunilla SvardSwedenSweden17:16+1:44
17Angela WildSwitzerlandSwitzerland17:23+1:51
18Eva SvenssonSwedenSweden17:31+1:59
19Elise EgsethNorwayNorway17:32+2:00
20Nadiya VolynskaUkraineUkraine17:34+2:02
21Eva JurenikovaCzech RepublicCzech Republic17:36+2:04
22Elin A. SkantzeSwedenSweden17:47+2:15
23Lina BackstromSwedenSweden17:49+2:17
24Lina StrandSwedenSweden17:56+2:24
25Inga DambeLatviaLatvia17:57+2:25
25Rachael Rothman ElderUnited KingdomGreat Britain17:57+2:25
27Sara EskilssonSwedenSweden18:05+2:33
28Annica GustafssonSwedenSweden18:07+2:35
29Signe KlintingDenmarkDenmark18:27+2:55
30Frida AspnasSwedenSweden18:29+2:57
31Johanna SvenssonSwedenSweden18:34+3:02
32Monika DeptaGermanyGermany18:38+3:06
33Johanna GunnarssonSwedenSweden18:44+3:12
34Franziska WollebSwitzerlandSwitzerland18:49+3:17
35Linda BystromSwedenSweden19:25+3:53
36Rasa PtasekaiteLithuaniaLithuania19:33+4:01
37Anna Gornicka-AntonowiczPolandPoland19:37+4:05
38Emma DahlstedtSwedenSweden19:47+4:15
39Frida BakkmanSwedenSweden19:59+4:27
40Liis JohansonEstoniaEstonia20:29+4:57
41Martina KarlssonSwedenSweden20:39+5:07
42Natalia EfimovaRussian FederationRussian Federation21:09+5:37
43Fanny FredrikssonSwedenSweden21:31+5:59

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
WOC 2019 banner
OCAD
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org