International Orienteering Federation

Official results for Kurzemes pavasaris

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Kurzemes pavasaris
Organiser: Latvia
Date: 4 April 2009

Men

35 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Martins SirmaisLatviaLatvia33:06
2Dmitry MikhalkinBelarusBelarus33:07+0:01
3Janis KruminsLatviaLatvia33:36+0:30
4Dmitriy MironovBelarusBelarus34:32+1:26
5Renars RozeLatviaLatvia34:35+1:29
6Jurgen EinpaulEstoniaEstonia35:57+2:51
7Timo SildEstoniaEstonia36:27+3:21
8Anatolijs TarasovsLatviaLatvia36:29+3:23
8Andrei ZhuravlevBelarusBelarus36:29+3:23
10Atis ReskisLatviaLatvia36:36+3:30
11Erik OhlundSwedenSweden37:16+4:10
12Girts LininsLatviaLatvia37:23+4:17
13Roman BespalovBelarusBelarus37:49+4:43
14Mikus ZagataLatviaLatvia37:53+4:47
15Edgars SparansLatviaLatvia38:12+5:06
16Vyacheslav ZhuravlevBelarusBelarus38:15+5:09
17Janis PeilansLatviaLatvia38:40+5:34
18Guntars SmitinsLatviaLatvia38:42+5:36
19Margers KietisLatviaLatvia39:17+6:11
20Toni SaariFinlandFinland40:25+7:19
21Martins VabulisLatviaLatvia40:32+7:26
22Aigars LeibomsLatviaLatvia40:35+7:29
23Gatis CaicsLatviaLatvia41:05+7:59
24Artis JansonsLatviaLatvia41:58+8:52
25Atis DandensLatviaLatvia42:39+9:33
26Edgars BernansLatviaLatvia42:59+9:53
27Ville-Matti TarvonenFinlandFinland43:05+9:59
28Kari-Jussi KorhonenFinlandFinland44:29+11:23
29Arto LiljaFinlandFinland44:30+11:24
30Valters AbolinsLatviaLatvia45:10+12:04
31Janis KumsLatviaLatvia45:33+12:27
32Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania45:58+12:52
33Ints UlmanisLatviaLatvia46:47+13:41
34Justinas JonusasLithuaniaLithuania48:19+15:13
Riku SirenFinlandFinlanddisqualified

Women

25 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Inga DambeLatviaLatvia29:59
2Liis JohansonEstoniaEstonia31:05+1:06
3Kirti RebaneEstoniaEstonia32:17+2:18
4Laura VikeLatviaLatvia34:10+4:11
5Marite KnetaLatviaLatvia34:49+4:50
6Henna HoglundFinlandFinland34:50+4:51
7Eva OhlundSwedenSweden34:56+4:57
8Una AramaLatviaLatvia35:02+5:03
9Kristine Bertuka KokinaLatviaLatvia35:09+5:10
10Marita FreimaneLatviaLatvia36:18+6:19
11Aleksandra KondratyevaBelarusBelarus36:50+6:51
12Janeta TurkaLatviaLatvia36:56+6:57
13Baiba OzolaLatviaLatvia37:19+7:20
14Ieva BaltriukaiteLithuaniaLithuania38:23+8:24
15Reda EinikyteLithuaniaLithuania38:31+8:32
16Elina KarklinaLatviaLatvia38:34+8:35
17Linda KatlapaLatviaLatvia39:54+9:55
18Ieva VegereLatviaLatvia40:32+10:33
19Giedre SeskeviciuteLithuaniaLithuania41:06+11:07
20Tatyana VoskobojnikovaBelarusBelarus41:09+11:10
21Jurate RukaiteLithuaniaLithuania42:02+12:03
22Liina HaldnaEstoniaEstonia43:13+13:14
23Signe DambeLatviaLatvia43:28+13:29
24Grete GutmannEstoniaEstonia50:34+20:35
Marja-Terttu RepoFinlandFinlanddisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 banner
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org