International Orienteering Federation

Official results for Ski-O Tour 5

Event informationShow result list by organisationUpload routePrint

Name: Ski-O Tour 5
Organiser: Switzerland
Date: 16 January 2009

Men

57 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Eivind TonnaNorwayNorway15:54
2Andrei LamovRussian FederationRussian Federation16:01+0:07
3Hans Jorgen KvaleNorwayNorway16:18+0:24
3Staffan TunisFinlandFinland16:18+0:24
5Ondrej VodrazkaCzech RepublicCzech Republic16:19+0:25
6Eduard KhrennikovRussian FederationRussian Federation16:20+0:26
7Andrey GrigorievRussian FederationRussian Federation16:55+1:01
8Olli-Markus TaivainenFinlandFinland17:05+1:11
9Martin HammarbergSwedenSweden17:06+1:12
10Erik RostSwedenSweden17:12+1:18
11Lars Hol MoholdtNorwayNorway17:18+1:24
12Jarkko UrpalainenFinlandFinland17:27+1:33
13Johan GranathSwedenSweden17:35+1:41
14Joel SjolanderSwedenSweden17:45+1:51
15Christian HohlSwitzerlandSwitzerland18:06+2:12
16Antoine VullioudSwitzerlandSwitzerland18:08+2:14
17Jan LauermanCzech RepublicCzech Republic18:11+2:17
18Vladimir BarchukovRussian FederationRussian Federation18:23+2:29
19Michail SorokinKazakhstanKazakhstan18:26+2:32
20Gion SchnyderSwitzerlandSwitzerland18:29+2:35
21Stanimir BelomazhevBulgariaBulgaria18:39+2:45
22Andrey BagenovRussian FederationRussian Federation18:43+2:49
23Kiril VeselovRussian FederationRussian Federation19:00+3:06
24Daniel NordeboSwedenSweden19:09+3:15
25Jiri BouchalCzech RepublicCzech Republic19:38+3:44
26Ilian TonchevBulgariaBulgaria19:57+4:03
27Sindre Haverstad JanssonNorwayNorway20:10+4:16
28Ivan ShakirovRussian FederationRussian Federation20:12+4:18
29Jakub SkodaCzech RepublicCzech Republic20:30+4:36
30Janne KeisanenFinlandFinland20:32+4:38
31Stepan KodedaCzech RepublicCzech Republic20:41+4:47
32Alexander SalatkinRussian FederationRussian Federation20:42+4:48
33Klaus CsucsRomaniaRomania20:55+5:01
34Andrin KappenbergerSwitzerlandSwitzerland21:25+5:31
35Bernd KohlschmidtGermanyGermany21:27+5:33
35Eirik WatterdalNorwayNorway21:27+5:33
37Morihiro HorieJapanJapan21:46+5:52
38Gabriele CanellaItalyItaly21:51+5:57
39Stefan VargaAustriaAustria21:52+5:58
40Michal DrobnikCzech RepublicCzech Republic22:34+6:40
41Valeriy GluhovRussian FederationRussian Federation22:38+6:44
42Martin HederskogSwedenSweden22:43+6:49
43Lukas VanaCzech RepublicCzech Republic22:51+6:57
44Mikhail LapchinskyRussian FederationRussian Federation23:44+7:50
45Jimmy LarssonSwedenSweden24:19+8:25
46Emanuel ViklundSwedenSweden26:47+10:53
47Thomas ZanonerItalyItaly27:00+11:06
48Raphael MallwegerAustriaAustria27:04+11:10
49Radek LacigaCzech RepublicCzech Republic27:49+11:55
50Greg WalkerUnited StatesUnited States29:15+13:21
51Thomas HodlerSwitzerlandSwitzerland29:37+13:43
52Martin GantenbeinSwitzerlandSwitzerland30:25+14:31
53Mikiro KurodaJapanJapan30:52+14:58
54Urs JordiSwitzerlandSwitzerland40:02+24:08
Peter ArnessonSwedenSwedendisqualified
Boris FischerSwitzerlandSwitzerlanddisqualified
Daniele OrlerItalyItalydisqualified

Women

30 starting competitors
PlacNameOrganisationNationalityTimeDiff
1Helene SoderlundSwedenSweden17:32
2Olga NovikovaKazakhstanKazakhstan17:45+0:13
3Olga TrifanovaRussian FederationRussian Federation18:31+0:59
4Hannele Tonna ValkonenFinlandFinland18:32+1:00
5Olga ShevchenkoRussian FederationRussian Federation18:33+1:01
6Paulina Frolova MalchikovaRussian FederationRussian Federation18:37+1:05
7Helena RandakovaCzech RepublicCzech Republic18:48+1:16
8Josefine EngstromSwedenSweden18:54+1:22
9Irina OnishchenkoRussian FederationRussian Federation18:59+1:27
10Yuliya Tarasenko BronnikovaRussian FederationRussian Federation19:10+1:38
11Alyona TrapeznikovaRussian FederationRussian Federation19:11+1:39
12Laura Kempas SalmiFinlandFinland19:18+1:46
13Kajsa RichardssonSwedenSweden19:42+2:10
14Pernilla TunisFinlandFinland19:47+2:15
15Barbora ChudikovaCzech RepublicCzech Republic19:49+2:17
16Tiia TallilaFinlandFinland19:51+2:19
17Asa Zetterberg-ErikssonSwedenSweden19:57+2:25
18Anastasia KravchenkoRussian FederationRussian Federation20:01+2:29
19Johanna EdinSwedenSweden20:25+2:53
20Sonja ZinklAustriaAustria20:57+3:25
21Tatiana RvachevaRussian FederationRussian Federation21:01+3:29
22Zuzana StehnovaCzech RepublicCzech Republic21:06+3:34
23Mariya KechkinaRussian FederationRussian Federation21:09+3:37
24Zlata BorinaRussian FederationRussian Federation21:12+3:40
25Yvonne GantenbeinSwitzerlandSwitzerland21:46+4:14
26Carmen StrubSwitzerlandSwitzerland21:51+4:19
27Simona KarochovaCzech RepublicCzech Republic21:56+4:24
28Elin VedinSwedenSweden22:37+5:05
29Marianne  Larsen Mellbye NorwayNorway22:52+5:20
30Aleksandra GataulinaRussian FederationRussian Federation27:04+9:32

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements

WOC 2019 Banner 2
OCAD
Bryzos
WOC 2020
Advertise Here!

Advertise HERE! Want to market your event? Or your orienteering product? Reach the world's orienteers with IOF Eventor! Contact iof@orienteering.org