International Orienteering Federation

Official results for World Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Ski Orienteering Championships
Organiser: Japan
Date: 7 March 2009

Men

53 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Olli-Markus TaivainenFinlandFinland37:12
2Staffan TunisFinlandFinland37:49+0:37
3Matti KeskinarkausFinlandFinland38:08+0:56
4Andrei LamovRussian FederationRussian Federation38:11+0:59
5Peter ArnessonSwedenSweden38:13+1:01
6Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation38:30+1:18
7Erik RostSwedenSweden38:37+1:25
8Lars Hol MoholdtNorwayNorway39:35+2:23
9Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation39:47+2:35
10Eivind TonnaNorwayNorway39:48+2:36
11Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic39:52+2:40
12Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation40:13+3:01
13Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation40:15+3:03
14Oystein  Osterbo Kvaal NorwayNorway40:21+3:09
15Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria40:36+3:24
16Hans Jorgen KvaleNorwayNorway40:40+3:28
17Martin HammarbergSwedenSweden40:42+3:30
18Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland41:14+4:02
19Johan GranathSwedenSweden41:25+4:13
20Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic42:36+5:24
21Margus HallikEstoniaEstonia42:46+5:34
22Arsen ZhuravelUkraineUkraine42:56+5:44
23Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic43:26+6:14
24Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania43:30+6:18
25Antoine VullioudSwitzerlandSwitzerland43:44+6:32
26Morihiro HorieJapanJapan43:49+6:37
27Alexandr BabenkoKazakhstanKazakhstan44:03+6:51
28Toms VeitsLatviaLatvia44:52+7:40
29Gabriele CanellaItalyItaly45:01+7:49
30Ilian TonchevBulgariaBulgaria45:32+8:20
31Bernd KohlschmidtGermanyGermany45:49+8:37
32Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic46:19+9:07
33Stefan VargaAustriaAustria46:36+9:24
34Egidijus PilybasLithuaniaLithuania46:45+9:33
35Alexey NemtcevKazakhstanKazakhstan47:19+10:07
36Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland47:21+10:09
37Klaus CsucsRomaniaRomania47:48+10:36
38Yoki TanakaJapanJapan47:52+10:40
39Edgars SparansLatviaLatvia49:46+12:34
40Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania49:50+12:38
41Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland50:15+13:03
42Eike BrunsGermanyGermany53:09+15:57
43Yoshinori TakahashiJapanJapan54:35+17:23
44Adrian OwensUnited StatesUnited States56:28+19:16
45Vitalij LilichenkovKazakhstanKazakhstan56:46+19:34
46Arturs GrinbergsLatviaLatvia57:54+20:42
47Greg WalkerUnited StatesUnited States59:34+22:22
48Mikiro KurodaJapanJapan1:01:50+24:38
49Alan OprsalUnited StatesUnited States1:03:07+25:55
50Denis VlasovKazakhstanKazakhstan1:05:00+27:48
51Neil HuntUnited StatesUnited States1:32:14+55:02
Vilius AleliunasLithuaniaLithuaniadisqualified
Jarkko UrpalainenFinlandFinlanddisqualified

Women

39 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation40:26
2Helene SoderlundSwedenSweden41:49+1:23
3Josefine EngstromSwedenSweden42:05+1:39
4Hanna-Maija MakelaFinlandFinland42:27+2:01
5Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland42:42+2:16
6Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic42:53+2:27
7Marte ReenaasNorwayNorway42:56+2:30
8Marttiina JoensuuFinlandFinland43:09+2:43
9Marie OhlssonSwedenSweden43:12+2:46
10Liisa AnttilaFinlandFinland43:39+3:13
11Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation43:49+3:23
12Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic43:52+3:26
13Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic44:23+3:57
14Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation44:29+4:03
15Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation44:46+4:20
16Elena BondarRussian FederationRussian Federation45:06+4:40
17Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic45:32+5:06
18Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania45:46+5:20
19Antoniya GrigorovaBulgariaBulgaria46:12+5:46
20Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden46:35+6:09
21Teodora MalchevaBulgariaBulgaria47:43+7:17
22Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland47:56+7:30
23Stefania Dimitrova BelonazhevaBulgariaBulgaria48:18+7:52
24Sonja ZinklAustriaAustria49:49+9:23
25Alexandra JospeUnited StatesUnited States51:32+11:06
26Yoshiko SakaiJapanJapan52:01+11:35
27Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland52:25+11:59
28Edita MartuseviciuteLithuaniaLithuania53:28+13:02
29Marie-Catherine BrunoCanadaCanada56:13+15:47
30Tatyana GavrilovaKazakhstanKazakhstan1:00:05+19:39
31Mariya GornayaKazakhstanKazakhstan1:06:00+25:34
32Elmira MoldashevaKazakhstanKazakhstan1:06:35+26:09
33Susan GrandjeanUnited StatesUnited States1:09:40+29:14
34Yalina KornilovaKazakhstanKazakhstan1:10:25+29:59
35Sharon CrawfordUnited StatesUnited States1:13:41+33:15
36Miwa TakahashiJapanJapan1:15:06+34:40
37Keiko ShiratoriJapanJapan1:38:52+58:26
38Candice RainesUnited StatesUnited States2:26:10+1:45:44
Jolanta SulcieneLithuaniaLithuaniadisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
WOC 2019 banner
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org