International Orienteering Federation

Official results for Ski-O Tour 6

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Ski-O Tour 6
Organiser: Switzerland
Date: 17 January 2009

Men

55 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Jarkko UrpalainenFinlandFinland35:36
2Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation37:44+2:08
3Eirik WatterdalNorwayNorway37:57+2:21
4Johan GranathSwedenSweden38:14+2:38
5Erik RostSwedenSweden38:29+2:53
6Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation38:49+3:13
7Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria39:00+3:24
8Lars Hol MoholdtNorwayNorway39:10+3:34
9Christian HohlSwitzerlandSwitzerland39:11+3:35
10Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation39:14+3:38
11Martin HammarbergSwedenSweden39:42+4:06
12Eivind TonnaNorwayNorway40:21+4:45
13Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland40:30+4:54
14Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic40:32+4:56
15Ivan ShakirovRussian FederationRussian Federation40:39+5:03
16Daniel NordeboSwedenSweden41:36+6:00
17Hans Jorgen KvaleNorwayNorway42:16+6:40
18Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic42:17+6:41
19Janne KeisanenFinlandFinland42:23+6:47
20Stepan KodedaCzech RepublicCzech Republic42:38+7:02
21Joel SjolanderSwedenSweden42:46+7:10
22Antoine VullioudSwitzerlandSwitzerland42:58+7:22
23Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic43:15+7:39
24Boris FischerSwitzerlandSwitzerland43:20+7:44
25Ilian TonchevBulgariaBulgaria43:22+7:46
26Andrey BagenovRussian FederationRussian Federation43:52+8:16
27Gabriele CanellaItalyItaly44:34+8:58
28Michail SorokinKazakhstanKazakhstan44:59+9:23
29Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic45:32+9:56
30Bernd KohlschmidtGermanyGermany45:40+10:04
31Mikhail LapchinskyRussian FederationRussian Federation46:43+11:07
32Stefan LauensteinSwitzerlandSwitzerland47:25+11:49
33Lukas VanaCzech RepublicCzech Republic47:30+11:54
34Stefan VargaAustriaAustria47:37+12:01
35Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation48:26+12:50
36Morihiro HorieJapanJapan48:31+12:55
37Michael BuhlSwitzerlandSwitzerland49:34+13:58
37Martin HederskogSwedenSweden49:34+13:58
39Jimmy LarssonSwedenSweden50:34+14:58
40Raphael MallwegerAustriaAustria51:42+16:06
41Thomas ZanonerItalyItaly51:46+16:10
42Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic56:18+20:42
43Thomas HodlerSwitzerlandSwitzerland1:01:00+25:24
44Emanuel ViklundSwedenSweden1:01:01+25:25
45Mikiro KurodaJapanJapan1:03:46+28:10
46Greg WalkerUnited StatesUnited States1:09:40+34:04
47Felix ErnstSwitzerlandSwitzerland1:53:18+1:17:42
Klaus CsucsRomaniaRomaniadisqualified
Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federationdisqualified
Andrei LamovRussian FederationRussian Federationdisqualified
Daniele OrlerItalyItalydisqualified
Hans-Heiri SpoerrySwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Olli-Markus TaivainenFinlandFinlanddisqualified
Staffan TunisFinlandFinlanddisqualified
Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republicdisqualified

Women

34 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation40:58
2Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation43:57+2:59
3Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland43:59+3:01
4Josefine EngstromSwedenSweden44:02+3:04
5Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan44:10+3:12
6Irina OnishchenkoRussian FederationRussian Federation45:02+4:04
7Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation45:21+4:23
8Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic46:25+5:27
9Tiia TallilaFinlandFinland46:48+5:50
10Laura Kempas SalmiFinlandFinland47:02+6:04
11Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation47:13+6:15
12Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federation47:21+6:23
13Helene SoderlundSwedenSweden47:22+6:24
14Olga ShevchenkoRussian FederationRussian Federation47:53+6:55
15Johanna EdinSwedenSweden47:55+6:57
16Olga TrifanovaRussian FederationRussian Federation48:05+7:07
17Pernilla TunisFinlandFinland48:51+7:53
18Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland49:08+8:10
19Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation49:58+9:00
20Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway51:01+10:03
21Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic51:14+10:16
22Elin VedinSwedenSweden51:31+10:33
23Zuzana StehnovaCzech RepublicCzech Republic52:09+11:11
24Kajsa RichardssonSwedenSweden52:10+11:12
25Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland52:47+11:49
26Sonja ZinklAustriaAustria54:35+13:37
27Lucia LauensteinSlovakiaSlovakia56:07+15:09
28Iris BolligerSwitzerlandSwitzerland56:44+15:46
29Yvonne WickiSwitzerlandSwitzerland58:25+17:27
30Aleksandra GataulinaRussian FederationRussian Federation59:53+18:55
30Sara WurmliSwitzerlandSwitzerland59:53+18:55
32Ladina LechnerSwitzerlandSwitzerland1:00:12+19:14
Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republicdisqualified
Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSwedendisqualified

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

OCAD
Bryzos
WOC 2019 banner
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org