International Orienteering Federation

Official results for World Ski Orienteering Championships

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: World Ski Orienteering Championships
Organiser: Japan
Date: 4 March 2009

Men

52 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Andrei LamovRussian FederationRussian Federation10:43
2Olli-Markus TaivainenFinlandFinland10:58+0:15
3Staffan TunisFinlandFinland10:59+0:16
4Eivind TonnaNorwayNorway11:04+0:21
5Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation11:05+0:22
6Matti KeskinarkausFinlandFinland11:18+0:35
7Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation11:20+0:37
8Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation11:28+0:45
9Peter ArnessonSwedenSweden11:32+0:49
10Erik RostSwedenSweden11:35+0:52
11Christian SpoerrySwitzerlandSwitzerland11:48+1:05
12Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria11:51+1:08
12Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation11:51+1:08
12Teemu KongasFinlandFinland11:51+1:08
15Daniel NordeboSwedenSweden11:55+1:12
16Antoine VullioudSwitzerlandSwitzerland11:56+1:13
17Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic12:01+1:18
17Lars Hol MoholdtNorwayNorway12:01+1:18
19Hans Jorgen KvaleNorwayNorway12:05+1:22
20Christian HohlSwitzerlandSwitzerland12:06+1:23
21Martin HammarbergSwedenSweden12:12+1:29
22Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic12:22+1:39
23Morihiro HorieJapanJapan12:31+1:48
24Arsen ZhuravelUkraineUkraine12:35+1:52
25Margus HallikEstoniaEstonia12:41+1:58
26Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland12:45+2:02
27Vilius AleliunasLithuaniaLithuania12:58+2:15
28Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic13:00+2:17
29Toms VeitsLatviaLatvia13:01+2:18
30Vitalij LilichenkovKazakhstanKazakhstan13:05+2:22
31Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic13:09+2:26
32Yoki TanakaJapanJapan13:11+2:28
33Ilian TonchevBulgariaBulgaria13:13+2:30
34Vitalijus PetrulisLithuaniaLithuania13:18+2:35
35Edgars SparansLatviaLatvia13:35+2:52
36Bernd KohlschmidtGermanyGermany13:38+2:55
37Egidijus PilybasLithuaniaLithuania13:49+3:06
38Klaus CsucsRomaniaRomania13:51+3:08
38Regimantas KavaliauskasLithuaniaLithuania13:51+3:08
40Alexandr BabenkoKazakhstanKazakhstan13:59+3:16
41Aslan TokbajevKazakhstanKazakhstan14:10+3:27
42Gabriele CanellaItalyItaly14:29+3:46
43Stefan VargaAustriaAustria14:50+4:07
44Arturs GrinbergsLatviaLatvia15:25+4:42
45Eike BrunsGermanyGermany15:35+4:52
46Yoshinori TakahashiJapanJapan15:39+4:56
47Greg WalkerUnited StatesUnited States16:01+5:18
48Adrian OwensUnited StatesUnited States16:17+5:34
49Tatsuma ShibataJapanJapan17:29+6:46
50Alan OprsalUnited StatesUnited States21:27+10:44
51Neil HuntUnited StatesUnited States21:49+11:06
Alexey NemtcevKazakhstanKazakhstandisqualified

Women

39 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland10:09
2Helene SoderlundSwedenSweden10:26+0:17
3Tatiana VlasovaRussian FederationRussian Federation10:28+0:19
4Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation10:29+0:20
5Liisa AnttilaFinlandFinland10:31+0:22
6Josefine EngstromSwedenSweden10:41+0:32
7Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation10:50+0:41
7Hanna-Maija MakelaFinlandFinland10:50+0:41
9Marttiina JoensuuFinlandFinland10:53+0:44
10Johanna EdinSwedenSweden11:02+0:53
11Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation11:13+1:04
12Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation11:26+1:17
13Ramune ArlauskieneLithuaniaLithuania11:36+1:27
14Antoniya GrigorovaBulgariaBulgaria11:43+1:34
15Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland11:49+1:40
16Hana HancikovaCzech RepublicCzech Republic11:56+1:47
17Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland12:00+1:51
18Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic12:01+1:52
19Jolanta SulcieneLithuaniaLithuania12:25+2:16
20Teodora MalchevaBulgariaBulgaria12:32+2:23
21Marie OhlssonSwedenSweden12:34+2:25
22Alexandra JospeUnited StatesUnited States12:48+2:39
23Marte ReenaasNorwayNorway12:54+2:45
24Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic13:02+2:53
25Sonja ZinklAustriaAustria13:03+2:54
26Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic13:06+2:57
27Stefania Dimitrova BelonazhevaBulgariaBulgaria13:08+2:59
28Yoshiko SakaiJapanJapan13:21+3:12
29Tatyana GavrilovaKazakhstanKazakhstan14:28+4:19
30Elmira MoldashevaKazakhstanKazakhstan14:31+4:22
31Edita MartuseviciuteLithuaniaLithuania14:40+4:31
32Marie-Catherine BrunoCanadaCanada16:03+5:54
33Mariya GornayaKazakhstanKazakhstan16:14+6:05
34Yalina KornilovaKazakhstanKazakhstan16:36+6:27
35Miwa TakahashiJapanJapan16:38+6:29
36Keiko ShiratoriJapanJapan19:11+9:02
37Sharon CrawfordUnited StatesUnited States25:15+15:06
38Candice RainesUnited StatesUnited States25:52+15:43
Raymond JulieUnited StatesUnited Statesdisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

Bryzos
OCAD
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org